Dubai reisijuht


Dubai reisijuht
Foto: Ahmed Jadallah, REUTERS

Sihtkohaekspert Lara Dunston on koostanud Dubai kohta ülevaatliku reisijuhi, milles on kogu vajalik teave, miks, kuidas ja millal sinnakanti reisida. Vastupidiselt mõnedele kuuldustele on Dubai rikkaliku kultuuriga paik, kuid selle kultuuri alged on tihti beduiinide kultuuripärandis.

Foto: MARWAN NAAMANI, AFP

Miks minna

Minna tasub sellepärast, et oma silmaga näha, miks see linn nii palju elevust tekitab ja kummutada enda jaoks klišeesid, saades asjadest tegeliku pildi. Esiteks, Dubai ei sarnane Las Vegasega karvavõrdki. Siin ei ole hiiglaslikke neoontuledes silte, staarijäljendussaateid, šõutüdrukuid, kasiinodest rääkimata. Nimelt on siin hasartmängud lausa keelatud, seda isegi maailma suurimatel hobusevõistlustel - Dubai ülemaailmsetel ratsamängudel.

Pigem sarnaneb Dubai Shanghaiga – seda oma ebatavalise arhitektuuri, erakordse linnasilueti, moe- ja stiilitundlikkuse ning õitsva moodsa kunstimaastiku poolest. Vastupidi kuulujuttudele on Dubai rikkaliku kultuuriga paik, ehkki seda ei saa väga selgepiiriliselt eristada beduiini kultuuripärandist: selle jutuvestmise traditsioonidest, rahvaluulest, -lauludest ja -tantsudest, kasvõi jahikullikasvatusest.

Seotud lood:

Ehkki Dubais on palju futuristlikku ja hulgaliselt läänelikku meelelahutust – kiiskavad metroorongid, mis vuhisevad taeva all nagu ulmefilmist välja karanud futuristlikud masinad, uhked ostukeskused, siseruumidesse rajatud suusapark ja lugematul hulgal baare. Idamaist lusti leidub igal nurgal: lärmakatel turgudel kulla ja viirukite hinna üle tingides, kaameli seljas päikeseloojangut nautides, purjepaadil õdusas valguses aromaatset vesipiipu popsutades. Võib-olla need klišeed siiski eksisteerivad?

Millal minna

Dubais valitseb enamiku aastast kuumus ja palavus. Parim aeg külastuseks on novembrist märtsini, kui temperatuur on mõõdukam. Kõige sobivamaks peetakse jaanuari, ehkki viimaste aastate jaanuarikuud on olnud lauspilves ja vihmased.

Kui teie siiasõitmise põhjuseks on päike, meri ja liiv, on selleks ideaalne aeg kevad ja sügis, kui päeval saab päevitada ja pimeduse saabudes maha jahtuda konditsioneeritud restoranides, baarides ja ostukeskustes. Suveperioodi tuleks vältida, kui teie eelarve just väga piiratud pole – juunist septembrini on keskmine temperatuur tublisti üle 40 °C, samas läheb külastus sel ajal ka kõige vähem maksma.

Sõit lennujaamast linna

Dubai rahvusvahelisest lennujaamast (www.dubaiairport.com) on kõige lihtsam võtta takso, kui teie hotell just tasuta kohalesõidutamist pole pakkunud. Trügige saabuvate lendude uste juures olevast tervitajate massist läbi Dubai Taxi peatusesse (http://dtc.dubai.ae). See on ainuke taksoteenus, millel on ametlik luba lennujaama teenindada.

Peatuses ootab alati mõni takso, kõigis neis on taksomeetrid. Väiksema sõiduki alustustasu on 20, suuremal 25 dirhemit (20 Araabia Ühendemiraatide dirhemit on umbes 4 eurot) ning kilomeetritasu 1,60 dirhemit. Sõit Deirasse võib maksma minna kuni 35 dirhemit, Bur Dubaisse või Sheikh Zayedi teele 35–70 dirhemit ja Jumeirahisse 45–80 dirhemit. Hinnad varieeruvad ning sõltuvad kellaajast, marsruudist ja sellest, millises rannaosas teie hotell asub.

Muud võimalused on Dubai metroo ja Dubai lennujaamabussiga. Ehkki odavad, ei ole neid teenuseid eriti mugav kasutada, kui teil on palju asju kaasas või peatute nelja- või viietärnihotellis.

Dubai lennujaamabussi peatused asuvad kõikide terminalide juures ning konditsioneeriga bussid sõidavad elamurajoonidesse, nagu Al Mankhool, kus on palju keskklassi hotelle ja külaliskortereid. Bussid number 4, 11, 15, 33 ja 44 sõidavad 1. terminali juurde, 2. terminali juurde sõidab buss number 2.

Kui te peatute Deira linnaosas odavate hotellide piirkonnas, siis buss number 401 sõidab Unioni peatusesse, Baniyase tänavale, Al Sabkha bussijaama ja Deira bussijaama, number 402 aga sõidab läbi Deira keskuse Karamasse, Al Mankhooli ja Bur Dubaisse. Kuigi Dubai metroo on suurepärane vahend linnas liikumiseks, on see hetkel üsna kasutu, kui te just ostukeskuses ei ööbi (ärge naerge, Kempinski hotell asubki Ühendemiraatide ostukeskuses). Olukord peaks pärast uute metroojaamade valmimist paranema.

Dubai metroo punane liin sõidab lennujaama (ja tagasi). Liin kulgeb Dubai jõe alt viivast tunnelist läbi ning edasi mööda Sheikh Zayedi tänavat ning on väga soodne nende hotellide jaoks, mis sellel lõigul asuvad. Hinnad sõltuvad linnatsoonist ja piletid jagunevad tava- ja kõrgema klassi piletiteks. Tavakasutuseks mõeldud pilet ehk punane Nol-pilet maksab 4 dirhemit ja sellel on 2 dirhemi ulatuses krediiti. Sõit lennujaama 3. terminalist Burj Khalifa / Dubai ostukeskuseni maksab näiteks 4,50 dirhemit.

Mida te ka ei teeks ja ükskõik kui pikk on taksojärjekord, ärge nõustuge lennujaamas saabuvate lendude saalis teenusega, mida pakuvad tavariietes mehed, kes hüüavad „Takso? Takso?”. Selle asemel tehke kõigile teene ja teatage tüütutest illegaalidest abivalmile Dubai lennujaama personalile.

Kuidas liikuda

Ühistransport: valitsuse tee- ja transpordiamet (ööpäevaringne infotelefon 800 9090, www.rta.ae) vastutab Dubai ühistranspordi korralduse eest. Nende kodulehelt leiate allalaadimiseks marsruudid, sõiduplaanid ja hinnainfo. Vaid mõned aastad vana ülipuhas ja mugav Dubai metroo on parim valik, kui soovite minna sisseoste tegema ja liikuda erinevate ostukeskuste vahel, mille hulka kuuluvad nt Ühendemiraatide ostukeskus, Dubai ostukeskus, Bur Jumani ja kesklinna ostukeskus. Piletite hinnad jäävad vahemikku 1,80–5,80 dirhemit ühe sõidukorra eest olenevalt sellest, mitu tsooni te läbite. 14 dirhemi eest saate terve päeva Dubais ringi sõita.

Dubais sõidavad umbes 79 eri marsruudil ka tänapäevased konditsioneeriga bussid, kuid turistid kasutavad neid harva, jõukamad välismaalased veel harvem. Külastajatel on kõige mugavam kasutada bussi, mis sõidab mööda Jumeirahi rannateed; marsruut ja sõiduplaanid on üleval internetis (http://bus.rtaprojects.me/rta_bus_eng/plan.php). Bussi sisenetakse esiuksest, maksta tuleb bussijuhile (piletite hinnad alates 2 dirhemist). Naised peavad istuma bussi eesotsas naiste sektsioonis.

Meelelahutuslikud, külgedelt lahtised puupaadid abrad tiirutavad Dubai jõel iga päev hommikul kella viiest kuni keskööni (sõit kestab 5–7 minutit) ning ühendavad Deirat ja Bur Dubaid. Sõidutasu tuleb maksta paadikaptenile (1 dirhem). Paat alustab sõitu, kui kõik kohad on täitunud. Abra peatused on soodsates asukohtades Bur Dubai turu, Deira vana turu (vürtsituru), Al Sabkha ja Dubai vana turu läheduses. Õhtune sõit on lausa kohustuslik ettevõtmine, sest see on kogemus omaette.

Abrat on ka võimalik üürida ükskõik millisest peatusest, et korraldada romantiline sõit kuuvalguses sillerdaval jõel (1 tund 100 dirhemit).

Nol-kaarti saab kasutada kõigis ühistranspordivahendites, see on müügil metroojaamade piletikassades, automaatides ja RTA klienditeeninduskeskustes; külastajatele on sobivaim hõbedane Nol-kaart (hind 20 dirhemit, sealhulgas 14 dirhemi ulatuses krediiti).

Taksod: Dubai Taxi (tel 04 208 0808; http://dtc.dubai.ae) on kõige professionaalsem taksoteenus Dubais. Kõikides taksodes on arvestid. Taksopeatused asuvad kaubanduskeskuste juures, samuti saab takso peatada tänaval (tänaval peatatud takso alustustasu on 3 dirhemit; telefoni teel tellitud taksol 6 dirhemit – tellimine kl 6.00–22.00). Ajavahemikus 22.00–6.00 on alustustasu 3,50 dirhemit ning kilomeetritasu 1,60 dirhemit; minimaaltasu on 10 dirhemit. Kui teil on raskusi takso saamisega (see võib tipptundidel ja nädalavahetuse õhtutel küllaltki keeruline olla), suunduge lähima hotelli juurde, tavaliselt on seal taksod ootamas või saab uksehoidja takso kutsuda. Lühike taksosõit linnas maksab kõigest 20 dirhemi ringis, sõit ühest linna otsast teise kuni 80 dirhemit. Kui soovite sõita Sharjah’sse (Ash-Shāriqah) või riigi põhjaossa, küsitakse selle eest lisatasu 20 dirhemit.

Autorent: ärireisil olijad ja need, kes tahavad peale Dubai näha muidki Araabia Ühendemiraatide piirkondi, üürivad tavaliselt lennujaama juurest auto. Saabuvate lendude saalis on kümneid autorendilette, sh Europcar, Thrifty, Budget ja Avis, kuid parimaid pakkumisi leiate internetist, broneerides üüriauto enne reisi. Vajalik on rahvusvahelise juhiloa olemasolu.

Kui te pole kaootilise Lähis-Ida liiklusega varem kokku puutunud, võtke takso ja korraldage asjad nii, et saaksite üüriauto kätte oma hotelli juurest siis, kui olete linna iseloomust juba aimu saanud. Suurematel autoüürifirmadel on letid paljudes viietärnihotellides, lisaks kontorid üle kogu linna; mitmed neist firmadest pakuvad ka auto äratoomise ja -viimise teenust.

Pidage meeles, et Araabia Ühendemiraadid on üks suurema liiklussurmade arvuga riike kogu maailmas. Autojuhid on hoolimatud ja rikuvad sageli liiklusreegleid, mistõttu on liiklusõnnetusse sattumise oht suur. Dubai liiklus on kohati hirmuäratavalt tihe. Vältige autosõitu ajavahemikus 8.00–9.30 (kui tööle minnakse), 12.00–14.00 (lõunapaus), 16.00–18.30 (töölt tulemise aeg) ning neljapäeva ja reede õhtuti ka kella 20 ja 21 vahelist aega (kui inimesed välja lähevad).

Kui üürite auto, hoiduge sõitmisest liivatormi ajal kui nähtavus on halb ning vihma ajal, kui teed on sajuvete halva äravoolu tõttu ohtlikud. Olge ettevaatlikud: kiirteedel võib liikuda ka kaameleid. Kui kaamelid ja liivatormid kõrvale jätta, on automatk Dubaist kõrbesse ja oaasilinna Al Aini ütlemata vahva ettevõtmine.

Kohalikud seadused ja tavad

Kui peatute viie tärniga rannakuurordis, on lihtne unustada, et Dubai on islamistlik piirkond, mis järgib sharia seadustiku leebemat versiooni. Siiski toimivad korraga nii sharia kui ka tsiviilõiguse kohtud. Kui te rikute seadust, sõltub teie edasine saatus väärteo olemusest.

Islamiusk on oluline osa Ühendemiraatide igapäevaelust, seda isegi läänestunud Dubais. Emiraatide elanikud peavad kinni islami käitumiskoodeksist, mis järgib islami usu viit sammast (ei ole teisi jumalaid peale Allahi, palvetamine viis korda päevas, annetamine, paastumine, palverännak Mekasse vähemalt korra elu jooksul).

Kui soovite sulanduda ühiskonda ja kohalikega sõbruneda, ei tohiks te riietuda silmatorkavalt: naised peaksid kandma vähemalt põlveni ulatuvat seelikut ja pikkade varrukatega pluusi, riided ei tohiks olla liiga kitsad ega paljastavad; mehed peaksid kandma pikki pükse või teksaseid ja pikkade varrukatega pluusi. Kuigi välismaalased sageli ei järgi seda reeglit, on see emiraatide elanikele siiski ülimalt solvav ning vähendab väljavaateid kohalikega sõbruneda ja oma reisist paremat elamust saada.

Avalikus kohas ärge näidake vastassoo vastu üles kiindumust, eriti ramadaani ajal, kui selline käitumine on keelatud (lisaks on siis keelatud päevasel ajal avalikus kohas söömine ja joomine); ärge jagage hotellituba vastassoost isikuga, kellega te pole abielus; erandiks on lapsevanem või laps. Teid võidakse selle eest vangi panna.

Ärge käituge ebaviisakalt ega ropendage avalikult, kui keegi ehk järjekorras teist ette trügis, kui pahane te ka poleks! Taaskord, Dubais võib see väga tõsiste tagajärgedega lõppeda.

On seadusevastane avalikus kohas alkoholi tarbida või purjus olla; seega pärast klubis või pubis käiku võtke kohe takso ja naaske oma hotelli. Alkoholi müüakse hotellides, klubides ja baarides, väljaspool hotelli tegutsevatel restoranidel ei ole luba alkohoolseid jooke pakkuda.

Ärge kunagi kätelge emiraatide naisega, kui ta oma kätt just esimesena ei paku ja ärge pildistage naisi ilma loata.

Külla minnes võtke jalanõud ukse juures jalast, istudes ärge näidake oma jalataldu, vältige vasaku käega söömist.

Ärge pildistage šeiki paleesid, politseijaoskondi, sõjaväehooneid, sadamaid ega lennujaamasid.

Hea teada

Hädaabinumbrid: politsei 999, kiirabi 998/999, tuletõrje 997
Dubai turismibüroo (www.dubaitourism.ae) kioskid asuvad kõigis suuremates kaubanduskeskustes.
Valuuta: dirhem, lühendid Dh või AED (Araabia Ühendemiraatide dirhem)
Suunakood: Eestist helistades valige 00 971 (Araabia Ühendemiraatide suunakood), seejärel 4 (Dubai suunakood), lõpuks seitsmekohaline telefoninumber.
Viisa: tasuta 30päevase viisa saab vormistada saabumisel immigratsiooniletis, immigratsioonibüroos saab viisat 30 päeva pikendada. Pass peab kehtima veel vähemalt kuus kuud pärast riiki sisenemist.

Loe veel - Araabia Ühendemiraadid