Cannes’i reisijuht


Cannes’i reisijuht
Foto: LOIC VENANCE, AFP

Anthony Peregrine annab Cannes’ist põhjaliku ülevaate koos kõigi vajalike põhitõdede ja transpordinõuga reisijale. Peregrine elab ise Prantsusmaal ning on seal kirjutanud lugusid enam kui 20 aastat. Ta külastab igal võimalusel ka ülejäänud Euroopat.

Foto: ERIC GAILLARD, REUTERS

Miks minna

Cannes – kas see on filmifestival, millega käib kaasas linn? Selle küsimuse üleskerkimises on omajagu põhjust, ent vastus pole sellele ühene.

Pealtnäha Cannes särab ja sillerdab hoolimata sellest, et on palju väiksem ja ka vähemtähtsam kui tema naaber Nice. Ent sädelev ja glamuurne on ka Cannes´i sisu. Kogu ulatuses.

Alates ajast, mil Briti aadelkond 1830. aastatel tollal veel väikest kaluriküla külastas, on see koht kujundanud end vaid tippude järgi. Viimastel aastatel on selle linna tõeliseks saavutuseks muutunud kahenädalase filmifestivali tekitatud sädemekese aastaringne ülevalhoidmine.

Muidugi on lisaks linnale imekaunid ka merelaht ja liivarannad. Ent need on Vahemere ümbruses siiski tavalised. Cannes’i teeb eriliseks just see särav glasuur, milles need serveeritakse. Tõde on selles, et Cannes’i ei külasta ainult filmistaarid, Vene miljardärid ja Araabia mogulid, vaid ka meiesuguseid lihtinimesi satub sinna tuhandeid. Linnal on suurepärane võime tekitada mulje, et kõik tema külastajad ongi rikkad ja ilusad, samas kui tegelikult ei pruugi see alati nii olla.

Nii hoitaksegi maailmatasemel hotellide käivet ilusti üleval ja ambitsioonikate poekeste oma ka. Ja nii ongi maailm endiselt Lõuna-Prantsusmaa väikelinnast lummuses.

Kuidas kohale jõuda?

Lennud: lihtsaim viis Cannes’i jõuda on Nice-Côte d'Azuri lennujaamast (tel 00 33 48 988 9828; www.nice.aeroport.fr), mis asub 27 km kaugusel rannikust.

Sõit lennujaamast linna

Azur Helico (tel 00 33 19 390 4070; www.azurhelico.com) pakub Cannes’i jõudmiseks helikopterilende, mis kestavad 7 minutit. Sõidu hind algab 400 eurost kolme kuni kuue inimese kohta, hinna sees on ka transport hotelli.

Takso eest tuleb maksta 67–72 eurot päeval ja 69–85 eurot õhtul kella seitsmest hommikul kella seitsmeni. Hinnad sõltuvad liiklusoludest ja sihtpunktist. Neljas inimene või pagas teevad arve pisut kopsakamaks. Broneerige telefonil 00 33 49 313 7878.

Kui eelistate rongi, sõitke lennujaamast 4 euro eest bussiga nr 99 Nice-Ville’i jaama ning sealt sõitke TER-rongiga edasi Cannes’i. Rongisõit on üsna lühike ning maksab olenevalt kellaajast umbes 6,60 eurot.

Bussi kasutamiseks minge lennujaama 1. või 2. terminalist otse 210 Expressile. Sellega jõuate Cannes’i umbes 50 minutiga ning kulutate 20 eurot ühele või 30 eurot kahele inimesele (Duo piletiga). Nii bussi- kui ka rongipileteid saab osta 1. või 2. terminali Bureau-du-Busist.

Eeldusel, et teil ei ole palju asju, on veel üks võimalus – mootorratas. Paar sellist transporti pakkuvat ettevõtet viivad teid Cannes’i umbes 80 euro eest (sellele lisandub 40% lisatasu ajavahemikul 20.00–8.00). Vaadake veebilehte www.easy-moov.fr või www.happy-traffic.com.

Kruiisid: Cannes’is on madal sadam. See tähendab, et kruiisilaevad jäävad ankrusse lahes ning reisijad tuuakse väiksemate alustega rannale. Sadamasse jõudes leiavad turistid end põhimõtteliselt kesklinnast. Festival Palace jääb vaevalt kiviviske kaugusele.

Kuidas liikuda

Jalgsi: Cannes on linn, kus elab veidi üle 70 000 inimese. Tegemist pole just metropoliga. Pea kõik, mida näha või teha, jääb asukohast olenemata jalutuskäigu kaugusele. Ning jääda ilma jalutuskäigust mööda Croisette’i oleks lihtsalt naeruväärne. Siiski pakub Cannes ja seda ümbritsev piirkond jalakäimisele ka mitmeid alternatiive.

Bussid: Bus-Azuri liinidel (www.busazur.com) on sõidu hind kõigest 1,50 eurot. Pileti saab osta bussijuhilt. Üks pilet annab teile õiguse sõita ja sealhulgas bussi vahetada 59 minuti jooksul. Sama piletit ei saa aga kasutada tagasisõiduks, isegi kui see jääb sellesama 59 minuti sisse. Ükskõik kuhu te ka ei suunduks, tagasitulekuks tuleb soetada uus pilet. Kui soovite sõita Cannes’ist välja, ostke Ticket Azur (maksab samuti 1,50 eurot ning seda müüb bussijuht).

Sellega saate reisida kogu Alpes-Maritimesi maakonnas. Tegemist on võiks öelda, et geniaalse süsteemiga. Ühe euro vahemikku jäävad nii peale Cannes’i ka Nice, Monaco, Antibes ja sisemaa. Kuid kindlasti tuleb pilet iga kord bussi sisenedes registreerida, muidu võib saada trahvi. Rohkem teavet Ticket Azuri süsteemi kohta saab veebilehelt www.lignesdazur.com või www.cg06.fr.

Jalgrattad: Cannes’i rannajoonel on rattaga sõita lihtne, mägisel sisemaal mitte nii väga. Kui kahel rattal liikumine meeldib, tutvuge Holiday Bikes’i pakkumistega (tel 00 33 497 0630 63; www.loca-bike.fr) aadressil 44 Boulevard Lorraine. Jalgrattaid saab laenutada alates 14 eurost päev, 50-kuubikulisi motorollereid alates 26 eurost päev.

Autorent: sellega ma ennast ei vaevaks. Kui te aga auto kasuks otsustate, siis Cannes’is tekib parkimisega tohutult tüli ja lõpuks läheb kogu see jamamine väga palju maksma. Samas annab auto liikumisvabaduse, mis on eriti tõhus juhul, kui viibite Cannes’is pikemalt ning soovite külastada ka sisemaad. Nii Nice’i lennujaamas kui ka Cannes’is on terve hulk autoüürifirmasid. Aadressilt www.travelsupermarket.com leiab (tavaliselt) konkurentsivõimelised pakkumised.

Kohalikud seadused ja tavad

Prantsuse seadus nõuab, et isikut tõendav dokument peab alati ühes olema, nii et kandke Cannes´is passi kaasas.

Autos peab olema kollane helkurvest. Seaduse järgi tuleb see selga panna, kui auto peaks katki minema ning on vaja tiheda liiklusega maantee ääres autost väljuda.

Kui teid kellelegi tutvustatakse, suruge alati kätt (nii meestel kui ka naistel). Põsele suudlemine tuleb alles hiljem (eriti meeste vahel), kui tutvus on juba kauem kestnud.

Tasub teada, et millegi pakkumisele (veiniklaasi täitmine, leib, väike kingitus) lihtsalt „merci” vastamine tähendab keeldumist, nagu „Tänan, ei”. See komme erineb täielikult inglise keelest, kus lihtsalt „Thank You” tähendab „Jah, tänan”. Nii et kui soovite veini või leiba juurde, ärge öelge „merci”. Öelge hoopis „Oui, s'il vous plait”.

Hea teada

Hädaabinumber: 112
Cannes’i turismiinfokeskus: (tel 00 33 49 299 8422, www.cannes.com või www.cannes-hotel-reservation.com), Palais des Festivals, La Croisette
Valuuta: euro
Suunakood: Eestist helistades valige ette 00 33.

Loe veel - Prantsusmaa