Brüsseli reisijuht


BRÜSSEL, RAEKOJA PLATS
Foto: Tiit Blaat

Belgia pealinnal Brüsselil on üllatavalt omapärane iseloom. Antony Mason tutvustab linna vaatamisväärsusi, parimaid hotelle, restorane, baare ja kauplusi. Antony Mason on reisijuhi „DK Eyewitness Guide to Belgium & Luxembourg” ning veel 70 ajalugu, geograafiat, reisimist ja kunsti käsitleva raamatu autor.

FOTO: Marko Mumm

Miks minna

Brüssel – Euroopa pealinn – kõlab modernselt, pingutatult ja ehk pisut hingetultki. Kuid tegelikult ei kehti Brüsseli kohta ükski neist omadussõnadest. Päriselt on Brüssel inimlikul ja vägagi hoomataval tasandil (peaaegu kõik oluline on vaid jalutuskäigu kaugusel) just selline linn, mis on teadlik oma keskaegsetest juurtest ning mida iseloomustab maalähedane hõng ja pulbitsev elu.Brüssel on Bruegheli, Magritte’i, Victor Horta (juugendarhitektuuri rajaja), Hergé (Tintini looja) ja Jacques Breli linn. Pole raske mõista, miks nad olid sellest linnast niivõrd vaimustuses. Brüsseli tagasihoidliku välimuse all peitub ju palju aardeid: esmaklassilised kunstikogud, kõrgtasemel kokakunst, ainulaadsed õlled ja tipptasemel šokolaadimeistrid.

Millal minna

Põhja-Euroopa kliima jagab aasta neljaks aastaajaks, millest igaühel on omad võlud. Kevad on Brüsselis rõõmsameelne ja roheline, samas kui sügis muudab pöögimetsad madala päikese all kuldselt sillerdavaks. Kogu linna haarav jõululaat aitab peletada detsembrikuist pimedust.Eriti meeldiv on aga suvi: kui päike paistab, täituvad tänavakohvikud eluga ja kogu Brüsselit haarab peomeeleolu. Elu Brüsselis keerleb ümber sõprade ja elunautimise. Kõige selle mõistmiseks tasub suveõhtul sammud seada uude trendikasse piirkonda Place du Châtelaini ümbruses Ixelles’is.Suvi Brüsselis on ka tuntumate sündmuste toimumise aeg: näiteks festival Ommegang Pageant (juulis) ja iga kahe aasta tagant toimuv Carpet of Flowers Grand Place’is (järgmisena aastal 2014). Hoiatuseks olgu siiski öeldud, et vihma sajab igal aastaajal, nii et ilmateatest hoolimata tasub vihmavari alati kaasa võtta.

Sõit lennujaamast linna

Brüsseli lennujaam (www.brusselsairport.be), mis on riigi peamine rahvusvaheline lennujaam, asub Zaventemis, linnast ligi 15 km idas. Parim (ja soodsaim) viis lennujaamast Brüsselisse saada on rongiga, mis väljub iga 20 minuti tagant kolme suurimasse raudteejaama: Gare du Nord, Gare Centrale ja Gare du Midi. Sõit kestab umbes 20 minutit, graafikuid näeb aadressilt www.b-rail.be.
Reisijad, kes liiguvad ELi kontorite piirkonda, võivad kasutada bussiteenust Airport Line (www.stib.be/airport-line), mis läheb Schumani metroojaama ja Gare de Bruxelles-Luksembourgi raudteejaama.Rongid: Eurostari (www.eurostar.com) rongid Londonist saabuvad Gare du Midi (nimetatakse ka Brussel-Zuid) jaama, mis on metroo, trammi ja busside kaudu ühendatud kõikide linnaosadega.

Kuidas liikuda

Kruiisid: Kruiisilaevad saabuvad Belgia ranniku kolme sadamasse: Antwerpen, Zeebrugge ja Oostende (Ostend). Antwerpen on 55 km Brüsselist põhja pool, Zeebrugge ja Oostende on mõlemad umbes 100 km kirdes. Kõik kolm on ühendatud kiirteega ning raudtee sõiduplaane näeb aadressilt www.b-rail.be.

FOTO: Marko Mumm

Ühistransport: Brüsselis on hästi toimiv omavahel ühendatud metroo-, trammi- ja bussiliinidega ühistranspordisüsteem, mida haldab STIB (www.stib.be). Alla 6aastased lapsed, kes reisivad koos täiskasvanuga, sõidavad tasuta (kuni neli last täiskasvanu kohta), lastele vanuses 6–11 on tasuta J-pilet (pant 5 eurot; saadaval erinevate jaamade piletimüügipunktidest; www.stib.be/abonnement). Tasub aga meeles pidada, et Brüsseli kesklinn, kus asub suurem osa vaatamisväärsustest, on väike ning enamik asju on jalutuskäigu kaugusel.

Autoga liikumine: Autoga liiklejatele ei valmista Brüssel erilisi probleeme. Nagu enamikus suuremates linnades, on kolm peamist probleemi liiklus, teadasaamine, kuhu tasub minna ja kuidas sinna saada ning muidugi parkimine. Brüsselis on kaks ringteed: välimine Ring ja keskust ümbritsev südamekujuline Petite Ceinture, mis kulgeb vana linnamüüri äärest. Kesklinnas leidub ka hulk maa-aluseid parklaid. Kui saabute autoga, küsige hotellist infot parkimise kohta. Hotellil võib olla oma parkla.

Autorent: Kõigil peamistel üüriauto pakkujatel (Avis, Budget, Europcar, Hertz) on esindused Brüsseli lennujaamas, Brüsselis ja teistes suuremates Belgia linnades.

Taksod: Brüsselis on piisavalt taksosid ehk autosid, millel valgustatud taksoplafoon katusel. Taksod väljuvad ettenähtud peatustest ning neid ei saa mujal peatada. Taksot saab tellida ka telefoni teel, numbrit saab küsida hotellist või turismiinfopunktist. Tasub meeles pidada, et kõik juhid ei ole alati head linnas orienteerujad. Taksoarve sisaldab kogu teenust, kuid tavaliselt jäetakse tagasisaadav raha jootrahaks.

Hoiatus: Gare du Midis on palju tasku- ja kotivargaid. Hoidke oma asjadel silm peal, sest vargad võivad teie tähelepanu kõrvale juhtida.

Loe veel - Belgia

Loe veel