Berliini linnapuhkuse reisijuht


Berliin
BerliinFoto: Shutterstock

Paul Sullivan jagab vajalikku reisiinfot Saksamaa pealinna Berliini kohta. Sullivanilt saame teada, mida teha, kus ööbida ja kuidas linnas ringi liikuda. Kirjanik ja fotograaf Paul Sullivan on Berliinis elanud alates 2008. aastast ja tema sulest on selle linna kohta ilmunud palju kirjutisi. Ta on kirjutanud mitu reisijuhti, sealhulgas juba ilmunud raamatu „Hedonist’s Guide to Berlin” ja peagi ilmuva taskuväljaande „Rough Guide to Berlin”.


Miks minna

Parim aeg Berliini külastamiseks on muidugi suvi. Ka kohalikud võtavad ilusast ilmast, mida aga võtta annab ja veedavad aega tänavatel, jõgede ja järvede ääres ning osalevad üritustel, mida toimub kogu linnas hulgaliselt.

Pärast maailmakuulsa Berliini müüri langemist on linn kiiresti muutunud üheks Euroopa põnevaimaks loome- ja kultuurikeskuseks. Tänapäeval on Berliin mitmekülgne linn, mis on tuntud nii elunautijate keskusena (siinsete pidude kestust mõõdetakse pigem päevades kui tundides), ajaloohuviliste sihtkohana (Berliin oli paljude 20. sajandi tormiliste sündmuste keskpunktis) kui üha enam ka perepuhkuse veetmise kohana, sest linnas leidub rohkelt haljasalasid: nt lokkav Tiergarteni park, Volkspark Friedrichshaini park ning Mauerpark, kus toimub pühapäeviti vanakraamiturg.

Pisipõnnide jaoks on palju mänguväljakuid ja atraktsioone. Kuigi Berliini maine on boheemlaslik ja üürihinnad veel madalad (aga need on tõusmas), on linnal palju pakkuda ka nõudlikumale kliendile ja ärireisijale alates uhketest hotellidest ja šikkidest boutique'idest Michelini tärniga tunnustatud restoranideni. Kas Berliin on tõeline Euroopa multitalent? Pole kahtlustki.

Millal minna

Jutud Berliini kurikuulsatest pikkadest ja karmidest talvedest võivad küll peletada lõunapoolseid külastajaid, ent muretsemiseks ei ole põhjust. Sellegipoolest on soojemad kuud (aprillist septembrini) eelistatum aeg linna külastamiseks, sest siis on võimalik näha Berliini laevateid ja parke ning ka järvi ja vaatamisväärsusi, mida leidub linna lähiümbruses hulgaliselt.

Kultuuriüritusi toimub aasta jooksul palju. Koomik Billy Connolly sõnul ei ole Berliini külastamiseks ükski aeg halb, tuleb end vaid sobivalt riidesse panna.

Kuidas kohale jõuda

Praegu on Berliinis kaks peamist lennujaama: Berliini Tegeli lennujaam ja Berliini Schönefeldi lennujaam (tel 00 49 180 500 0186, www.berlin-airport.de). Tegeli lennujaam on keskusele veidi lähemal, ent Berliini jõuda ei ole keeruline kummastki lennujaamast. On kasulik teada, et Tegeli lennujaam suletakse 2014. aastal ning Schönefeld laiendatakse (küll suure hilinemisega) Berliini pealennujaamaks ning nimetatakse ümber Berliini Brandenburgi rahvusvaheliseks lennujaamaks.

Foto: Karin Kaljuläte


Sõit lennujaamast linna

Tegelist sõidavad iga 10–15 minuti tagant Berliini Zoologischer Garteni jaama bussid nr X9 ja 109; ühe otsa pileti hind on 4 eurot. JetExpress TXL sõidab Friedrichstraße rongijaama ja Unter den Lindeni bulvarile (pileti hind on 3 eurot). U-Bahn (Berliini metroo) ja S-Bahn (Berliini linnaraudtee) sõidavad samuti kesklinna; pileti hind on 2,40 eurot (tsoonid A ja B; pilet tuleb enne rongile minemist piletiaparaadis märgistada). Pärast märgistamist kehtivad piletid bussides ja rongides kaks tundi.

Taksosõit Tegelist Berliini kesklinna maksab 20–25 eurot olenevalt sellest, kuhu minna.

Schönefeldi lennujaamast sõidab buss nr 171 Rudowi jaama, kus saab ümber istuda U-Bahni rongile ja sõita Berliini (pileti hind 3 eurot). Ekspressbuss Schnellbus SXF1 sõidab Schönefeldi lennujaamast Berliini Südkreuzi rongijaama (pileti hind 6 eurot). S-Bahni rongiliinid S49 ja S9 viivad reisijad kesklinna umbes 45 minutiga, AirportExpress sõidab Hauptbahnhofi, Zoologischer Garteni, Friedrichstraße, Alexanderplatzi ja Ostbahnhofi jaamadesse 15–30 minutiga ning väljub iga poole tunni järel. Pileti hind on 3,10 eurot (tsoonid A, B ja C). Pilet tuleb enne sõidukisse minekut piletiaparaadis märgistada. Pärast märgistamist kehtivad piletid bussides ja rongides kaks tundi.

Taksosõit Schönefeldist kesklinna maksab 30–40 eurot olenevalt sellest, kuhu minna.

Foto: Karin Kaljuläte


Kuidas liikuda

Ühistransport

Berliini suurepärane transpordisüsteem toimetab reisijaid pea kõikjale kogu ööpäeva jooksul metroo (U-Bahn), linnarongide (S-Bahn), busside, trammide ja praamide abil. Linna kaarte leidub pea kõikjal ning enamikus rongijaamades on ka reisipunktid (Reisezentrum). Kui jääte jänni, helistage telefonil 08 00 150 7090 või külastage veebilehekülge www.bahn.de või www.bvg.de.

Jaamades on piletiautomaatides müügil ka ühispiletid peamistes tsoonides (A, B ja C) liiklemiseks. Piletite hinnad ulatuvad 2,40 eurost (üks AB-pilet, einzelfahrschein, üksikpilet, kehtib kaks tundi) 6,50 euroni (päevapilet, tageskarte, kehtib kogu päeva kuni öösel kella kolmeni). Lühireisi pilet (kurzstrecke, kuni kolm peatust) maksab 1,40 eurot. Alla kuueaastased lapsed sõidavad tasuta. Kui reisite väikese rühmaga, võib osutuda kasulikuks väikese rühma pilet (kleingruppenkarte), mis on mõeldud viiele inimesele ja mille hind on 15,50 eurot.

Jalgrattad

Berliin on ratturite unistus, sest linn on enamasti tasane ning jalgratturite jaoks on liuglemiseks palju rattateid, haljasalasid ja jõekaldaid. Kui ilm on ilus, on see linna avastamiseks üks parimaid viise. Fahrradstationis (Dorotheenstraße 30; tel 00 49 302 045 4500, www.fahrradstation.de) on võimalik laenutada jalgratast hinnaga 15 eurot päevas või 35 eurot nädalavahetuse eest. Reisifirma Finding Berlin Tours (www.findingberlin-tours.com/bikes/#all) korraldab ekskursioone ja laenutab jalgrattaid alates 13 eurost päevas.

DB Call-A-Bike’i rattalaenutussüsteem (www.callabike-interaktiv.de) maksab 0,8 eurot minutis ehk umbes 15 eurot ööpäevas ning sellele lisandub 5 eurot registreerimistasu. Helistage telefonil 07 00 0522 5522, kui soovite Call-A-Bike’i ratast kasutamiseks registreerida ja lahti lukustada (neid leidub kogu linnas). Kui olete ratta kasutamise lõpetanud, lukustage see ja helistage uuesti samal numbril.

Autorent

Oma sõiduvahend tuleb kasuks vaid siis, kui plaanite linnast välja sõita ja avastada ümbritsevaid maakohti, ent ka siis on üldjuhul võimalik reisida kiiresti ja lihtsalt rongi või bussiga. Kui te sellegipoolest soovite autot üürida, on lennujaamades ja kogu linnas hulgaliselt auto üürimise kohti, nt Avis (tel 00 49 306 091 5710, www.avis.com), Budget (tel 00 49 306 091 5710, www.budget.com) ja Europcar (tel 00 49 30 634 9160, www.Europcar.com).

Külastamist väärivad ka Berliini lastekohvikud, nt Mitte rajoonis Onkel Alberti kohvik (tel 00 49 304 404 5610, www.onkelalbert.de) või Friedrichschaini linnaosas lõbus Knilchbar (tel 00 49 302 936 7989, www.knilchbar.de), mis pakuvad vanematele head kohvi ning põnnidele suupisteid ja mänguvõimalusi.

VisitBerlin.de pakub tervituskaarte, mis tagavad 2–5päevase piiramatu sõiduõiguse tsoonides A ja B ning lisaks 25–100protsendilisi soodustusi ekskursioonidele, paadi- ja jalgrattamatkadele, paljude vaatamisväärsuste külastustasudele ja kultuuriüritustele. 48 tunni kaardi hind algab 18,50 eurost, 72 tunni kaardi hind 24,50 eurost. Rohkem pakkumisi on veebilehel www.visitberlin.de.

Kohalikud seadused ja etikett

Teenindus on Berliinis enamasti hea, ent kui see juhtub olema halb, näivad hooletud pariislased selle kõrval pehmelt öeldes usinad. Tõenäoliselt peate elama üle mõne viivituse, ülbe ettekandja või isegi põlastava pilgu, ent seda ei maksa võtta isiklikult. Nii on Berliinis lihtsalt kombeks.

Nii nagu sakslased üldiselt, suhtuvad ka berliinlased reeglitesse täie tõsidusega, st punase tulega üle tee ei joosta ja erinevat liiki prügi kokku ei panda. Tänava risustamise või tee ületamise eest punase tulega saate nii mõnegi karmi pilgu või vahest isegi avaliku hurjutamise osaliseks.

See-eest on berliinlased üldiselt väga tolerantsed ja leplikud, seda suhtumist on kõige selgemini näha ööelus. Asutused on avatud hilise kellaajani või seni, kui viimased külalised lahkuvad, ning varajastel hommikutundidelgi ei ole õhus vähimatki pinget.

Osades baarides ja klubides lisatakse joogi hinnale pant (pfand – 20 eurosendist 1 euroni), mis tagastatakse, kui ostja oma klaasi või pudeli letti tagasi viib. Vahel antakse kliendile ka žetoon, mille eest klient saab pandiraha tagasi.

Ühistransport toimib Berliinis aususe printsiibil. Rongi-, trammi- ja bussipeatustes ei ole piletikontrolliväravaid, ent kui metrookontrolörid tabavad piletita sõitja, trahvitakse teda kuni 40 euro ulatuses. Enne kui rongile lähete, veenduge, et teie pilet on märgistatud (piletiaparaadid on enamasti piletimüügikassade kõrval).

Tavaliselt sisaldab arve ka teenindustasu, ent suupistete ja jookide eest on kombeks ümardada arve järgmise euroni ning einete ja suuremate arvete puhul jätta veidi suurem jootraha.

Hea teada

Politsei (Polizei): 110

Kiirabi (Rettungswagen): 112

Turismiinfo: linnas on mitu ametlikku turismiinfopunkti (mida juhib visitberlin.de), peamised neist on Brandenburgi värava juures aadressil Kurfürstendamm 22 ja Hauptbahnhofi raudteejaamas.

Valuuta: euro.

Suunakood: väljaspool Saksamaad valige ette 00 49 30; Saksamaal valige 030 ja seejärel telefoninumber.

Foto: Karin Kaljuläte

Loe veel - Saksamaa