Barcelona reisijuht


Barcelona
BarcelonaFoto: Shutterstock

Sihtkohaekspert Sally Davies tutvustab Barcelona reisijuhis linna parimaid vaatamisväärsusi ja hotelle ning annab lisaks soovitusi, kus Katalaani pealinnas süüa, juua ja sisseoste teha. Davies kirjutab Hispaania köögi ja kultuuri ainetel mitmetele teistele reisiraamatutele, ajakirjadele ja ajalehtedele, sealhulgas ka Daily Telegraphile ja Wallpaperile.

Foto: ALBERT GEA, REUTERS


Miks minna

Barcelona sisaldab endas kõike seda, mis on Vahemere linnades võluvat – rahulikku elutempot, kuudepikkust päikesepaistet, ületamatult head toitu – ning teeb kultuuris ja arhitektuuris silmad ette enamikule linnadest külmas põhjalas.

Tema arhitektuuristiilide kirjususes on tumedad gooti fassaadid kõrvuti juugendstiilis kirevate hoonetega ning Jean Nouveli, Herzogi ja de Meuroni pilvedesse ulatuvate konstruktsioonidega. Ning selle kõige imetlemise saab lõpetada päikeseloojangu vaatamisega ühel linna seitsmest rannast, enne kui minna nautima õhtusööki mõnes arvukatest Michelini tärniga gastronoomilistest templitest või hoopis hubases tapa-baaris.

Millal minna

Talvel võib olla pilvitusinise taevaga mitte väga sooje päevi, suvel ei ole aga üldse nii põrgupalav kui teistes Hispaania linnades, aga on küllaltki niiske. Kevad ja sügis on ilma mõttes ehk kõige turvalisem aeg, kuigi siis on kõige suurem hoovihmade võimalus, eriti oktoobris ja novembris.

Ajavahemik juuli lõpust septembri alguseni on pisut veider aeg. Kohalikud, kellel võimalik, sõidavad linnast ära. See tähendab, et linnas on vaikne ja ei ole suuremat liiklust, aga ka enamik restorane on suletud ning kultuurisündmusi on vähevõitu. Kõige aktiivsem aeg on lihavõtted, mil lennupiletite ja hotellide hinnad on seetõttu kõrged.

Kuidas kohale jõuda?

Lennud: El Prati lennujaam (tel 90 240 4704; www.barcelona-airport.com) on umbes 15 km kaugusel Barcelona kesklinnast.Lennujaamabussid (Aerobús) alustavad terminalide poole sõitu El Corte Inglési kaubamaja eest Plaça Catalunyal umbes iga 15 minuti tagant, sõidu kestus on ligikaudu 40 minutit.

Rongid sõidavad lennujaama poole Passeig de Gràcia ja Estació de Santsi jaamadest iga poole tunni tagant ja sõit kestab umbes sama kaua kui Aerobúsiga, kuid pange tähele - kui teie lennuk saabub uude 1. terminali (või väljub sealt), peate terminali ja rongijaama vahelise maa läbima ekspressbussiga, mis tegelikult sõidab küllaltki aeglaselt.

Rongid: enamik pikamaaronge saabub Santsi jaama (tel 90 232 0320, www.renfe.es), kuigi mõned Prantsuse liinid saabuvad Estació de França jaama.

Bussid: valdava osa busside lõpp-peatus on Estació d'Autobusos Barcelona-Nord (C/Ali Bei 80, tel 90 226 0606).

Kuidas liikuda?

Metroo: Barcelona metroo on kiire, lihtne ja sirgjooneline ning katab enamiku linnast. Sõiduplaanid on saadaval turismiinfopunktides ning igas metroopeatuses.

Bussid: peamine sõlmpunkt on Plaça Catalunya. Bussiplaanid on saadaval sealses maa-aluses turismiinfopunktis.

Trammid: kuigi plaanis on laiendustööd, on trammide kasutamine praegu külalistele piiratud. Erandiks on liin, mis sõidab Parc de Ciutadellast Plaça de les Glòriesi kaudu Diagonal-Mari peatusesse.

Kui teil on plaanis kasutada ohtralt ühistransporti, soetage endale T-10 (hääldatakse „tay-dayoo”) ehk 10 korra pilet, mis maksab 9,80 eurot ja mida saab kahe või enama inimesega jagada. Metroos märgistage oma pilet sisenemisväravas, bussis ja trammis selleks mõeldud automaadis. Metroo, bussi või trammi üksikpiletid maksavad 1,45 eurot. Üksikpiletite ja T-10-ga võib transpordiliiki tasuta vahetada, kui pileti märgistamisest ei ole kulunud rohkem aega kui 1 tund ja 15 minutit.

Kohalikud seadused ja tavad

Autos peab olema helkurvest, et selle saaks tiheda liiklusega teel rikke või õnnetuse korral selga panna, kui juht peab autost väljuma (üüriautodel kuulub see standardvarustusse). Seaduse järgi peab prillide või kontaktläätsede kandjatel autos olema lisapaar prille/kontaktläätsi (kuigi selle seaduse täitmine pole väga range).

Hispaanlased võivad tunduda väga äkilised, lisaks kasutatakse sõnu „palun” ja „aitäh” minimaalselt. Siiski leiavad nad anglosaksi viisi neid sõnu pidevalt ebasiirana kasutada – hispaania keeles sõltub kõik intonatsioonist ja kõnemaneerist. Isikliku ruumi mõiste on siin üsna tundmatu, see tähendab ka seda, et inimesed ütlevad võõrastele lifti sisenedes ja sellest väljudes tere ja head aega.

Hea teada

Hädaabinumber: 112 – tuletõrje, politsei või kiirabi

Turismiinfokeskus: Plaça Catalunya, Eixample (tel 00 34 93 285 3834;(www.barcelonaturisme.com)

Valuuta: euro

Suunakood: välismaalt Hispaaniasse helistamiseks valige 00 34. Igal piirkonnal on oma suunakoodid (Barcelonal on see 93), mille peab alati numbrile lisama, isegi samast piirkonnast (Barcelonast) helistades.

Loe veel - Euroopa