Barbadose reisijuht


Barbadose reisijuht
Foto: (CC) Jack Kennard

Reisiekspert Fred Mawer annab ülevaate Kariibi mere saare Barbadose peamistest vaatamisväärtustest, parimatest hotellidest, restoranidest ja ööelust. Barbadosel leidub nii eurooplase jaoks tuttavat kui eksootilist. Mawer elab koos perega Bathis. Igal aastal sõidab ta Kariibi mere saartele ja juba rohkem kui 15 aastat on ta oma reisidest kirjutanud nii Daily Telegraphile kui ka teistele väljaannetele.

Miks minna

Kariibi mere piirkonna parimad hotellid ja restoranid asuvad Barbadose veetleval läänerannikul. Kuid tegelikult seisneb selle saare võlu palju enamas.

Rannad on meeldivad ja mitmekesised, läänerannikul on vesi tavaliselt vaikne nagu tiigis, ent lõunas on võimalik surfilaineid nautida. See on saar, kus üldplaanis kõik toimib. Kohalikud elanikud on mitmekülgsed, enesekindlad ja saavad kõigega hakkama.

Barbadosel on palju näha ja teha. Tasuks leida aega, et külastada metsikut lainetest räsitud idarannikut ja sisemaal suhkruroo väljadele peidetud istandusi. Kariibi standardite järgi on saarel üsna ohutu. Kui mõnes teises Kariibi mere piirkonna riigis käivad puhkajad hotellist väljas ainult organiseeritud ekskursioonidel, siis Barbadosel võiks, ja peaks, ringi vaatama iseseisvalt.

Millal minna

Ilma poolest on parim külastusperiood jaanuarist aprillini, sest siis on kõige kuivem ja tavaliselt ka paar kraadi jahedam kui muul ajal. Piirkonna ametlik orkaanihooaeg kestab juunist novembrini, kõige suuremad tormid on augustist oktoobrini. Siiski jääb Barbados tänu oma idapoolsele asukohale Kariibi meres enamasti otsestest löökidest kõrvale. Kui reisite suve lõpus või sügisel, on halva ilma kätte sattumise oht suurem ning valmis tuleks olla vähemalt mõningaseks vihmaks.

Hinna poolest on talv kahjuks halvim aeg, sest detsembri keskpaigast kuni aprillini on hotellide ja villade hinnad tunduvalt kõrgemad kui muul ajal (eriti jõulude, aastavahetuse ja lihavõtete ajal, mil sageli lisatakse hinda juurde).

Arvestades ilma ja hinda, on mai parim aeg reisimiseks. Majutuse hinnad on siis palju madalamad kui jaanuarist aprillini, kuid ilm on peaaegu sama hea kui eelnevatel kuudel. Kui mais minna ei õnnestu, tasuks panustada detsembri peale.

Loe veel

Kuidas kohale jõuda

Lennud saabuvad Barbadose Grantley Adamsi rahvusvahelisesse lennujaama. Sõit lennujaamast lõunarannikule kestab 15–30 minutit ja läänerannikule 40–60 minutit. Taksosõit Holetowni maksab 58 Barbadose dollarit, Speightstowni 73 dollarit ja St Lawrence Gapi 31 dollarit.

Valmisreis, mis hõlmab hotellibroneeringut ja lendu, tuleb sageli odavam kui hotelli ja lennu eraldi broneerimine.

Mõned reisikorraldajad kasutavad teinekord ka oma tutvusi, et saada parem tuba ja/või tasuta lisateenus, nt spaahooldus vms.

Kuidas liikuda

Autorent: oma autoga ringisõitmine on parim lahendus, isegi kui teete seda vaid paar päeva. Barbadosel on kümneid vaatamisväärsusi ning palju restorane, mida külastada. Eksimine on Barbadosel üsna igapäevane, sest seal on üks maailma tihedamaid teedevõrgustikke ning teemärgistus ja viidad on olemas suhteliselt ebaühtlaselt. Üldiselt on aga teed heas seisukorras ja neil sõidetakse britilikult vasakul.

Kui soovite kasutada kohalikku ettevõtet, siis näiteks Drive Barbados (tel 001 246 426 3944; www.drivebarbados.com) pakub head teenindust ja konkurentsivõimelisi hindu. Autoüürifirmade kaudu saab kohaliku sõiduloa, mis maksab 10 Barbadose dollarit. Tasub meeles pidada, et üüriautod paistavad teiste seast silma oma H-numbrimärkidega, mis muudavad need varaste jaoks kergesti märgatavaks.

Bussid: need on üsna levinud. Kui kavatsete piirduda lõuna- ja läänerannikuga, võib ringiliikumisel bussidele loota. Sinised riiklikud bussid peatuvad ainult ametlikes peatustes, mis on tähistatud kui „To City” või „Out of City”, vt sõiduplaane veebilehelt www.transportboard.com.

Valged lilla triibu ja ZR-numbrimärgiga minibussid on eramarsruuttaksod. Tavaliselt peatuvad need kõikjal, kus vaja (kuigi ei tohiks). Need võivad olla väga rahvast täis, seal võib mängida vali muusika (kuigi ei tohiks) ja need võivad kihutada. Lühidalt öeldes - kohalikud näevad ZR-busse pigem seadustele vilistavate huligaanidena. On olemas ka väiksed kollased erabussid. Kõikide busside piletihind on 2 Barbadose dollarit.

Taksod: taksomeetreid pole. Hinnad on reguleeritud, kuid sõidu hind tasuks kokku leppida enne sõidu algust.

Ins & Outs on tasuta jagatav läikiv ajakiri, mille võib leida enamikust hotellidest. Selles on hea sõidukaart, millel on tähistatud kõik hotellid, restoranid, vaatamisväärsused ja rannad.

Tipptundidel ehk tööpäevade hommikul kella seitsmest üheksani ja neljast kuueni pärastlõunal on liiklus Bridgetownis ja selle ümbruses ning lõunaranniku peamistel teedel tihtipeale kohutav.

Kohalikud seadused ja tavad

Sagedusel 92,9 FM edastab Voice of Barbados uudiseid ja telefonikõnesid kuulajatelt.

Kuigi Barbados on üks ohutumaid Kariibi mere saari, tuleks siiski olla ettevaatlik kõrvalises rannas ning pimedas ei tasuks rannas või valgustamata tänavatel liikuda.

Kraanivett võib juua.

Topless-päevitamine on Barbadosel seadusega keelatud.

Hea teada

Valuuta: enamik hindu saarel on Barbadose dollarites, välja arvatud hotellide hinnad. Siiski on tavaliselt võimalik maksta ka USA dollarites, ent tagasi antakse Barbadose dollareid. Vahetuskurss on 1,98 Barbadose dollarit 1 USA dollari vastu (2,68 BBD = 1 EUR). Kõikjal leiduvad sularahaautomaadid väljastavad Barbadose dollareid.

Turismiinfo: Barbadose turismiameti koduleht www.visitbarbados.org

Hädaabinumbrid: politsei – 211; tuletõrje – 311; kiirabi – 511

Loe veel - Ameerika