Amsterdami linnapuhkuse reisijuht


Amsterdami linnapuhkuse reisijuht
Foto: Koen van Weel, AFP

Rodney Bolt tutvustab Amsterdami - linna, millest õhkub külalikku sarmi, ning jagab teavet parimate hotellide, vaatamisväärsuste, restoranide ja baaride kohta. Amsterdami ajaloolisi viilkatusega hooneid on tõenäoliselt parim vaadelda kanalitelt, sõites vesijalgrattaga või mõnes klaaskatusega paadis. Jalutamine ei ole Amsterdamis mitte ainult kõige odavam viis liigelda, vaid ka üks suurimaid naudinguid, mida linnal on pakkuda, usub Bolt.


Miks minna

Kindlasti mitte ainult punaste laternate piirkonna või uimasteid müüvate „kohvipoodide” pärast.See on täielik klišee ja vaid murdosa sellest, mida Amsterdamil on tegelikult pakkuda. Turismiameti moto „Mina olengi Amsterdam” (I amsterdam) püüab nutikalt ümber sõnastada veel üht klišeed, mille kohaselt leiab igaüks Amsterdamist midagi huvipakkuvat. Aga see on ka tõsi. Amsterdamil õnnestub kuidagi kõike ühendada. Seal on suurlinna suminat, ent vähe metropoli puudusi. Linn on piisavalt väike, et jalutades või rattaga sõites pea kõikjale jõuda, igav siin ei hakka. Kenad viilkatusega majad, kaunid sillad ja vaiksed kanalid annavad linnale külaliku sarmi, ent samas asub Amsterdamis ka suurepäraseid kunstimuuseume ja seal tegutseb üks maailma parimaid orkestreid. Mis aga kõige tähtsam – Amsterdam suudab ühitada oma hiilgava mineviku tänapäevase iroonilise, tahumatu ja mässulise stiilsusega.

Millal minna

Rahvalauludes kutsutakse Amsterdami tulpe korjama kevaditi, ent tegelikult on Amsterdamis igal aastaajal oma võlu. Puuduseks võib pidada seda, et vihma ja hülgehalli taevast võib Amsterdamis näha igal aastaajal. Samas peaks aga tubast tegevust leiduma muuseumides piisavalt, pealegi tuuakse vähimagi päikesekiire ilmudes kohvikutoolid ja -lauad jalamaid välja. Suvi on aeg, mil veedetakse pikki õhtuid väliterrassidel, sügisel võetakse ette virgutavaid jalutuskäike kanalite ääres ning talv on parim aeg, mil tunda end mõnusalt hea Hollandi õlle seltsis õdusas puitviimistlusega kohvikus. Ja kevad on tõepoolest tulpide aeg, isegi kui suurem osa neist on kuhjatud kanalite ääres lillemüüjate ämbritesse.

Kuidas kohale jõuda

Schipholi lennujaam (tel 00 31 20 794 0800; www.schiphol.nl) asub kesklinnast 15 km kaugusel edelas.

Sõit lennujaamast linna

Rongid (tel 09 00 767 8526, ainult Hollandi piires; www.ns.nl) väljuvad Amsterdami keskvaksalisse (Centraal Station) iga 8 minuti järel ja sõidavad 15–20 minutit. Pileti hind on 3,90 eurot.
Taksod (tel 00 31 20 777 7777; www.tcataxi.nl) sõidavad kauem (20–40 minutit, kuid see-eest viivad teid uksest ukseni) ja küsivad teilt umbes 45 eurot.
Ekspressbussid (tel 00 31 38 339 4741; www.schipholhotelshuttle.nl) sõidavad lennujaamast hotellidesse; pileti hind on 16,50 eurot.

Kuidas liikuda

Kruiisid: Kruiisilaevad peatuvad Amsterdami reisiterminalis (tel 00 31 20 509 1000; www.ptamsterdam.nl), mille hoone sarnaneb lainega ja asub keskvaksalist vaid 15minutilise jalutuskäigu kaugusel. Terminalihoones on suveniiripoed, restoran, pagasikapid ja turismiinfopunkt. Õue astudes näete juba taksode rivi ja trammi nr 25, mis viib teid kesklinna. Amsterdam on paljude Põhja-Euroopa ja Baltimaade laevateede sõlmkoht.
Jalgrattad:
Siin valitsevad jalgrattad. Autojuhtidel ja isegi jalakäijatel tasub olla ettevaatlik. Jalgrattateed jooksevad risti-rästi üle kogu linna. Rattaid saab laenutada MacBike’ist (tel 20 620 0985; www.macbike.nl) või Yellow Bike’ist (tel 20 620 6940, www.yellowbike.nl).
Ühistransport: Trammiga pääseb kesklinnas pea kõikjale, metroo ja bussid sõidavad ka linnasüdamest kaugemale. Ühistransporti haldab GVB (tel 0900 8011 Hollandist helistades; www.gvb.nl). Trammist saab osta tunnipileteid (2,70 eurot) ja 24 tunni sõidukaarte (7,50 eurot); võimalik on osta ka pikemaajalisi sõidukaarte, mis on kokkuvõttes odavam. Laaditavaid ühistranspordi kiipkaarte (OV-Chipkaart), mis sarnanevad Londonis kasutatavate Oysteri kaartidega, on võimalik osta trammipeatustes asuvatest kaardiautomaatidest, GVB büroodest, turismiinfopunktidest ja AKO raamatupoodidest.
Taksod: Kui vajate taksot, võite proovida seda tänaval peatada, ent lihtsam on otsida üles taksopeatus (see on olemas enamikul linnaväljakutel) või helistada Taxicentrale Amsterdami (tel 20 777 7777; www.tcataxi.nl). Sõidualustustasu on 2,80 eurot, kilomeetri hind 2,03 eurot.
Autod: Tegelikult ei ole sel mõtet. Parkimine on kallis (kesklinnas 4–5 eurot tunnis) ning kitsastel ühesuunalistel tänavatel liiklemine on tõeline peavalu. Kui tulite autoga, jätke see A10 ringteel asuvale Park & Ride’i parkimisplatsile (www.bereikbaaramsterdam.nl). See maksab 6 eurot päevas, hinna sisse kuulub viis piletit ühistranspordiga linna ja sealt tagasi sõitmiseks.
Autorent: Auto üürimine on harva vajalik. Amsterdam on ikkagi jalgratturite ja jalakäijate linn. Parkimine on kallis ja kuhu iganes soovite minna, saab seda teha jalgsi. Kui tahate tingimata autot üürida või plaanite sõita linnast välja, on abiks Hertz (tel 20 502 0240; www.hertz.nl), Avis (tel 20 655 6050; www.avis.nl), Europcar (tel 20 316 4190; www.europcar.nl) ja Diks (tel 20 662 3366; www.diks.net).
Paadid: Jah, see tundub vaimuvaene ja turistlik, ent Amsterdami ajaloolisi viilkatusega hooneid on tõenäoliselt siiski parim vaadelda just kanalitelt, sõites vesijalgrattal või klaaskatusega paadis. Eraldatuse tunne, mida pakub mööda kanalit sõitmine, muudab linna atmosfääri täielikult. Abiks on Canal Bike või Canal Bus (tel 20 623 9886; www.canal.nl).
Jalgsi: Jalutamine ei ole Amsterdamis mitte ainult kõige odavam viis liigelda, vaid ka üks suurimaid naudinguid, mida linnal on pakkuda. Head jalutamiskohad on peamiste 17. sajandist pärit kanalite, Herengrachti, Keizersgrachti ja Prinsengrachti ääres, ent avastamist väärivad ka maaliline Brouwersgracht ja ka Reguliersgrachti ümbrus.
Beatrix Foto: Koen van Weel, AFP

Hea teada

Hädaabinumber: 112
Turismiinfokeskus: (tel 00 31 20 702 6000; www.iamsterdam.com) asub Stationspleini väljakul keskvaksali peasissekäigu vastas. Avatud E–L 9.00-18.00 ja P 9.00-17.00.
Valuuta: euro. Vähesed asutused võtavad vastu 50eurosest suuremaid rahatähti ning hinnad ümardatakse lähima viie eurosendini (ühe- ja kahesendiseid Hollandis ei kasutata).

Kohalikud seadused ja tavad

See, et Amsterdamis võib teha kõike, ei ole tõsi. Avalikus kohas purjus olemine, lärmamine ja tänaval kanepi suitsetamine saab kohalike vaikiva, ent tõsise halvakspanu osaliseks.
Foto: Kevin Gessner


Loe veel - Holland