FOTOLUGU: See pole päris Aafrika

 (1)
Pingviinid! Boulder´s Beach.
Pingviinid! Boulder´s Beach.Anna-Kai Tõrs

Anna-Kai Tõrs käis Aafrika lõunatipus laiutavas “vikerkaarerahva riigis” Lõuna-Aafrikas, mis osutus lihtsalt nii erinevaks metafooridest, mis kaasnevad musta mandriga. Nii mõnelegi võib pettumuse valmistada reaalsus, et seal ei luusigi ringi vabalt lõvid ja antiloobid ning inimesed on täiesti riides!

Jalutades ringi Johannesburgis, Kaplinnas või pisikeses suvituslinnas Kalk Bays, ei reeda suurt miski, et oled Aafrikas. Pilvelõhkujad, moodsad ostukeskused, disainibutiigid, mõnusad restoranid ja hipsterite baarid – kõik on väga euroopalik. Ent lähemal takseerimisel saad aru, et midagi on teisiti ja see “teisiti” on majade ümber olevad kõrged tarad, elektrikarjuste ja metallist piikidega piiratud. Ning soovitused mitte pimedas omaette väljas jalutada, mitte kanda ühtegi ehet ning kindlasti autosse istudes koheselt lukustada uksed. Need on tavalised asjad, mida igaühele öeldakse, kes Lõuna-Aafrikasse siirdub. Tegelikkuses olukord nii katastroofiline täna enam ei ole, julgeksin öelda, sest lõppude lõpuks tasub igas riigis olla mõõdukalt ettevaatlik.
Lõuna-Aafrika, mida mina nägin, oli vastandlik, kuid enamjaolt ääretult sõbralik ja hoolitsev, moodne ning maitsev. Riik, mille maapõues peitub vist peaaegu terve Mendelejevi tabel, on rikas ka maa peal – 11 ametlikku keelt, rohkemgi veel eri rahvuseid ning kliima, mis lubab põllumehele vähemalt 2 korda aastas saaki. Veetnud paar päeva idüllilistes veinimõisates, lõpetanud suurepäraste Chenin Blanci ja Pinotage´i veinide degusteerimise, lähed edasi slummi, mis on koduks umbes 2 miljonile inimesele, aga keegi päris kindel pole ka – siin elavad inimesed hurtsikutes, kanalisatsiooni pole ja ümbritsev liivane maapind on kõike muud kui viljakas. Ja kõige selle juures on inimesed ikkagi nii avatud, sõbralikud ja tahavad sinuga juttu rääkida ning mõista, kui kaugelt sa siiski pärit oled. Nad on nii uhked oma riigi üle ja siira rõõmuga kuulavad, kui kiidad sama siiralt nende riiki. Sest hoolimata kõigest – nagu öeldakse – naeratades Aafrikale, naeratab ta kümnekordselt vastu.

Anna-Kai Tõrs
Seotud lood:

Kõige säravam butiigiomanik. Johannesburg

Anna-Kai Tõrs

Parandan kõike! Mobiil, kingad või juuksed. Khayelithsa township, Kaplinn

Anna-Kai Tõrs

Ilu on vaja, ka lihtsates oludes. Coffee Bay, Wild Coast

Anna-Kai Tõrs

Trendikas käsitööõlu pruulikoda ja baar, Durban

Anna-Kai Tõrs

Viinamarjaväljad. Stellenbosch.

Anna-Kai Tõrs

Maboneng, Johannesburgi trendikaim linnaosa ja kõige ägedamad graffitid

Anna-Kai Tõrs

Rõõmus külanaine, Coffee Bay, Wild Coast

Anna-Kai Tõrs

Chef´s Warehouse. Iga kokandusfänni kohustuslik peatus ja õhtusöögiks tasub laud nädal ette broneerida. Kaplinn.

Anna-Kai Tõrs

Bo Kaap. Kõige värvilisem linnaosa. Kaplinn

Anna-Kai Tõrs

Miljonivaade ja kohale viib kõige lahedam köisraudtee “Table Mountain Express”, Kaplinn

Anna-Kai Tõrs

Muizenberg. Maailma populaarseimad rannahütid.