Donbassi positiivse grafiti pealinn

 (3)
FOTOD!
„Joo vett, üllata maksa“ ja „Sööge kala, seal on fosforit.“
„Joo vett, üllata maksa“ ja „Sööge kala, seal on fosforit.“Jaanus Piirsalu / Go Reisiajakiri

Severodonetsk on sõdiva Ukraina Luhanski oblasti ajuti- ne oblastikeskus, kust rindeni jääb 50 kilomeetrit. Senine oblastikeskus Luhansk on varsti juba kaks aastat se- paratistide valduses. Jaanus Piirsalu pildistas üles Severo- donetski arvukad ja üllatavad grafitid.

Kunagise Nõukogude Liidu ühe suurima lämmas- tikutehase (nagu paljud suurtööstused, seisab see praegu loomulikult sõjapiirkonnas) poolest tuntud Severodonetsk on samasugune hall linn nagu üle- jäänud Donbass. Seda enam üllatasid mind tänavu veebruaris linna arvukaid tööstusalasid ümbritse- vad paneelaiad, mis olid eredate grafititega. Mitte lihtsalt ebamääraste joonistustega, vaid täiesti konkreetseid, positiivseid sõnumeid kandvate gra- fititega. See mõjus mornis ümbruses nii ootama- tult, nagu oleks sopajoodikuid täis nurgatagusesse kõrtsi astunud imeilus süütu tütarlaps.

Kohalikud teadsid, et grafitid ilmusid juba enne sõda, aga keegi ei osanud täpselt öelda, kes oli nen- de joonistuste taga. Keegi arvas, et kohalik noorte patriootlik klubi, mille nime ta ei mäletanud, keegi arvas, et kohaliku Moskva-meelse õigeusu kiriku koguduse eelmine, nooremapoolne batjuška, kes pani noortetööle kõva rõhku. Aga see polegi oluline. Sõnumid on ju õiged, ja kui need sõja eest põgene- nud inimestest − linna elanikest on ligi veerand juba põgenikud − kas või mõnele korda lähevad, siis seegi on juba asi.

„Kasinus – see on hingeline areng.“ Jaanus Piirsalu / Go Reisiajakiri


„Mul on õnnelik lapsepõlv. Ma vaatan vene multikaid.“ Jaanus Piirsalu/Go Reisiajakiri


„Hakakem elama sõbralikult!“ Jaanus Piirsalu/Go Reisiajakiri


„Vali oma lapse tulevik.“ Jaanus Piirsalu / Go Reisiajakiri


„Armastus pole sprint, ära kiirusta.“ Jaanus Piirsalu / Go Reisiajakiri


„Sure kodumaa eest, aga mitte joomise kätte!“ Jaanus Piirsalu / Go Reisiajakiri


„Õlu muudab tugevama soo nõrgemaks.“ Jaanus Piirsalu / Go Reisiajakiri


„Loe klassikuid. Tüdrukutele meeldivad targad.“ Jaanus Piirsalu / Go Reisiajakiri