Viis kõige armsamat Eesti kirikut, kuhu pühade ajal minna

 (33)
Moodne versus vana udusena
Moodne versus vana udusenaFoto: Andres Putting

Eestlased pole küll eriti religioosne rahvas, aga jõulude ajal tunneme meiegi vajadust kirikusse minna.

Kui pühakotta kisub pigem traditsioon ja pühademeeleolu, mitte usk, ning oma kodukirikut polegi, siis miks mitte sõita jõulumissale kirikusse, mis on ka vaatamisväärsus?

Oleviste kirik - Tallinna uinuv kaunitar
Tallinna ikooniline gooti kirik oli omal ajal kõrgeim ehitis maailmas ja selle tippu ronimine on kindlasti pingutust väärt.

Kunagi ammusel ajal, täpsemalt 1549. aastast 1625. aastani, oli see gooti kirik kõrgeim ehitis maailmas. Aga selle hiigelpikk, 159 meetri kõrgune torn, mis oli mõeldud maamärgiks lähenevatele laevadele, osutus ka äärmiselt tõhusaks piksevardaks. Kirikut on läbi ajaloo tabanud mitu korda välgunool ja kolmel korral on ehitis seetõttu täielikult maha põlenud.

Tänapäeval on kiriku torn madalam, 124-meetrine, aga enamik Tallinna hooneid tunduvad selle kõrval ikkagi väikesed ja kirik on endiselt üks linna olulisemaid sümboleid. Aprillist oktoobrini saavad huvilised ronida torni kiviosa tippu, et nautida sealt suurepäraseid ja peadpööritavaid vaateid vanalinnale, Toompeale ning sadamaalale.

Seotud lood:

Kiriku enda ajalugu ulatub vähemalt 1267. aastasse, mil see olevat teenindanud piirkonda elama asunud skandinaavia kaupmehi. Mitme legendi kohaselt sai kirik oma nime kas hiiglase või selle ehitanud salapärase võõra järgi, aga tegelikult pühendati see Norra kuningale Olaf II-le.

Oma praeguse kuju ja suuruse sai kirik 16. sajandil. Kiriku sees näeb kõrgeid võlvlööve ja historitsistlikus stiilis sisekujundust, mis pärineb 1830. aastast, kui hoone pärast tulekahju uuesti üles ehitati.

Kodutute vastuvõtt Oleviste kirikus Foto: Priit Simson
RIIGIKOGU Foto: Karin Kaljuläte

Allikas: visitttallinn.ee