VIDEOD | Võimas! See on "vabaduse laul" Taiwani moodi


VIDEOD | Võimas! See on "vabaduse laul" Taiwani moodi
Foto: Kairi Prints

Käisin Taiwanis ja kirjutasin reisist pikemalt Eesti Päevalehe laupäevalisas LP. Videoid aga paberlehes kahjuks avaldada ei saa, seega tänases artiklis illustreerin need omapärased elamused Taiwani ülipopulaarsetel, vabaduseihast kantud festivalidel.

Vaevalt kaunis Taiwanis maandunud, viidi meid Yanshui Beehive’i ilutulestikufestivalile, mis on maailma üks suurimaid rahvapidustusi. See pole mingi tavaline ilutulestik, mida seal kogeda saab — raketid lendavad pigem inimeste pihta kui taevasse. Selline lõõmav, lõbus ja kergelt ohtlik möll. Kohalikele ülimalt tähtis ja tähenduslik, sest selle ürituse käigus jõuavad nad muuhulgas suhelda esivanematega ning kindlustada ka enda pere tervis ja õnn. Väike riik, suured traditsioonid — nagu meilgi, eks. Taustal Taiwani oma "vabaduse laul", sest elada suure Hiina hirmus, oma iseseisvuse tunnustamist igatsedes, pidevas diplomaatilises isolatsioonis pole lihtne. Küll meie juba teame.

Aga nüüd siin siis mõned videod sellest festivalist, et saaks ka kerge visuaalse ettekujutuse.

Beehive’i “ilutulistamise” avatseremoonia:

Beehive’i “ilutulistamine”:


Tulistamise järgne traditsiooniline ilutulestik:

Pingtungi laternafestival oli veelgi suurejoonelisem. Nii suuruse kui joonte mõttes — ehk kui Beehive’i tulistamine toimus väikesel maa-alal kindlal ajavahemikul ja hõlmas kindlaks määratud tegevusi, siis laternafestivalil toimus põhimõtteliselt kõik, mida annab ette kujutada. Kõikvõimalikud esinejad, ühislaulmised, mängud, eriefektid nii taevas kui maa peal, tohutu toiduvalik kilomeetrite pikkusel toidualleel… Taiwani president Cai Yingwen oli ka kohal ja meie saime esireas tema kõnet (arusaamisraskuste tõttu küll vaid tema kõne kõla…kuid sisu polnud väga raske hoomata) kuulata.
Laternafestivali avatseremoonia, sissejuhatus kõnedele. Pillimeeste taga ootavad kõnelejad, president keskel:

Laternafestivali suurejooneline valgusshow:

Laternafestivali ilutulestik vabaduslaulu saatel:

Esinejaid oli festivalil tõesti tohutult. Taevas tiirlevaid akrobaate oli pisut keeruline filmida, seega olgu siin toodud noorte neidude tantsunumber:

Kuna LP artiklis rääkisin lisaks neile kahele festivalile ka kohalikele väga olulisest Chimei muuseumist, siis olgu siin ära toodud ka üks video sellest muuseumist:

Vaata ka galeriid Taiwani inimestest — SIIT. Ning kui tahad teada, kuidas me Taiwanis bussiga sõitsime, kiika SIIA.