Unistuse puhkus: Loire’i org ja muinasjutulossid


Loire’i oru pärli tiitlit kannab õigusega Chenonceau loss.
Loire’i oru pärli tiitlit kannab õigusega Chenonceau loss.Foto: Shutterstock

Loire'i jõe maaliline org on täis pikitud kauneid, sageli nagu muinasjuturaamatu lehekülgedelt pärit maalilisi losse ehk château’sid.

Loire on Prantsusmaa pikim jõgi (1020 km). Sealseid losse ja rohelusse uppuvaid vaikseid aedu, samuti jahipidamiseks justkui loodud metsi armastasid Prantsusmaa kuningad ja aristokraadid mõnel ajajärgul palju enam kui kitsaste ja räpaste tänavatega Pariisi, kus tuli pealegi tihti ette rahutusi ja mässukaitseid.

Tours’ist idas Loire’i mõlemal kaldal laiuvas linnakeses asub üks kuulsamaid Loire’i oru losse, renessansiaegsete lisanditega hilisgooti Château d’Amboise, mille kaunistamisse on panustanud ka Leonardo Da Vinci. Oru suurimaks turismimagnetiks peetakse aga Blois’ lossi ja kuni XVI sajandi lõpuni oli Blois tegelikult Prantsusmaa teine pealinn. Paljude teiste iluduste kõrval tasuks kindlasti sihikule võtta ka Chenonceau loss, mida kutsutakse Loire’i oru pärliks. Loss on ehitatud otse Cher’i jõe kohale ning kaldaga ühendab lossi keskset ehitist kitsas sild.

Seotud lood:

Loire’i viljakas org on ka veinihuviliste ja gurmaanide paradiis.

Allikas: Marko Pajuste „Prantsusmaa. Normandia randadest Provence’i nõlvadeni”