TREND: Surnuaiaturism ja kalmistukohvikud


TREND: Surnuaiaturism ja kalmistukohvikud
Rõõmus surnuaed RumeeniasSilvia Pärmann

Mitte kõikidel maailma kalmistutel ei valitse haudvaikus – järjest enam on neid, mille väravas müüakse pileteid, kus tegutsevad kohvikud ja kus surnuaiaentusiastid on leinajad kõrvale tõrjunud. Teeme väikese ülevaate ja tutvustame ka kolme kummalisemat kalmistut, mida lihtsalt peab vaatama sõitma!

Kui mitte arvestada Kairo Surnute Linna nime all tuntud hiiglaslikku kalmistut, kus inimesi vaeste, kodutute ja võibolla mitte just kõige lühema kuriteoregistriga tüüpide näol leiab peavarju sama palju kui surnuid, on kalmistute põhiliseks tõmbenumbriks siiski kadunukesed, kelle haudade nägemise eest ollakse valmis maksma nii pileti kui giidi eest.

Kuid ka kalmistud ise peavad rahale orienteeritud maailmas järjest enam mõtlema sellele, kuidas ots-otsaga kokku tulla. Riikides, kus on populaarne tuhastamine ja lähedase maiste jäänuste matmise asemel nende urniga kaminasimsile panek, on hauaplatside müük kukkunud.
Ka kalmistuomanik on inimene nagu teine ja unistanud oma kohviku avamisest – miks siis mitte oma unistus teaostada...kalmistul?
Teistele surnuaedadele toovad kuulsad maetud kohale busside kaupa küll turiste, ent piletirahast ei piisa selle korrashoidmiseks. Ja miks siis mitte pärast mõne oma iidoli või ka lähedase haual käimist süüa üks lohutav koogilõik?
Kalmistukohvikuid on hetkel maailmas vähe, kuid ka see on selgelt tõusev trend. Kõige modernsem neist on (loomulikult) Berliinis Kreutzbergi linnaosas väikesel kalmistul, kuid oma kohvikud on avanud Hamburgi surnuaed – sealses kohvikus Café Fritz toimuvad ka näitused ja kontserdid – ja Bristol.

Seotud lood:

Maailma populaarseimad surnuaiad
Oktoobri lõpus ja novembri alguses tähistab kogu maailm mingil moel hingedepäeva ning surnuaiad on elavamad paigad kui muul osal aastast. Kahtlemata on siis veel kiirem maailma kõige populaarsematel kalmistutel. Surnuaiakülastuste edetabelit juhib kahtlemata Pere-Lachaise kalmistu Pariisis (pildil), kuhu on maetud
näiteks Edith Piaf, Oscar Wilde ja Jim Morrison.
See on olnud kristliku maailma kalmitsute etalon, mille puude- ja marmoririkkusele siiski väärilist paarilist ei ole.
Osta saab kaarte ja võimalus on minna tuurile koos giidiga.
Teisel kohal külastajate arvult on La Recoleta Buenos Aireses kus kaunites mausoleumides puhkavad Argentiina ajaloo kõige olulisemad isikud.
Kolmandale kohale jääb Washingtonis asuv Arlington National Cemetery – 360 000 sõjaveterani puhkepaik.

Ent lisaks neile on surnuaiamaailm täis veidraid ja võrratuid paiku Rumeeniast Lõuna-Koreani, mida peaks külastama.