TOP 10 | Need reisisihtkohad on Ida-Euroopa kõige säravamad pärlid

 (8)
Praha
PrahaFoto: Shutterstock

Isegi meie siin Eestis kipume mõtlema, et Euroopa, see on Helsingi, Stockholm, London, Pariis, Barcelona. Aga kaunid linnad, tõelised pärlid, on hoopis siinsamas Ida-Euroopas!


10. Riia
Väljaspool Riia vanalinna võib avastada, et siin on palju rohkem teha, kui vaid vanadel munakivitänavatel jalutada - on olemas veel moodne Riia, kunstiline Riia, Art Noveau ehitised ja roheline Riia.
Riias keeb elu ka pimedal talvepäeval ning lõunanaabrite pealinna tasub sõita ka siis, kui aega on vaid lühikese nädalalõpu jagu.

LOE VEEL: 19.sajandi vene küla keset tänast Riiat

TOP 5 elamust Riias

1. Riia keskturg
Riia kesturg on Balti riikide suurim toiduturg, millele ei anna väärikust ja mastaapi mitte ainult lõputud müügiletid, vaid ja juugend, art deco ja uusklassitsistlikud hooned. Turu viis tunnelikujulist paviljoni on saanud üheks Riia sümboliks. Kunagised Saksa okupatsioonivägede tsepeliiniangaarid koliti peale Esimest maailmasõda nende praegusesse asukohta ja võeti kasutusele siseturuna. Värske toidukraami müüjad voorivad kohale üle Läti ja ka palju kaugemalt.
Turg on avatud teisipäevast laupäevani kell 7:00-18:00 ja pühapäevast esmaspäevani 7:00-17:00 (Nēģu iela 7)

Seotud lood:

2. Riia ooperi- ja balletiteater

Latvija hotellist mõnesaja meetri kaugusel asuva kauni teatrimaja laval toimuvast aru saamiseks ei ole läti keelt vaja osta sõnagi. Repertuaar on mitmekesine ning maja interjöör ja atmosfäär kaunilt pidulikud, mis teeb puhkuse Riias veel erilisemaks. Pileteid saab osta nii internetist kui kohapeal kassast, lahked teenindajad oskavad nii inglise kui vene keelt ja ka kavad on mitmekeelsed.

3. Vaated Läti Teaduste Akadeemia tornist
Juba torn ise on vaatamisväärsus omaette: 17 korruseline 108 meetri kõrgune labürintlik hoone turu taga, mis ehitati aastatel 1953-1956 „kingitusena nõukogude töölistelt ja talupoegadelt“. Selle 15 esimest korrust võtavad enda alla kabinetid - nii kõrgele saab ka liftiga. Kaks viimast korrust, mis vaateplatvormist katusel (see on 65 meetri kõrgusel) siis veel lahutavad, tuleb mööda treppe ronida. Fuajees istub ajastutruu valvuritädi, kes liftisõidu eest 2 latti kasseerib. Akademijas laukums 1, http://www.lza.lv

4. Kõikide uute reiside algus
Kogu maailmas on kokku vaid mõnisada ainult kaartidele ja reisiraamatutele spetsialiseerunud kauplust - Jāņa Sēta aadressil Elizabetes iela 83/85 on üks neist. Ükskõik, mis riik järgmiseks sihiks on, reisijuhi või kaardi selle kohta saab Jāņa Sētast kindlasti. Kauplus on avatud esmaspäevast reedeni kell 10-18 ja laupäeviti kell 10-17. www.karsuveikals.lv

5. Vintage aarded
Riias pole – erinevalt Tallinnast- vintage mööbel või riidepood lihtsalt trendikad sõnapaarid, retroaardeid müüakse ja ostetakse igal päev. Ehkki retroseksuaalidele on enne shoppama asumist kohustuslik hoopis käik Gaujasse: see väike baar on sisustatud kui 60ndatest aastatest pärit elutuba. Gauja lühikesest menüüst leiab lisaks jookidele ka näiteks hematogeeni ja C-vitamiini. Tērbatas iela 56, www.facebook.com/bufetegauja/
20. Gadsimts (Miera iela 39) on pisikese korteri suurune kauplus täis sisustusaardeid 60.-70.aastatest. Poe omanik Dite Jurcane käib neid ise Berliinis, Pariisis ja Stockholmis otsimas. Ditet ei köida kuigivõrd sama perioodi Nõukogude mööbell mille keskel ta üles kasvas. Erandina on poes koha leidnud klassikalised tahulised veeklaasid ja pisikesed Lätis valmistatud värvilisest klaasist pitsid. Poe teise osa kaupleb vintage riiete, jalanõude ja käekottidega. Zuzanna (Marijas iela 13) kaupleb Euroopa kirbuturgudelt leitud asjadega puhvetkappidest karahvinide ja nugade-kahvliteni.

Riia Foto: Shutterstock