TOP 10 kohta unustamatuteks matkadeks maailmas

 (1)
Machu Picchu
Machu PicchuFoto: Maria Vashuk, RIA Novosti

Kristina Mänd on saanud reisikogemuse 65 riigist. 2005. aastast on ta käinud enam kui sajal matkal maailma eri paigus. Need on tema kümme lemmikut.

Machu Picchu, Peruu
Maailma tuntumaid kohti ja teatumaid vaateid (2430 m üle merepinna) oli eluasemeks mägijumalaid kummardanud värvilistes riietes inkadele ja selle laskis 15. sajandil rajada kuningas Pachacuti. Tänaseks käivad indiaanlased vaid koos turistidega mööda matkarada ja veavad valgete inimeste tavaari, kelle vajadus kola kaasas tassida on täitsa uskumatu. Saatjatel on sageli jalas lihtsad sandaalid ja külma eest kaitsmas mõnus laamavillane pontšo.

Machu Picchule pääseb rongi ja bussiga ning mööda erinevaid matkaradu. Kõige populaarsem on klassikaline Inca Trail, mina aga valisin n-ö kogukonnamatka, mis viis mööda kurusid ja mägesid läbi kohalike külade ning möödus kindlustustest ja varemetest. Kestis see neli päeva, viis üle 4500 meetri ning telke ja toitu tassisid muulad. Kõige raskem on teisel päeval Abra de Huarmihuanusca (ehk surnud naise käik), pärast läks kergemaks. Matkaks peab olema üsna heas vormis, aga peamine on suutlikkus kõrgust taluda. Ja kohad tuleb ette kinni panna, sest iga päev pääseb rajale piiratud hulk inimesi ja omapäi rajale ei lubata.
Kui Machu Picchule jõudsin, oli paanika täieliku udu tõttu: olen terve tee siia ära roninud ja nüüd ei näegi midagi. Ja siis äkki läksid pilved eest ära, udu hajus ja see imeline vaade maagilisele ja suurejoonelisele Machu Picchule, tsitadellile ja terrassidele ning Ururamba orule avanes minu ees. Kel jaksu, tehke veel viimane pingutus ja ronige Wayna Picchu mäe otsa.

Machu Picchu Foto: Marija Vašuk