TOP 10: kohad, kus tuleb kiirelt ära käia, enne kui need jäädavalt kaovad

 (24)

Maailm muutub - osa vaatamisväärsusi tekivad juurde, osa tuntuid aga kaovad jäädavalt. Kadumise põhjuseks on kliimamuutused, poliitilised muutused ja ka looduse loomulik hävitustöö, kui inimene enam ei hoolitse.

Taj Mahal hakkab vaikselt murenema, sest puuparved, mis seda maailmaimet üleval hoiavad, on mädanenud. Antarktika jäämäed sulavad, Veneetsia vajub, Maldiivid upuvad. Kas selline lootusetu tulevik ootabki neid ilusaid paiku? Kas see juhtub lähimatel aastatel või aastakümnete pärast, seda ei tea keegi. Aga parem on väärtuslikud kohad enne ära vaadata, kui need lõplikult kaovad. Siin on kümme maailma tähtsamat turismisihtkohta, mida ähvardab häving.

10. Maldiivid

Kliimasoojenemisega ennustatakse, et maailmamere tase tõuseb. Maldiividele pole palju vaja - enamus saarestikust asub vaid ligi poole meetri kõrgusel merepinnast, riigi kõrgeim tipp on aga veidi üle viie meetri pealpool vett. Põgeneda pole kuhugi, üleujutuse korral ilmselt enamus selle riigi saartest hüljatakse. Praegu on Maldiivid üks maailma populaarseimatest mesinädalate sihtkohtadest.

9. Everglades´i märgala Floridas

Tohutud sood ja märgalad Floridas kaovad ülikiirelt - veel sada aastat olid Everglades´i sood poole suuremad. Farmid aga suruvad igast küljest peale ja maa kuivendatakse. Praegu saab soos ette võtta retki märgala rikkaliku elustikuga tutvumiseks.

8. Olympia, Kreeka

Seotud lood:

Aina kuumemad suved on tekitanud metsatulekahjusid ja hävitanud ka kunagist olümpia sünnipaika.

7. Kuningate Org, Egiptus

Erosioon, turistide hordid (mis viimastel aastatel on küll kahanenud) ja seenkahjustused on seda iidset tsivilisatsiooni hälli kiiresti olematuks puremas. Lisaks on Egiptuse rahutuste ajal mälestisi kahjustanud ka vandaalid.

6. Veneetsia, Itaalia

Veelinn vajub juba sajandeid, kuid viimastel aastatel on oht kahekordistunud: lisaks kiirenenud vajumisele, mille süüks pannakse ka kruiisilaevade aina tihedamaid graafikuid, on hakanud merevee tase aeglaselt tõusma. Turistid teevad küll eksootilisi pilte Veneetsia kesklinna väljakust, mis on mõnikord vihmastel perioodidel vee all, kuid peagi võib vesi oma uutele aladele jäädagi.

5. Surnumeri

Viimase neljakümne aastaga on Surnumeri kahanenud kolmandiku võrra. Veekogu võib mõnekümne aasta pärast laguneda paljudeks väikesteks lompideks, mis kaovad veel kiiremini. Surnumeres käiakse ujumas ja end selle järve raviva mudaga määrimas.

4. Pooluste jäämütsid

Teadaolevate ilmavaatluste ajaloos pole Põhja-Jäämeri veel kunagi nii jäävaba olnud, kui viimastel aastatel. Antarktikast eralduvad rekordilised jäämäetükid. Sellist jäämaailma nagu eelmisel sajandil, ei pruugi varsti enam alles olla. Peame lume otsimiseks aina kaugemale põhja rändama.

3. Suur Vallrahu, Austraalia

Ookeanivee saastumine, korallidel levivad haigused ja kalapüük on selle kosmosest näha oleva organismi jaoks fataalse mõjuga. Kalade väljapüüdmine jätab ogatäehele võimaluse rohkem paljuneda ja see omakorda hävitab korallpolüüpe.

2. Taj Mahal, India

Üks seitsmest vana aja maailmaimest - Taj Mahali mauseoleum vajub. Puidust alusparved mädanevad, fassaad on kahjustatud õhusaastest. Ainuke lootus on sellel, et ennustajad jälle eksivad - juba aasatkümneid tagasi ennustati ehitise kokkukukkumist, aga siiamaani pole seda juhtunud. Jõudumööda puhastatakse ka fassaadi ja tugevdatakse alusmüüre.

Amazonase kahanevad vihmametsad. Fotod: (CC) Matt Zimmerman / Flickr

1. Amazonase vihmamets

Maailma suurim mets kaob kiirenevas tempos. Kuna tegemist on planeedi jaoks oluliste kopsudega ja ühe kõige liigirikkama (20% maailma liikidest) elupaigaga, on oht loodusele ja inimesele eriti suur. Vihmametsa pääseb küll endiselt ükskõik mis servast mõne ekskursiooniga nii laevadel kui bussides või džiipides, kuid pilt kosmosest on trööstitu: lagedaks raiutud alad ulatuvad inimese tiheda asustuse aladest aina kaugemale ürgmetsa.

Millised kohad Eestis võivad lähiajal kaduda? Kirjuta kommentaaridesse.