Täna avatakse Vabaduse väljaku ääres Raidkivimuuseum


Täna avatakse Vabaduse väljaku ääres Raidkivimuuseum
RaidkivimuuseumTallinna linnamuuseum

„Raidkivimuuseum ühendab maa-aluse Tallinna ja meie raidkivipärandi ning bastionikäikude väljakupoolses otsas asuvasse Raidkivimuuseumisse pääseb peatselt otse Vabaduse väljakult“, ütles Tallinna Linnamuuseumi direktor Kalmar Ulm.

Muuseumi Kiek in de Kök ja Bastionikäigud juhataja Toomas Abilise sõnul on suurepärane, et nüüdsest on ajaloolise Ingeri bastioni alused käigud kogu ulatuses külastajatele avatud.
Uus, Tallinna Linnamuuseumi raidkivikogu esitlev Raidkivimuuseum on kujundatud 17. sajandi lõpust pärit Ingeri bastioni käigu seni suletud osasse, kus nüüd on väärikat eksponeeritud seni hoidlates varjus olnud dekoratiivsed ja põnevad Tallinna raidkivifragmendid: portaalid, dekoratiivsed sambad, peremärkide ja sümbolitega etikukivid, reljeefidega aknapaled alates 15. sajandist.

Üle kahesaja raidkivi koondav väljapanek kannab nime "Varemete linn" ning selle tervikuks liitmisel on kandev roll meeleolu looval valgusel ja erinevatel teemakambritel. Kuraator Risto Paju ning kujundaja Jaagup Roometi koostöös sündinud ideekavandi kohaselt kujundatud käigus saab külastaja jalutada läbi raidkivide galerii "Paradiisiaia", „Sammaste-“, „Surma-“ ja „Päikesesaali“. Ideekavandi vormistasid sise- ja ehitusprojektiks sisearhitekt Maarja Varkki ja arhitekt Helle-Triin Hansumäe.

Bastionikäikude Vabaduse väljaku kõrval asuvad kasematid olid suletud ja veega täidetud, nüüdseks tagavad võimsad seadmed raidkividele sobiva ja külastajatele vastuvõetava keskkonna, käikudes valitseb aasta ringi ühtlane temperatuur +10 kuni +12 kraadi. Bastionikäikude viimase osa - kokku sadakond meetrit – renoveerimiseks ja sinna raidkivide ekspositsiooni loomiseks eraldati linnaeelarvest kokku 409 729 eurot.

Raidkivimuuseum avatakse pidulikult Tallinna päeva avaüritusena 13. mail kell 12, kõigile külastajatele on uksed lahti alates teisipäevast, 17. maist.

Algul pääseb Raidkivimuuseumisse Kiek in de Köki ja Bastionikäikude muuseumi kaudu ainult giidi saatel, peatselt avatakse aga ka sissepääs üksikkülastajatele otse Vabaduse platsilt, vabadusristi alt.

Alates 17. maist saavad huvilised osaleda ekskursioonidel, mis tutvustavad bastionikäikude ajalugu ning vastavatud Raidkivimuuseumi. Giidiga ekskursioonid toimuvad eesti, inglise ja vene keeles kell 10.30 – 16.30, ekskursiooni pikkus ca 1 tund 10 min. Grupi suurus on kuni 20 inimest, grupi koostamiseks palutakse eelnevalt registreerida tel 644 6686 või e-kirjaga aadressil kok@linnamuuseum.ee

Foto: Raidkivimuuseumis on eksponeeritud seni hoidlates varjus olnud põnevad Tallinna raidkivifragmendid: portaalid, sambad, reljeefidega aknapaled, peremärkide ja sümbolitega etikukivid alates 15. sajandist. Foto: Jaan Künnap.