Sahara kõrbes sadas üle 37 aasta lund ja see jäi isegi maha

 (4)
Sahara kõrbes sadas üle 37 aasta lund ja see jäi isegi maha
Wikimedia

Aafrika põhjaosas laiuv Sahara on meie planeedi suurim kuum kõrb, mis pindalalt on võrreldav Ameerika Ühendriikidega ja kus temperatuur lumesadusid ei soosi.

Ent möödunud aasta lõpus, 19. detsembril algas Alžeerias Ain Sefra linna lähistel lumesadu, mille tulemusel tekinud õhuke lumevaip ei sulanudki sekundiga.
Viimati sadas Saharas lund veebruaris 1979, mil üks pooletunnine lumetorm lausa liikluse halvas.

Ain Sefra asub Atlase mägede ja Sahara põhjaserva piiril umbes kilomeetri kõrgusel merepinnast ja linna on nimetatud ka "kõrbe väravaks." Suvel küündivad kõrgemad temperatuurid seal 37 plusskraadini, talvine külmarekord on pisut alla -10° Celsiuse järgi.

"Kõik olid lumesadu nähes täiesti rabatud, see on nii haruldane," ütles Karim Bouchetata, kelle tehtud pildid kõrbelumest läbi Facebooki ülemaailmsesse meediasse jõudsid. "Lumi jäi maha umbes päevaks ja on nüüdseks ära sulanud."

Lund leidub iseenesest Aafrikas mujalgi. Mandri kõrgeima mäe, Tansaanias asuva Kilimanjaro tipp on lumega kaetud, Atlase mägedes Marokos Oukaimedenis asub aga 3200 meetri kõrgusel Aafrika kõrgeim suusakuurort.