Pranstusmaa on mures võimaliku šampanjakriisi pärast


Pranstusmaa on mures võimaliku šampanjakriisi pärast
Foto: Ardo Kaljuvee

Consumer Reportsi teatel ootab Prantsusmaal, Champagne' maakonnas tegutsevaid vahuveinitootjaid ees kriis halva ilma tõttu. Halva saagikuse tõttu on oodata tavapärasemast oluliselt nadimat šampanjahooaega.

Vahuveinitootjate sõnul on viinamarjade halvas saagikuses süüdi hiliskevadeni kestnud öökülmad, halb ilm ja mädanemist ning kopitust soosivad ilmastikuolud Prantsusmaal Champagne' maakonnas.

Šampanjatootjate sõnul on 2016. aasta tootlikkuse poolest madalaim alates 1980. aastast. Ühe veinitootja sõnul on halvad ilmastikuolud Côte des Bar regioonis, kust on pärit umbes veerand kogu šampanjaviinamarjade istandustest, põhjustanud 70 protsendi võrra väiksema tootlikkuse.

Ühe teise viinamarjakasvataja sõnul ootab ta sel aastal saaki suurusjärgus 2500-3000 kilo hektari kohta, võrreldes tavapärase saagiga, mis ulatub 10 700 kiloni hektari kohta.

Veinitootjad püüavad tekkinud olukorda leevendada, kasutades reserve, mis kompenseerivad vähemalt osaliselt viinamarjaistanduste halba saaki. Kuna 2016. aasta näol on aga tegemist erakordselt halva viinamarja-aastaga, pannakse käiku nii suur osa reservidest, et tootjad ei saaks endale järjekordset halba aastat enam lubada.