PEAD TEADMA | Mida teha, kui sind välisriigis reisides kinni peetakse?


PEAD TEADMA | Mida teha, kui sind välisriigis reisides kinni peetakse?
Pilt on illustreerivPanthermedia / Scanpix

Reisil võib juhtuda igasuguseid asju. On väga oluline, et sa teaksid, kuidas igas võimalikus olukorras käituda. Välisministeeriumi loal avaldab Reisijuht nende ametlikud juhendid erinevates olukordades tegutsemiseks. Täna saad teada, mida teha, kui sind reisil olles kinni peetakse.

Välisriigis kinnipidamise korral tuleb meeles pidada, et kinnipeetul on kindlad õigused — peab olema tagatud võimalus võtta ühendust Eesti välisesindusega, samuti peab olema tagatud õigusabi ehk advokaadi teenus ning vajadusel tõlge kinnipeetu jaoks arusaadavasse keelde.

Mida saab konsul teha isiku kinnipidamisel?

Konsul saab jälgida, et Eesti kodanike kohtlemine kinnipidamisel ning vanglas vastaks rahvusvahelisele tavale. Juhul, kui ilmnevad tõsised kõrvalekaldumised, saab konsul juhtida sellele vastavate ametkondade tähelepanu. Kinnipeetu palvel külastab konsul teda vanglas.

Mida konsul ei saa teha isiku kinnipidamisel?

Levinud on väärarusaam, et Eesti riik peab tasuma kinnipeetu õigusabi, tõlgi või teiste teenuste eest. Asukohamaa poolt määratakse riiklik kaitsja ja kui see kinnipeetut ei rahulda, saab ta palgata endale oma kulul sobivama kaitsja. Samuti on väär arusaam, et konsul ise võiks olla kinnipidamisel või kohtus isiku kaitsjaks või et tema võimuses on kinnipeetu kohe vanglast vabastada. Ka ei saa konsul nõuda kinnipeetule vanglas paremaid tingimusi, kui on ülejäänutel.

Allikas: Reisi Targalt