Parimaks reisiraamatuks valiti Kronbergi "Rännud kuue teejuhiga" ja aasta seikluseks Kalimantani retk


Parimaks reisiraamatuks valiti Kronbergi "Rännud kuue teejuhiga" ja aasta seikluseks Kalimantani retk
Foto: Priit Demiurg

Täna kuulutati pidulikult välja 2013. aasta parim reisiraamat ja aasta seiklus.

Aasta reisiraamatu tiitli pälvis Eesti Kirjandusmuuseumi direktori Janika Kronbergi esseedekogumik "Rännud kuue teejuhiga" (loe Reisijuht.ee-s avaldatud katkendit). Varasemad laureaadid on olnud kirjanikud Viivi Luik, Mart Kivastik, Roy Strider, Aime Hansen ja Vahur Afanasjev.

„Rännud kuue teejuhiga“ jutustab eesti kirjanike reisidest Euroopasse, Ameerikasse ning eksootilisematesse maadesse. Lähema vaatluse all on Eduard Vilde Krimmi- ja Friedebert Tuglase Hispaania-reis, Henrik Visnapuu pagulasaastad, Ivar Grünthali turnee USA-sse, Karl Ristikivi retked Itaaliasse ja Kreekasse ning Karl Ast-Rumori ränd Indiasse ja Tseilonile ning pikem eluperiood Brasiilias.

„Ma pole kunagi tahtnud kirjutada tavapäraseid reisikirju ja ega ma seda vist õieti teha oskagi. Pigem olen tahtnud kirjutada eesti kirjanike reisidest selliseid lugusid, milles kultuurilugu põimuks mu oma kogemusega. Tunnustus auhinna näol näitab, et mingil määral on see isegi õnnestunud,“ rääkis parima reisiraamatu autor Janika Kronberg teose sünniloost.

Seotud lood:

Lisaks kandideerisid lõppvoorus parima reisiraamatu tiitlile Risto Lauri „Islandile. Teekond ja päralejõudmine“ ning Tuuli Roosma ja Arbo Tammiksaare „Meie aastast Siberis“. Valiku tegi Go Reisiajakirja toimetuse liikmetest koosnev žürii mullu Eestis avaldatud enam kui 20 reisiraamatu hulgast.

Žürii esimehe Tiit Pruuli sõnul otsustas võidu teose unikaalsus. „Janika Kronbergi reisikaaslasteks on Vilde, Tuglas, Ristikivi, Visnapuu ja mitmed teised kirjanikud ja kultuuritegelased. Tema kirjutatud lugudes on mitu reisi üheskoos – ammused ja kaasaegsed. Need on suurepärased kultuuriloolised esseed,“ selgitas Tiit Pruuli.

Aasta parima reisiraamatu valimisega soovivad korraldajad tunnustada kvaliteetset reisikirjandust. „Peab ütlema, et eelmine aasta oli taas hea reisikirjanduse aasta. Reisidest jutustavaid artikleid, blogisid ja raamatuid ilmus palju. Meie tahame esile tõsta selliseid teoseid, mida võib lugeda ka 25 aasta pärast,“ rääkis Tiit Pruuli.

Auhind anti üle 19. veebruaril Kirjanike Liidu musta laega saalis. Üritusel osalenud kirjanikega vestles Tiit Pruuli. Reisiraamatutest kõnelesid kirjandusteadlane Jaan Undusk, kirjanik Peeter Sauter ja teleajakirjanik Meelis Kompus. Parima raamatu autorile pani reisibüroo Go Travel auhinnaks välja 1000 eurot reisiraha.

Samas kuulutati välja ka „Aasta Seiklus 2013“, milleks sai tuntud matkajate Levo Tohva ja Valdek Udrise juhitud retk läbi Kalimantani saare Indoneesias (loe Reisijuht.ee-s avaldatud reisilugu sellest seiklusest). Aasta seikluse auhinna rahalise preemia pani välja Matkasport.