OTSEBLOGI | Elamuste tee „Pealinnast piirilinna” lisab elule vürtsi


OTSEBLOGI | Elamuste tee „Pealinnast piirilinna” lisab elule vürtsi
Vanad paadikuurid Altjal

Vahet ei ole, kas head mõtted ja ägedad suvised tegemised planeeritakse pikalt ette või sünnivad need ekspromt – peaasi et sügisel ei peaks raisku lastud suve pärast iseenda ees piinlik olema.

Elamuste tee
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Meeleoluka päeva õhtusöögiks valisime Toila SPA Grillpaviljonis Caesari salati hiidkrevettidega. Paadunud mereandide austajana olen ka hiidkrevette ikka siin-seal reisidel proovinud. Need siin, Toila SPA Grillpaviljonis, olid täiesti konkurentsivõimelised. Pearoaks valitud lõhefilee oli õige küpsusastmega ja sealiha šašlõkk klassika - selle parimas võtmes. Seltskonna noorima, üle aasta vanuse noorhärra suureks lemmikuks kujunes Belgia vahvel jäätisega. Selline päev siis täna elamuste teel Pealinnast piirilinna. Homme on pühapäev, uus ilus päev elamuste püüdmiseks põhjarannikul, maa ja mere piiril. Ja kui homme ei jõua, siis pikk suvi on alles ees.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Lubasin Sulle, hea lugeja, et mekin Purtse Pruulikoja õllesid. Pikantseks teeb olukorra asjaolu, et õlle kohta avaldab arvamust inimene, kes sellest joogist eriti palju ei tea. Minu lemmikuks oli Lumehelbeke. Kirjade järgi on lisatud kookost, mulle maitses kui tume leib kübekese šhokolaadiga. Auväärsele teisele kohale jäi hapu mustikaõlu Sinine laguun. Tomatiõlu Plaadimeri...seda pead minema ise Purtsesse mekituppa proovima.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Purtse Pruulikoda.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Et kõik ausalt ära rääkida, olgu kohe öeldud, et ma ei ole ise neid õllesid proovinud. Aga luban, et kui õhtul hiljem auto ära pargin, mekin neid ja annan Sullegi teada. Aga legend räägib, et Purtse Pruulikoja õlledel ei ole mitte ainult ägeda disainiga väljanägemine, vaid ka hüva maitse. Ja kui natukene ette teada anda, võtab lahke pererahvas teile ka oma pruulikoda näidata. Alates 1. juunist on avatud pruulikoja kõrval ka Mekituba - istud korraks maha, naudid ilma ja ennast ning valid kõige ägedama nimega joogi riiulilt.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Vot sellised nägime välja peale turbasaunas käimist. Jäime uskuma saunameistri juttu, et see on väga tervistav ja et homme oleme kümme korda ilusamad. No eks näis.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Mis siin ikka - peale sauna on mullivann just see õige. Eriti veel õues.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Arhailine suitsusaun koos ehedalt lõhnavate kase- ja kadakavihtadega.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Teadsin, et tulen saunamaratonile. Mõtlesin, et ega ma mingit kohta sellel maratonil ei julge loota - peaasi, et läbi teen. Siis aga selgus, et enamus olid andnud loobumisvõidu ja meie väike seltskond nautis privaatset sauantuuri saunameistri juhendamisel. Täiesti uus kogemus oli turbasaun - pidavat olema ülimalt tervistav. Ja milline rahu, milline vaikus. Lammasmäe on mõnus koht igasugusele seltkonnale - on teid siis 12 või 120. Homme, 19. mail, olge kohal - siis toimub saunamaratoni teine raund.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Oled sa juba kogend ratta-hunt või alles alustaja, vahet pole - Lammasmäe Puhkekeskuse fat-bike rattamatk annab omamoodi elamuse.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Oled Sa kunagi proovinud vorsti, mis valmistatud kopra lihast? Või mekkinud astelpaju mahla, millesse lisatud suhkrut ja ime-veidi timmitud  juurde maheviljast valmistatud salajooki? Kokku maitses see hea! Ja kui tuled Lammasmäe puhkekeskusesse, antakse Sulle ka.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: "Siin kabinetis istus vallavanem. Ja selle väikese ukse taga seal, oli kunagi kuivkäimla. Ja kõik, kes tahtsid käimlasse jõuda, pidid vallavanema valvsa pilgu alt läbi minema," räägib giid huvilistele Jõelähtma Postimajas, mis nüüd juba aastakümneid on vallamajana toiminud. Ja trepil ajab oma asja väsimatu pillimees. Giidituurid jätkuvad õhtuni, astuge ligi!
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: See Belgia Arbenni tõugu iludus on teile abiks ka siis, kui soovite näiteks teha oma meeskonnale koolitust. Istute ümber laua nagu siin ja hobu veab teie kontorit edasi. Liikumise pealt pidavat tulema eriti head mõtted. Aga nõudlus olla suur ja seepärast tuleks Rebala Tallidesse ette helistada (529 7760).
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Emmed-issid, täna tooge oma tehnikahuvilised järeltulijad Jõelähtme Postimaja juurde, sest siin mobiilses töötoas on ikka päris huvitav. Insener Lauri Soosaar juhendab-aitab ja õpetab. Pea iga päev kuuleme, et kutsekoolidel pole tehnikahuvilisi õpilasi ja meie tööstusettevõtetel ei jätku töötajaid. Hoidke alt! Siit on järelkasv tulemas.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Kui teil on peaks täna olema tuju hobukaarikuga sõita, siis uhkete „sokkidega” tööhobune ja kaarik ootavad teid Jõelähtme Postimaja juures kuni kella kolmeni.
Eve Kruuse, AS Ekspress Media, eriprojektide toimetaja: Nädalavahetuseks lubatakse suurepärast ilma! Patt oleks toas konutada. Kui mitte muud, siis vähemalt lõunatada võiks hõbelusikaga pärjatud Tulivee rannarestoranis, mille leiate Liimala külast, Lüganuse vallast. Restorani rahvas lubab, et ettetellimisel on võimalik teha ka üks purjekasõit. Liigume meiegi laupäeval elamuste teel „Pealinnast piirilinna” ja anname siin teada, mida huvitavat näeme.

Meeleolukate seiklustega võid alustada juba sellel nädalavahetusel. Kuhu minna ja mida teha, seda saad valida elamuste tee „Pealinnast piirilinna” kaardilt, kus kirjas sellel nädalavahetusel toimuv. Veiniorienteerumine, maasitikumängud, koopamehe koolitus, elamuskalastus, jalgsimatkad, automatkad ja mida kõike veel!

Kanuumatk

Näiteks Jõelähtme postijaama maja ja hoov, kus vallavalitsus oma tööd teeb, on erakorraliselt avatud ja ootab teelisi 18. mail kella 9–15.

Lammasmäe puhkekeskuses toimub aga saunamaraton, mille finiš on Kunda jões. Kuuldavasti on seal võimalus nautida ka maailma esimest turbasauna koos lõõgastavate turbaprotseduuridega.

Mitte kaugel saunamaratoni toimumispaigast saab mekkida Purtse pruulikoja õllesid, eriti huvitav pidavat olema tomatiõlu.

Kui aga käsitöö on see, mis on sinu hingele pai teeb, ootavad sind näiteks Korjuse Moor ja Toila Käsitööveranda – esimeses saad keraamikat nokitseda ja teises vaibakudumist proovida.

Kui sa kuulud nende sekka, kes naudivad jalgrattal liikumist, võid piki põhjarannikut vändates avastada enda jaoks hoopis teistsuguse Eesti, kui seni autoaknast näinud oled. Kohti, mille juures peatuda ja millele pilk peale heita, jääb marsruudile mitmeid: suur kevadlaat Toilas, Altja võrgukuurid, Sagadi mõis, Vainupea kirik, Lontova seikluspark, tsemendimuuseum, Kalame talus asuv Richard Sagritsa majamuuseum, Toolse ordulinnus, Letipea neem, Purtse kindluselamu, Saka mõisapark, meretorn, rand ja juga, Valaste juga, Toila spaa.

Kõik need huvitavad kohad ootavad teid külla aasta ringi, aga laupäeval, 18. mail käime kohtades, vaatame, mida huvitavat toimub, ja anname teilegi siin sellest jooksvalt teada.

Matkalise lõunasöök