OLULINE | Millega pead kindlasti arvestama, ku lähed puhkusereisile koos väikese lapsega?

 (1)
OLULINE | Millega pead kindlasti arvestama, ku lähed puhkusereisile koos väikese lapsega?
Foto: Shutterstock

Kas võtta koos väikese lapsega ette puhkusereis soojale maale või mitte? Millega peaks enne otsuse tegemist arvestama?

Esmapilgul ei räägi just palju selle vastu, et laps kaasa võtta.

Väikese lapsega on odav reisida. Kuni kaheaastased maksavad enamasti ainult 10% lennupiletist. Samuti on hotellides lastele soodustused.

Esimestel eluaastatel (kuni kolmandani) on laps väga kohanemisvõimeline. Talle piisab oma vanematest, et ennast hästi tunda. Hiljem on tähtis eakaaslastega mängimine ja huvitavad tegevused.

Väikese lapsega ei olda veel koolivaheaegadest sõltuv. Saate reisida siis, kui on odavam või ajaliselt sobivam.

Kes lapsega reisile läheb, peab kindlasti tema vajadustega arvestama. Lapsel läheb aega, et uue ümbrusega kohaneda. Samuti on tema une- ja söögiajad väga olulised. Plaani puhkusesse aega, et laps saaks ainult teiega olla ja niisama mängida. Kindlasti ei tohiks see olla teie esimene kaugreis, kuna siis oled ka ise rohkem elevil ja närvis ning laps tunnetab seda kõike, muutudes ebakindlaks. Vaimustunud maailmarändurid võtavad oma lapsed tavaliselt juba väga noores eas kaasa, et nad reisimisega harjuksid.

Lastearstid on reisipalaviku osas skeptilised. Vanemad, kes lastega kaugreisidele lähevad, peavad arvestama järgmiste asjaoludega.

Seotud lood:

Lapsele on reisimine väsitav, eriti veel kaugreisid — pikk lend, ooteajad lennujaamades, palju võõraid inimesi ja ümbritsev, mis ei ole tuttav, teistsugune toit, kliima ning kellaaeg. Kõik see võib last väga palju mõjutada, näiteks vaevlevad nad pärast reisi veel nädalaid unehäirete käes.

Pidevast kurnatusest tingituna nõrgeneb lapse immuunsüsteem ja ta on haigustele vastuvõtlikum. Tihti ilmneb see kõhuviirusena, mille põhjustavad erinevad bakterid, harvemal juhul esineb salmonelloosi ja kõhuusse. Beebidel on kombeks ringi roomates endale kõik ettejuhtuv suhu pista, mis viib kokkupuutumiseni talle tundmatute viiruste ja bakteritega, mille vastu eurooplane immuunne ei ole. Sellistel haigusjuhtudel kaotab laps kiiresti mineraale ja vedelikku oma kehast. See võib ohtlikuks muutuda, kuna vanemad alahindavad lapse vedelikuvajadust.

Väikelaste nahk on kümnendiku võrra õhem kui täiskasvanutel ja seetõttu ka õrnem. Kuna lapsel paljunevad rakud tunduvalt kiiremini, on beebide iga väiksemgi päevitus nagu põletus, millele ta keha võib reageerida isegi palavikuga.

Uuringud on näidanud, et lapseeas saadud päikesepõletused suurendavad vanemas eas nahavähi riski. Sellepärast peaksid väikelapsed olema võimalikult palju varjus ja kasutama tugevate UV-faktoritega kaitsekreeme. Samuti peavad nad alati T-särki ja kaabut kandma ning suure kuumaga tuleb neile pidevalt juua anda. Kuna suure kuumusega nõrgeneb immuunsüsteem, on kasulik palju puhata. Eriti veel keskpäeval, kus päike on kõige intensiivsem.

Enne kauge maa reisi pead kindlasti uurima, milliseid vaktsiinisüste teil vaja on. Kindlasti konsulteeri oma lastearstiga, veendumaks, et kõik vajalikud süstid oleksid tehtud. Laps, kellel ei ole veel tavalisi vaktsiinegi tehtud, ei tohi sinuga reisile kaasa tulla. Samuti jäta meelde, et vaktsiin üksi ei kaitse kõigi haiguste eest.

Troopikaarstid hoiatavad malaaria ohu eest. Isegi kui kannad pidevalt pikki pükse ja pikkade varrukatega pluuse, magad sääsevõrgu all, ei kindlusta see siiski veel mittenakatumist. Kui laps malaariasse haigestub, on ta elu tõsiselt ohus: malaariat kandvad punased verelibled lahtuvad ja hapnikusisaldus veres langeb, mille tõttu lapse pulss kiireneb ja ta vereringe on pideva koormuse all. Kõige kindlam on, kui väldite väikelapsega reisides lihtsalt neid maid, kus malaariat esineb.

Kui planeeritav reis sisaldab mitte just liiga pikka lennukisõitu ja nädalast rahulikku elamist peredele mõeldud hotellis või sobivas korteris, kus saab kõike enda ja lapse rütmi järgi sättida, tasub väikelaps küll kaasa võtta. Teist korda kaalu aga pisikese lapse reisile kaasa võtmise mõtet siis, kui tegemist on ekstreemsemate tingimustega reisi või siis suuremate nõudmistega lapse ja lühema süütenööriga vanematega.

Kaunist puhkust!

Allikas: Pere ja laps