Narkokoertele lisanduvad koroonakoerad? Inimese parimaid sõpru treenitakse lennujaamas viirusekandjaid tuvastama

 (26)
Vaata ka videot!
Narkokoertele lisanduvad koroonakoerad? Inimese parimaid sõpru treenitakse lennujaamas viirusekandjaid tuvastama
Kuvatõmmis videost

Londoni teadlased uurivad, kas jälituskoeri saab kasutada ka koroonaviiruse leviku tõkestamiseks. Kui koeri õnnestub treenida koroonaviirust tuvastama, võib nn koroonakoeri edaspidi kohata nii lennujaamades kui ka muudes piiripunktides.

Praeguseks on teada, et jälituskoeri on võimalik treenida ära tundma malaariat. Spetsialistid näevad palju vaeva, et treenida koeri ka koroonaviirust ära tundma.

Praegu treenitakse kuute koera, kelle nimed on Norman, Digby, Storm, Star, Jasper ja Asher. Pooled neist on päästekoerad. Koerte treenimisel lähtutakse samadest põhimõtetest, mida kasutatakse haiguste nagu vähi ja parkinsoni tõve puhul. Teadlased on kindlaks teinud, et haigusel COVID-19 on kindel lõhn. Kõigepealt lastakse koertel näidist nuusutada ja peale seda peavad koerad osutama inimesele, kellel juures tunnevad sama lõhna. Lisaks on koerad võimelised tunnetama kergeid muutusi inimese kehatemperatuuris.

Näidised, mida koertel nuusutada lastakse, sisaldavad deaktiveeritud viiruseosakesi. Seega puudub haigestumise risk nii koertele kui ka treeneritele. Lisaks ei pea koerad inimesi nuusutades nendega kontaktis olema. See tähendab, et viiruse levimise risk on väga väike.

Kui uurimus on edukas, siis saab hakata epideemia lõpus lennujaamades ja mujal piiripunktides treenitud koeri kasutama, et viirusekandjad kiirelt tuvastada. See aitab ära hoida uut puhangut.

Seotud lood:

Vaata ka videot:

Allikas: Lonely Planet

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!