NÄDALA KÄSULAUD | Mida tohib ja mida ei tohi teha lennukis, kui tahad olla korralik lennureisija

 (2)
NÄDALA KÄSULAUD | Mida tohib ja mida ei tohi teha lennukis, kui tahad olla korralik lennureisija
FOTO: BEHROUZ MEHRI / AFP

Sa ju tahad teistele inimestele meeldida — isegi lennukis? Reisijuht tuleb appi ja selgitab, kuidas seda saavutada.

Ole lahke, ära trügi, naerata — need lihtsad tõed kehtivad muidugi igal pool, kuid reisisait Tripit pani kokku edetabeli neist käskudest ja keeldudest, mida võiks pikal lennureisil järgida.

Viibimine kitsas salongis tihedalt koos kaasreisijatega võib olla hoopis kergem, kui teiste vastu rohkem viisakust üles näidata ja allolevaid reegleid järgida.

Viis käsku lennureisi paremaks üleelamiseks:

1. Ole lahke

Uuring näitas, et kõige rohkem häirib reisil ebaviisakas ja jäme suhtlemine lennukimeeskonna ja kaasreisijatega. Meeskond teeb oma tööd — ja tahab teenindada võimalikult hästi kõiki reisijaid. Kuna nad püüavad lennureisi muuta võimalikult mugavaks ja turvaliseks, ole nende vastu lahke.

2. Valmistu ette

Kui oled reisiks ette valmistunud, on stressi vähem. Lastega reisides planeeri ette uneajad lennukis, et oleksid rahul nii lapsed kui kaasreisijad. Võta kaasa snäkid ja meelelahutus. Kõrvalistujate jaoks (või ka enda jaoks) võib kaasa võtta kõrvatropid, kui lapsed liiga lärmakaks lähevad. See kingitus võib kannatama pidavad naabrid leebemaks muuta.

Sekeldusi aitab vältida ka õige pakkimine ja reeglitele vastava pagasiga lennujaama saabumine.

3. Suhtle

Seotud lood:

Küsi, kui midagi vajad ja küsi ka siis, kui on näha, et kaasreisija võiks midagi vajada. Paku keskmisel istmel istujale mõlemaid käetugesid, sest temal on niigi vähem privaatsust kui ääres istujatel.

Suhtlemine aitab ka ära hoida tülisid allalastava seljatoe pärast. Hiljuti on sellised tülid sundinud lennukeid hädamaandumisi tegema. Küsi, kas võib mõneks ajaks seljatoe alla lasta — viisakas suhtlemine võib ära hoida asjatu tülitsemise.

4. Märka teisi

Kui tead, mis teisi häirib ja milline mitte, siis ei teki ka probleeme kaasreisijatega. Räägi vaikselt, mitte liiga valjult. Söö toitu, mis ei tekita ebameeldivaid lõhnu. Ära blokeeri oma jalgadega vahekäiku ega sõida seljatoega peale kahemeetrisele reisijale sinu taga, kes töötab sülearvutiga.

5. Ole kannatlik

Kõik tahavad võimalikult kiiresti oma sihtkohta jõuda. Pärast pikki sabas seismisi ja lennutunde on arusaadav, et reisijate kannatlikkus on juba proovile pandud. Seega — ära kiirusta ette eesistujatest, kui algab lennukist mahaminek. Samamoodi pole mõtet pagasilindi äärde trügida — mine lindi juurde alles siis, kui näed oma kohvrit. Seistes lindi ääres ja takistades teisi, lisad vaid oma osa suurenevasse kaosesse.

Tripiti uuring tõi välja ka 10 kõige häirivamat tegevust lennukis. Neist tasub hoiduda. Juures on protsent vastajatest, kes arvasid, et see tegevus tõeliselt häirib:

1. Reisijate jämedus ja ebaviisakus lennukimeeskonnaga suheldes (62%)
2. Inimesed, kes ei kutsu oma lapsi korrale, kui need käituvad halvasti ja segavad teisi (57%)
3. Kaasreisija, kes nõjatub sinu istmeosale või hõivab “vaba” keskmise istme (51%)
4. Valjult rääkivad kaasreisijad (49%)
5. Inimesed, kes seisavad pagasilindi ääres ja ei lase teistel oma kohvreid ära võtta (44%)
6. Need, kes lasevad oma istme seljatoe ootamatult alla (44%)
7. Reisijad, kes toovad lennukisse kaasa ebameeldivalt lõhnavat toitu (44%)
8. Reisijad, kes ripuvad ülemise pagasiriiuli küljes ja sehkendavad seal oma kottidega (43%)
9. Inimesed, kes kiirustavad lennukist välja enne eesmisi ridu ootamata, et eespool olijad saaksid väljuda (41%)
10. Inimesed, kes ummistavad lennu ajal vahekäiku (41%)