Millised on maailma kõige turvalisemad linnad jalgratturitele?

 (1)
Millised on maailma kõige turvalisemad linnad jalgratturitele?
Pariisis kohtuvad elegants ja jalgrattad.yanidel.com

Rendijalgrattad muutuvad järjest populaarsemaks turistide hulgas ja mitu linna pakuvad neid tasuta. Kui turvalised on maailma linnad aga ratturitele? Näiteks Malmö, London ja Moskva.

Londoni tänavatel hukkub peaaegu iga nädal mõni jalgrattur. Kuid kuidas on liigelda kahel rattal maailma teistes linnades? Kolm rattafännist jalgratturit käisid testimas Malmöt, Dehlit ja Moskvat.

Malmö - rattateede ääres on isegi tasuta pumbad

Kui ma kahe aasta eest Malmösse saabusin, tõestasid rattateedele paigutatud tasuta jalgrattapumbad, et Malmö on Rootsi rattapealinn. Rootsi suuruselt kolmandas linnas on 500 km rattateid, isegi rohkem kui Kopenhaagenis. Malmös tehakse ligikaudu neljandik sõite rattal – 307 000 inimese kohta umbes 100 000 rattasõitu päevas.

Kui ma viin hommikul oma ratta lasteistmel last lasteaeda, on rattateed täis teisi vanemaid ja töölesõitjaid. Peaaegu kõigil mu sõpradel on kargojalgrattad, millega veetakse lapsi või käiakse toitu ostmas. Kümne aasta jooksul on autoõnnetustes hukkunud kõigest 16 ratturit. Malmö liiklusplaneerija Olle Evenäs arvab, et õnnetusi hoiab ära rattateede planeerimise viis. „Malmös on meil kahesuunalised rattateed, mitte nagu Kopenhaagenis. Me pole rattateid markeerinud värvitud joonega autoteel, vaid teinud need kõrgendatud tasapinnale ja eraldanud piirdega autoteest.”

Seotud lood:

Malmö püüab autostumist piirata ja suurendada rattasõitude osakaalu 2018. aastaks 30%. Selleks kulutatakse aastas 20 miljonit Rootsi krooni.

Malmö Wikimedia