Lonely Planet, Bradt, Silmaringi teejuht? Kuidas valida endale õige?

 (1)
Lonely Planet, Bradt, Silmaringi teejuht? Kuidas valida endale õige?
reisijuhidWikimedia commons

Reisijuhtide valik poes võtab silme eest kirjuks, ehkki ajastul, kui igaüks on õppinud olulise info kirja panema 140 tähemärgiga, võiks kaante vahele köidetud pakse reisijuhte järjest vähem vaja minna. Inimesed aga armastavad neid - kui endale selle õige leiavad. Kuidas seda teha?

Internet on küll täis tasuta infot, aga seda infot on kohutavalt palju. Hea reisijuhi autorid on meie eest selle metsiku infohulga läbi töötanud. Eriti on vana hea reisijuht abiks juhul, kui lähen pikemale reisile riiki, kus internetiühendus pole alati kättesaadav või on isegi elektrikatkestused nii pikad, et tihti ei saa arvuti ja telefoni akut laadida. Sellistel reisidel on minu esimeseks valikuks Lonely Planet – ja kui seda ei peaks olema minu sihtkohariigi kohta ilmunud, siis on mul tavaliselt kotis Bradt.

Erinevad reisijad vajavad ka erinevaid raamatuid
Igal reisijuhil on oma stiil, sihtrühm ja rõhuasetused. Üksi rändav seljakotireisija ja kolme lapsega perepuhkusele suunduja vajavad erinevat infot ja peaks seda ka erinevatest raamatutest otsima.
Rühmareisil, kus reisikorraldaja on broneerinud majutused, hoolitsenud transpordi eest ning tihti valinud välja ka restoranid, võiks eelistada sarja, mis tutvustab põhjalikumalt vaatamisväärsusi ja ajalugu – ehk pakub lisalugemist giidilt kuuldule.

Seotud lood:

Omal käel teele asudes on aga hoopis olulisemad head kaardid ning info transpordi ja majutuse. Eriti reisil, kus plaanid võivad spontaanselt muutuda ning eelnevaid broneeringuid majutuse ja transpordi osas on vähe või üldse mitte.

KES ON KES REISIJUHTIDE MAAILMAS?

Lonely Planet

Parim neile, kes reisivad ringi omal käel ja kipuvad teel olles plaane muutma. Reisijaid on igat sorti – on need, keda klassikaliselt turistideks peame; rändurid, kelles on juba nomaadidega võrdseks saamaks; nädalalõpu peoturistid ja neid, kes perega besseini ääres vedeledes tahaks lasta puhkata absoluutselt kõigest ka oma ajul, mitte ainult kehal.

Kui mõni reisijuht suudab vastata kogu selle kireva seltskonna ootustele, siis on see Lonely Planet.

Sarja tugevuseks on ka vägagi korralikult kaardid ning majutuse osas väga laial hinnaskaalal info pakkumine. Sarjas on eraldi linnajuhid suurlinnade kohta ning pikemaid ja madalama eelarvega reisse tegevatele inimestele mõldud Shoestring guides raamatud.

Ülevaade ajaloost ja kultuurist on korralikning nende 'Getting
There and Away'
peatükk põhjalik.

Rough Guide

Pigem noorematale ja/või madalama eelarvega
reisijatele mõeldud reisijuht, mille info paikapidavus ei jää tegelikult alla Lonely Planeti omale.
Mõned inimesed ütlevad, et kaasaegset kultuuri ja meelelahutust puudutav osa on isegi parem, eriti kui teid huvitavad festivalid, muusika jms.

Bradt

Bradti sarja tugevuseks on see, et nende valikus on ka korralikud reisijuhid riikide kohta, kuhu mitmed teised suuremad reisijuhtide kirjastajad pole veel jõudnud või on jõudnud siis, kui Bradt annab sihtkoha kohta välja juba oma neljandat või viiendat täiendatud
trükki.
Jutt ei käi eestlaste jaoks pööraselt eksootilistest sihtkohtadest: näiteks hakkas Bradt esimesena välja andma reisijuhte Ida-Euroopa riikide, ennekõike endise Jugoslaavia osaks olnud riikide ja nende naabrite kohta.

Ka Aafrika valik on Bradtil hea.

Samas peab silmas pidama, et tegemist on riikidega, kus areng ja muutused on väga kiired ning info vananeb kiiremini kui paljude Lääne-Euroopa ja Põhja-Ameerika sihtkohtade osas.

Frommer’s Easyguide

Majutuse ja söögikohtade valikut vaadates võib öelda, et Frommer on alati olnud pisut kõrgema eelarvega unikaalseid
elamusi otsivale reisijale.
Pärast seda, kui vahepeal Google omandusse jõudnud firma paari aasta eest taas Frommerite perekonna kätte tagasi jõudis, tegi sari läbi põhjaliku uuenduskuuri ja kannab nüüd lihtsalt Frommeri asemel nime Frommer’s Easyguide.

Nende hotellisoovituste osas ei ole ühtegi suurtesse kettidesse kuuluvat hotelli – kõigi valitute kontseptsioonist leiab märksõnad väike, tähelepanelik, isikupärane – ning restoranide valikul on sõelale jäänud head kohalikku kaasaegset või traditsioonilist kööki pakkuvad restoranid ning toidumaailma trende loovad kohalikud andekad kokad.

Ka kaupluste ja meelelahutuse osas on reisijuhti valitud kohad, mis pakuvad autentseid kaupu ja elamusi.

Insight Guide

Väga head raamatud reisi ettevalmistamiseks, kuivõrd see sari eristub ennekõike oma kujunduse, suurepärase pildiamaterjaliga ja nauditavalt kirjutatud tekstidega. Aga eristub ka väga hea paberiga – mis kõik teeb raamatu kaasas kandmiseks mõnevõrra
raskeks.

Kogu praktiline info transpordi ja hotellide kohta on koondatud eraldi plokki ja see on nii mõnelgi teisel sarjal põhjalikum. Kui mitte öelda, et see info on Insight Guide’is päris napp.

Wallpaper

Parimad reisijuhid hedonistidele ning toidu- ja arhitektuurielamuste otsijatele suurlinnades. Väikeseformaadilised raamatud koondavad hoolikalt tehtud valiku suurlinnade šikimatest moe- ja disainikauplustest ning gurmeepoodidest, parima
inrejööriga hotellidest, suurepärastest restoranidest ning arhitektuurist.

Eyewitness Travel Guide/ Silmaringi teejuht

Sarja tugevuseks on väga põhjalik ülevaade ajaloost,
kultuurist ja vaatamisväärsustest ning suuremate muuseumite puhul isegi plaanid korruste kaupa. Pildimaterjal on rohke ja korralik.
Eesti lugeja jaoks on kindlasti oluline argument ka see, et mitmed raamatud on tõlgitud eesti keeled. Kuna raamatud on trükitud paksule säravvalgele paberile, mis kaalu päris raskeks muudab, on need pigem mõnusamad auto- või bussireisil, kus üleliia tihti oma kotti pikemalt tassima ei pea. Linnakaardid on küll kaunid ent üsna segased ja muud praktilist infot vähe ning välja on toodud üsna kallid kohad. Aga kui seda infot niikuinii mujalt otsite, siis sobivad need iga eelarvega reisijale.

Berlitz

Väikese formaadiga, mitme riigi puhul ka eesti
keelde tõlgitud, mitte üleliia detailsed – hea kiire sissejuhatuse tegemiseks, kui olete näiteks rühmareisile minemas, et kõik giidi räägitu totaalse üllatusena ei tuleks.

Sarjas ilmuvad ka vestmikud ja õpikud keelest kiire baasteadmis omandamiseks, mida kohvikutes-kauplustes ikka vaja läheb.