
Keenia ühe suurima suurima slummi, Langase, piirimail elav vabatahtlik Karolin Kruuse kirjutab sealsete laste unistustest ja igapäevaelu reaalsusest.
Artikkel pälvis MTÜ Mondo korraldatud artiklikonkursil esimese koha!
Keenia ühe suurima suurima slummi, Langase, piirimail elav vabatahtlik Karolin Kruuse kirjutab sealsete laste unistustest ja igapäevaelu reaalsusest.
Artikkel pälvis MTÜ Mondo korraldatud artiklikonkursil esimese koha!
Ametlike andmete kohaselt elab Eldoretis, mis on minu kodulinn, 250 000 inimest, kuid tegelikult on seal koos slummidega elanikke üle kahe miljoni ehk poole rohkem kui terves Eestis.
Eldoreti rikaste piirkond kannab nime Elgon View. Sealseid hiiglaslikke maju ümbritsevad mitme meetri kõrgused kiviaiad, mille peal on kas klaasipuru, okastraataed või elektrikarjus, ja nende väravate juures valvavad relvastatud turvamehed. Minu Keeniakodu asub Elgon View ja ühe suurima slummi, Langase, piirimail.
Just slummide toel kasvab Eldoreti rahvastik jõudsalt, sest enamik neist, kes tulevad maalt linna tööd otsima, ei leia seda, ja lõpetavad töötuna agulirajoonis, kus elades proovivad juhutöid teha.
Tööpuudus on Keenias väga kõrge. Keenia statistikaameti (Kenya National Bureau of Statistics) 2011. aasta andmetel on tööpuudus Keenias 40%. Hinnanguliselt on praegu tööta suisa ligi pool tööealisest rahvastikust. Maapiirkondades ja äärealadel on olukord raskem, näiteks Huruma slummis, kus me ühe organisatsiooniga koostööd teeme, on nende hinnangul ligi 80% sealsest elanikkonnast töötud või teevad juhutöid.
2008. aasta valimiste rahutuste ajal suri Keenias ligi 150 000 inimest. Eldoret on valdavalt jooksva ehk kalenjini hõimu linn, seetõttu oli siin rahutuste epitsenter ning enamik teiste hõimude esindajaid põgenes, jättes maha mitte ainult kogu oma vara, vaid paljudel juhtudel ka
lapsed. Need vanemad kaotanud lapsed on nüüd vanem tänavalaste põlvkond, kes elavad hoopis teistsuguses maailmas kui meie või isegi ülejäänud Eldoreti elanikud. Tänavalaste arv kasvab siiani jõudsalt. Praegu satuvad lapsed tänavale erinevatel põhjustel: seksuaalne tagakiusamine, kodune vägivald, perekonna raske majanduslik seis, ema uue mehe võtmine, kes üldjuhul ei tunnista teise mehe lapsi, vanemate surm. Enamik tänavalapsi on 11–16aastased, kuid on ka väga väikeseid, paariaastaseid lapsi, kes üldjuhul on koos vanema venna või õega. Tänavalaste sõnul nooremad kauaks elama ei jää, tihti on nende surma põhjuseks kopsupõletik.
Konkurss "Väärikas elu kõigile" toimus MTÜ Mondo projekti „EYD2015: Media for Development“ raames. Projekti eesmärk on meedia abil tõsta ühiskonna teadlikkust globaalsetest teemadest ja väljakutsetest ning seda rahastab Euroopa Komisjon.
Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.