Kuulsuste mõrvapaigad, katastroofipiirkonnad, massihauad - morbiidsed turismiatraktsioonid koguvad populaarsust


Kuulsuste mõrvapaigad, katastroofipiirkonnad, massihauad - morbiidsed turismiatraktsioonid koguvad populaarsust
Kennedy mõrvapaik.Wikimedia

Paljud inimesed eelistavad rannapuhkusele käia hoopis morbiidsema loomuga paikades põnevust otsimas. Kuulsuste mõrvapaigad, katastroofipiirkonnad, massihauad, genotsiidi mälestusmärgid - need on just sellised sihtkohad, mida hindavad "musta turismi" huvilised.

Tegelikult on ka mitmed tavaturistide sihtkohad üsna morbiidse iseloomuga - kalmistud, lahingupaigad ja isegi antiiksed linnad, kasvõi Pompei. See on tegelikult jalutuskäik surmalinnas, kus hukkus palju inimesi. "Must turism" aga märgistab ka uuemaid katastroofipaiku - juba on tekkinud vaatamisväärsused hiljutistest loodusõnnetuste kohtadest, mida külastavad turistid kas huvist ajaloo vastu, austusest hukkunute suhtes või lihtsalt veidrast uudishimust.

Allpool on mõned näited "musta turismi" sihtkohtadest, mis on saanud populaarseteks. Need on pärit Ambroise Tézenase raamatust "Ma olin siin" ("I was There"). Tézenas käis pildistamas Sri Lankal tsunami tagajärgi ja avastas, et paljud katastroofikohad on saanud aastaid hiljem hoopis turistide vaatamisväärsusteks.

Kõik need kohad on oma olemuselt väga vastuolulised - ühelt poolt suur tragöödia, teiselt poolt meelelahutustööstus, millega turism on alati seotud, võõramaalaste naljad süngetes kohtades, hiljem ka värava juurde tekkivad suveniirikioskid ja meelelahutusteenused, nagu autor märgib, tuues ära näite Läti militaarvanglast, kuhu sai tellida "vanglatuuri" koos kurjade vangivalvurite ja kongidesse lukustamisega.

1. Xuankou põhikooli varemed Hiinas

Seotud lood:

2008. aastal toimunud maavärinas hukkus siin ligi 90 tuhat inimest, nende hulgas ka selle kooli 53 õpilast. Sünge vaatamisväärsuse juurde viib 200 dollari eest turismifirma Panda Tours.