KÜSIMUS NAISTELE: Matkal tualettpaber või rätik?

 (26)
SÜGIS 9
Foto: TERJE LEPP

Enam kui tuhande naismatkaja küsitlemise tulemusel selgus, et pooled neist kasutavad metsas põõsa all pissimas käies tualettpaberit ja pooled mitte.

47% vastanutest ütles, et nad ei tee seda, 53% aga tunnistas, et kannab tualettpaberit kaasas ja kasutab, kirjutab Backpacker.com.

Küsitluse korraldajad olid tulemustest üsna üllatunud, sest nad ei mõista, miks peaks looduses viibides tualettpaberit kasutama. Ja seda mitmel põhjusel: tualettpaberit matta on halb ja pissimise korral ju tavaliselt keegi auku kaevama ei hakka, paberi lagunemiseks kulub palju aega (eriti kuivema kliimaga piirkonnas), metsa alla vedelema jätta on seda inetu, paberirulli kaasasvedamine seljakotis, kui selle kaal ja maht on olulised, võib osutuda keeruliseks.

Tualettpaberi asemel võiks naised matkates kasutada hoopis rätikut. Tõelised naissoost matkahundid kinnitavad, et see on parim vahend oma hügieeni eest hoolitsemiseks. Pissid, kuivatad ja seod rätiku seljakoti välisküljele tuulduma-kuivama.

"Kuumuse ja kuivuse mõjul paljud viirused ja bakterid hävivad," kinnitab raamatu "Wilderness Medicine" autor doktor Paul Auerbach.

Rätikut on soovitav iga päev või üle paari päeva pesta.