Kolinal kukkunud hinnad, imelised jõuluturud, järjest paremad otseühendused ja veel 10 põhjust sõita Londonisse


Kolinal kukkunud hinnad, imelised jõuluturud, järjest paremad otseühendused ja veel 10 põhjust sõita Londonisse
Püha Pauli katedraalSilvia Pärmann

Brexitist on reisijatele olnud seni ainult kasu - naela kurss on nii palju langenud, et üks Euroopa kalleimaid linnu tundub nüüd lausa soodne. Tallinnal juba on hea otseühendus Londoniga ning märtsis lisanud veel British Airwaysi otselend. Põhjuseid sõita on aga veel!

Maailma kõige muljetavaldavam hauakamber
Londoni suur tulekahju 1666. aastal oli kindlasti tragöödia, kuid vähemalt põles muu hulgas ka maha rooma-gooti stiilis sünge katedraal, mille asemele Chritopher Wren 1710. aastal oma tolle aja kohta üsna radikaalse Püha Pauluse katedraali teha sai. Vahetult enne tulekahju oli ta teinud ettepaneku vana ümber ehitada, kuid nüüd sai ta oma rõõmuks nullist alustada. (Ärge otsige seoseid tema soovide ja juhtunu vahel.)
Esimene projekt osutus ametivõimude jaoks liiga modernseks, ehkki see ei ole küll praegu esimene sõna, mis katedraali vaadates pähe tuleb. Seest madal ja intiimne, domineeris see ka pärast jooniste silumist Londoni siluetis esimeste pilvelõhkujate kerkimiseni.
Püha Pauluse tegemistest annavad pildi kaheksa stseeni tema elust, mis on maalitud kuulsasse “Sosinate galeriisse”, mis kulgeb ümber tamburi sisekülje. James Thornhill pühendas sellele aastad 1715-1721. Kuue aasta töö järel märkis Wren, et talle need väga ei meeldi, aga las ta siis jääb nii…
Kui selline maja kord juba püsti oli – ehitus kestis kokku tervelt 40 aastat - ei näinud keegi tema surma järel enam väga mõtet hauakambri ehitamisel või monumendi püstitamisel. Ja kindlasti oli ka palju praktilisemaid asju, millele pärandust kulutada, nii et ilmselt toimus perekonnakoosolek, kus parimaks lahenduseks hääletati lihtsa hauaplaadi kirjaga “Kui soovid monumenti, siis vaata ümberringi” tellimine ja Wreni matmine katedraali
Lenini mausoleumil Punasel väljakul võib ju olla pisut parem asukoht, kuid ükski teine hauakamber küll Wreni omale konkurentsi ei paku.