Jäta granaat koju ehk veidraimad asjad, mida lennujaama turvaväravates on konfiskeeritud

 (14)
Jäta granaat koju ehk veidraimad asjad, mida lennujaama turvaväravates on konfiskeeritud
Foto: TSA

Hoolimata karmidele turvareeglitele üritavad reisijad ikka päris imelikke asju lennukitesse toimetada - mõned kogemata, mõned meelega. Siin on valik Ameerika ja Euroopa lennujaamades konfiskeeritud asjadest, mis tunduvad kõige veidramad.

Kui turvatöötaja avastab läbivalgustamisel käsipagasist toruvõtmed või elektritrelli, siis tavaliselt on tegemist reisija hajameelsuse või mõne sõbra halva naljaga. Kui aga kohvrist tuleb välja külmrelv või mürgiämblike kogu, siis turvatöötajad enam nalja ei mõista. Need siin on veidraimad asjad, mis on tulnud reisijate kohvritest välja võtta.

1. Granaadisarnane ese - ja suur segadus on garanteeritud

Kuigi pildilolev ese on süütu suveniir, tekitab see granaadisarnane asi kindlasti turvaväravates suurt elevust ja põhjustab sabasseisjate evakueerimise, lendude ärajäämise ja pommispetsialistide kohalekutsumise. Enne ei tea ju keegi, kas tegemist on suveniiri või päris lõhkeainega. See suveniir leiti USA-s Colorados kohalikus lennujaamas.

A photo posted by TSA (@tsa) on Jan 30, 2015 at 3:10pm PST

2. Angerjad ja maod kohvris

Maod lennukis? Mürgiämblikud ridikülis? keegi ei taha, et ühel hetkel need elajad salongis ringi roomavad. Sellest on ka filme tehtud, mis juhtub, kui mürgimaod peaksid salongi lahti pääsema. Ometi leidub igal aastal mitmeid reisijaid, kes üritavad rohkem või vähem sõbralikke loomi reisikohvris õhureisile kaasa toimetada. Alloleval pildil on konfiskeeritud angerjapojad, sama reisija pagasist leiti veel 163 troopilist kalakest ja mürgiämblikke, kes olid Miami lennujaamas teel Maracaibosse. Elusloomade transpordiks kehtivad aga kindlad reeglid ja lubatud on vaid koduloomade transport kindlatel tingimustel.

3. Tulirelvad ja laskemoon

- kogemata või mitte, pagasiomanikku ootavad probleemid

Tulirelvadega nalja ei mõisteta. Kui need on kotis, ootab pagasiomanikku suuremat sorti pahandus. Igal aastal konfiskeeritakse lennujaamades tuhandeid relvi, üle 80 protsendi neist on laetud.

A photo posted by TSA (@tsa) on Dec 2, 2014 at 9:17am PST

4. "Lumegloobused" - vedelik on vedelik

Paljud reisijad ei oska aimatagi, et nende kitšilik suveniir - klaaskuulike, milles hõljuvad lumehelbed maastiku või kuju kohal, kui kuuli raputada - on tegelikult käsipagasis keelatud ese, kuna sisaldab liiga palju vedelikku. Muidugi võib oma "lumegloobused" ära anda registreeritud pagasiga, siis probleeme ei teki.

Vatikani suveniirid, mis sisaldavad liiga palju vedelikku. Foto: (CC) Gory Doctorow

5. Akutrellid ja tald-lihvijad

Ehkki tegemist tundub olevat süütute tööriistadega, ei lubata nende asjadega lennukisse. Ameerikas konfiskeerib TSA kõik sellised tööriistad, olgu need siis kohvrisse unustatud või sõprade naljaga sokutatud.

Foto: (CC) Pixabay

6. Gekod kommikarpides

27. oktoobril tabati Kirstiansandis norra mees, kes oli väikesed plekist kommikarbid kleepinud oma säärte külge, et üle piiri vedada pisikesi gekosid - kümmet sisalikku, kes oleksid pidanud kogu lennu jooksul taluma ebaloomalikke elamistingimusi. Kohvrist on leitud piiriametnike poolt ka 14 kuningpüütonit, mis on gekodega võrreldes juba klass omaette. 2002. aastal pääses ühe 49-aastase mehe kohvrist lendu neli haruldast paradiisilindu, kes hakkasid lennujaama terminalis ringi tiirutama, kuni kohale kutsutud loomapüüdjad nad kätte said.

Foto: Ken Bohn / REUTERS

7. Võtmehoidjast saab torkerelv

Teravad võtmehoidjad, pudeliavajad või niisama ehted lähevad piirivalvurite keelatud asjade tuppa, mitte ei lenda reisijaga lennukis kaasa. Allolev kassikujuline võtmehoidja peeti TSA ametnike poolt kinni kui torkerelv.

A photo posted by TSA (@tsa) on Dec 16, 2014 at 2:58pm PST

8. Kui ese näeb välja süütum kui tegelikult, on asi halb

See huulepulk alloleval pildil on selgelt pahatahtliku otstarbega. Lisaks konfiskeerimisele Detroiti lennujaamas läks kahtlase relva omanik ka ise mõneks ajaks kinnipidamisasutusse, et relva otstarbesse ja kasutusse selgust tuua.

A photo posted by TSA (@tsa) on Oct 6, 2014 at 4:54pm PDT

9. Kahur - laskemoonata võib

Miks peaks küll keegi kahurit käsipagasiga salongi kaasa võtma? Piirivalvurid olid väga üllatunud, kuid lubasid kahuriga siiski lennukisse - tingimusel, et püssirohtu kaasas pole.

A photo posted by TSA (@tsa) on Oct 24, 2014 at 5:13pm PDT

10. Kokkupandavad noad (krediitkaart-noad)

Need Ian Sinclairi stiilsed krediitkaardiks kokkulapitavad noad on lennukis keelatud. Ehkki rahakoti vahel tunduvad need süütud, oskavad piirivalveametnikud läbivalgustamisel neis terariista näha.

Foto: Ian Sinclair

Meeldetuletuseks: mida tohib ja mida ei tohi kaasa võtta?

Tallinna Lennujaama veebist leiab täpsed juhised, mida tohib ja mida mitte kaasa võtta käsipagasiga lennukisalongi. Äraantava pagasi suhtes on nõuded leebemad.

Keelatud on:

- püssid, tulirelvad ja muud lendkehasid tulistavad seadmed – kõik riistad, mida on või näib olevat võimalik kasutada tõsise vigastuse tekitamiseks lendkehade tulistamise teel

- uimastusvahendid – seadmed, mis on spetsiaalselt kavandatud uimastamiseks või liikumisvõimetuks tegemiseks

- terava otsa või terava servaga esemed – esemed, mida on võimalik kasutada tõsise vigastuse tekitamiseks

- tööriistad, mida on võimalik kasutada tõsise vigastuse tekitamiseks või õhusõiduki turvalisuse ohustamiseks

- nürid instrumendid – esemed, millega lüües on võimalik tekitada tõsine vigastus

- lõhke- ja süüteained ning lõhke- ja süüteseadeldised – lõhke- ja süüteained ning -seadeldised, mida on või näib olevat võimalik kasutada tõsise vigastuse tekitamiseks või õhusõiduki turvalisuse ohustamiseks

- vedelikud, aerosoolid, geelid – pastad, kosmeetilised vedelikud,vedelad/kuivad segud ja survestatud mahutite sisu, nt hambapasta, juuksegeel, joogid,supid, siirupid, parfüümid, habemeajamisvaht ja muud samalaadse konsistentsiga ained, välja arvatud juhul, kui need on läbi vaadatud või läbivaatusest vabastatud vastavalt määruse (EÜ) nr 300/2008 artikli 4 lõike 3 kohaselt vastu võetud rakenduseeskirjade nõuetele

Registreeritud ehk äraantavas pagasis on keelatud lõhke- ja süüteained ning lõhke- ja süüteseadeldised.

Kas sul on piiril ära võetud mõni asi, mida pidasid täiesti süütuks? Kirjuta kommentaaridesse, millest oled turvaväravates ilma jäänud.