Homme kerkib Peipsi jääle enneolematu küla ja kihutavad masinad


Homme kerkib Peipsi jääle enneolematu küla ja kihutavad masinad
KalakülaMesi Tare

Tänavu peetakse Kallastel isevalmistatud masinate päeva ehk Karakatitsat juba 14-ndat korda, lisaks kerkib järvele enneolematu kalaküla

Aastasadu lohistasid kalurid talviti Peipsile minnes enda järel kelku, kuni paar­kümmend aastat tagasi hakkasid Kallaste mehed mõtlema muudele lahendustele ja asusid meisterdama motoriseeritud masinaid, millega järvel liikuda. Esialgu olid need väikesed ja kolme suure rattaga. Venekeelne nimi karakatitsa tuli esimeste imeloomade omapärasest hüplevast liikumisest. Tänased karakatitsad on edasi arendatud neljarattalisteks sujuvama sõiduga masinateks, kuhu saab ka tuulevarju pugeda. Tänavu peetakse Kallastel isevalmistatud masinate päeva ehk Karakatitsat juba 14-ndat korda. Jääl liikuda oskamine ja isegi elamine on Peipsi ääres alati väga tähtis olnud. Ajalooliselt kogunesid Peipsi kalamehed talviti nädalateks järvele, kus moodustusid kalatänavad või -külad. Kala püüti nii pimedas kui ka valges, suheldi, vahetati kogemusi, tehti koos süüa ja juua, tekkisid isegi ajutised kõrtsid, saunad ning kirikud.

Seotud lood:

Kallaste Karakatitsaga samal päeval, 18.veebruaril, kui ilmaolud lubavad, kerkib Kallaste linna alla Peipsi järvele taas telklinnak. Püütakse kala, tehakse kohapeal maitsvaid roogasid värskelt püütud kalast; suitsutatakse ja küpsetatakse kala otse lõkkel; õpitakse kohalikelt meistritelt nippe ja nõkse; räägitakse kalamehejuttu ja degusteeritakse erinevaid kohalikke maitseid. Et 2017. aastal on algamas ühtlasi Peipsimaa maitsete aasta, siis on Peipsi kohalik toormaterjal ning kööginipid see, mida kalakülas tutvustatakse. Huvilistele antakse esmane jääpüügikoolitus, soodsa ilma korral toimub jääst iglu püstitamise töötuba.

Kalakülas osalemine on kõikidele huvilistele tasuta.