FOTOD, VIDEO: Portugali luukerekabel – surnud munkadega dekoreeritud pühapaik

 (1)
FOTOD, VIDEO: Portugali luukerekabel – surnud munkadega dekoreeritud pühapaik
Fotod: Wikipedia, vabakasutuseks

Hoone, mille sisepinnad on üleni kaetud inimluudega, kõlab nagu õudusfilmi tegevuspaik, kuid on tegelikult hoopis ajalooline pühakoda.

Capela dos Ossos — "luukabel" — asub Portugali keskajahõngulises Évora linnas Püha Franciscuse kiriku kõrval. 16. sajandist pärinev pühapaik on üksainus suur ruum, mis on "kaunistatud" enam kui 5000 surnud munga luudega, vahendab Oddity Central.

Otsus rakendada kirikukabeli ehitamisel inimluid on küll ebatavaline, kuid seda õigustab rajatise saamislugu.

Nimelt oli 16. sajandi Évoras olnud 43 kalmistut, mis võtsid enda alla lihtsalt liiga palju maad. Kui mõned surnuaedadest hävitada otsustati, kaevati viie tuhande munga säilmed välja, lootes säästa neid igavesest hukatusest. Luud paigutati ümber Capela dos Ossosesse.

Toona elanud mungad mõistsid aga peagi, et luude eksponeerimine on suletud uste taha varjamisest parem mõte. Kuna mungad olid mures Évora linna rahva ühiskondlike väärtuste mandumise pärast, rajasid nad ideaalse hoone mediteerimiseks, lootes, et sealne ümberlükkamatu meeldetuletus surelikkusest aitab ainelise maailma ahvatlusi trotsida.

Tervituskiri kabeli sissepääsu kohal on enam kui sirgjooneline — Nos ossos que aqui estamos, pelos vossos esperamos. See tähendab umbes: "Me luud, kes me oleme siin, ootame sinu luid", kujutades endast otsekohest nendingut, et me kõik peame ühel päeval surema.

Seotud lood:

Küllap peab see nende jaoks, kes kabelisse palvetama tulevad, asjad õigesse perspektiivi paigutama, kuid tõenäoliselt on antud rajatises palvetada üsna raske: seinu katavad tuhanded kolbad ja luudest moodustatud dekoratiivsed mustrid.

Atmosfääri rõhutamiseks ripuvad seinal ühe naisterahva ja lapse surnukehad. Mitte keegi ei tea, kes need on või isegi, miks nad kabelis on, kuid legendi kohaselt olla keegi tähtis isand nad kunagi ära neednud. Kui kohalikud kalmistud vaesekeste muldasängitamisest keeldusid, pakkus laipadele peavarju kabel.

Maailma kõige populaarsem inimluudest vaatamisväärsus on aga Sedleci luukabel ehk ossuaarium Tšehhi vabariigis, mille seinu traditsiooniliste pühapiltide asemel kaunistavad 40 000 kuni 70 000 inimese luud.

Siit video kujul ka tore väike tuur luukerekabelis:

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.