FOTOD JA VIDEOD | Vilniuses oli põnev nädalavahetus: toimusid suur valgusfestival ja turismimess

 (1)
FOTOD JA VIDEOD | Vilniuses oli põnev nädalavahetus: toimusid suur valgusfestival ja turismimess
Vilniuse valgusfestival 2020Foto: Sipa / Scanpix

Möödunud nädalavahetusel, 24.-26. jaanuaril tähistas Vilnius teist korda erilisel viisil oma lähenevat suurt juubelit. Nimelt saatis suurvürst Gediminas 25. jaanuaril 1323. aastal oma kuulsa kirja, kutsudes külalisi Vilniusesse, mis pani selle väikese nurgakese jäädavalt Euroopa kaardile. 2020. aastal tähistas selle kirja 697 aasta sünnipäeva suurejooneline valgusfestival. Samal nädalavahetusel toimus ka suur turismimess ADVENTUR.

2019. aasta valgusfestivali tee oli 3,7 kilomeetrit pikk, millele jagunes 22 objekti. 2020. aasta festivali motoks olid Vilniuse vanalinna siseõued, milledes võis leida kokku 30 valgusinstallatsiooni nii Leedu kui väliskunstnikelt.

Siniselt helendav kolmedimensionaalne hiigelsõlm püstitas küsimuse, kui objektiivselt näeme me reaalsust. Mõne hoone fassaadilt vaatas vastu hiigelnaeratus, mis muutus Kariibide palmirannaks, mõnele seinale voolas ja plahvatas üksteisesse sulavaid värvilaike. Üheks populaarsemaks installatsiooniks olid ülikooli õuel asuvad suitsu-udu tõkked, millest sai läbi käia, nime all Metwalk, sümboliseerides barjääride murdmist.

Kõige populaarsemaks osutus aga valgusobjekt nimega "Cube", mis ei lasknud vaatajaid lahti oma pidevalt muutuvate valguskonstellatsioonidega. Ka kuulus püha Anna kirik sai imelise valguskatuse ja Katedraali lähedal paelus nii kindlusest taevasse tõusev valguskroon kui muutuv nägu-sümbol. Oma n-ö. "vanas" populaarsuses oli juba 2019. aasta armastatuim objekt: Gediminas ise Katedraali väljakul oma hiilgeva mõõgaga.

Seotud lood:

Vaata videoid Vilniuse valgusfestivalist:

Samal nädalavahetusel toimus Vilniuse turismifetival ADVENTUR, mis jääb Helsingi MATKA ja Tallinna TOURESTI vahele. Avaüritusena leidis aset muusikateater, mis oli pühendatud 2020. aasta Leedu kultuuripealinna Trakai multikultuursele minevikule muusika kaudu.

Otse laval tutvustati karaiimide kuulsate pirukate gibinaide valmistamist muusika saatel. Terve hall on pühendatud sihtkohtadele Leedus tuttavast Palangast üle merevaigu spaade Leedu vanade keskustega linnani nagu Kediniai välja. Kuldsetes kinnastes proovisid nii noored kui vanad muda värskendavat mõju kätele ja Leedu käsitööõllede maitsenüansse, millesse lisatud Leedu aadliperekondade visuaalseid nüansse.

Vaata galeriid ADVENTURist:

Vaata ka videoid ADVENTURist: