Eesti Turismifirmade Liit palub valitsuselt uusi abimeetmeid

 (9)
Turismifirmade Liidu juht Mariann Lugus
Turismifirmade Liidu juht Mariann LugusFoto: Priit Simson

Eesti Turismifirmade Liit saatis reedel valitsusele ettepaneku reisiettevõtetele täiendavate toetusmeetmete kehtestamiseks, mille hulka kuuluvad nii töötukassa toetusmeetme jätkumine vähemalt kuueks kuuks pärast eriolukorra lõppemist, tööjõumaksude moratoorium kuni 2021. aasta lõpuni kui ka Kredexi käendusel erakorralise laenu võimaldamine kõikidele reisiettevõtetele.

ETFLi peasekretäri Mariann Luguse sõnul jääb liidu arvutuste kohaselt koroonaviiruse Covid-19 mõju tõttu Eesti reisisektori turu maht võrdluses 2019. aastaga tänavu ligi kümme korda väiksemaks, ulatudes vaid 10-15% eelmise aasta mahust. Sektori jätkusuutlik toimimine eeldab aga stabiilse käibe olemasolu, mistõttu pöördus liit valitsuse poole täiendava abipaketi saamiseks.

„Ettevõtete käive on kukkunud pea 100% ning uut käivet ei ole. Koheselt planeeritakse koondada u 35% töötajatest. Alles jäävad töötajad viiakse paljudes ettevõtetes alates aprillist 0,5-0,6 koormusele või töötasule," kirjeldas Lugus. "Sarnast totaalset käibe kukkumist kogevad Eesti puhkuse- ja ärireisijaid teenindavad väljuval suunal tegutsevad reisibürood ja -korraldajad ning sissetuleva turismiga tegelevad ettevõtted, turismiteenuste eksportöörid."

"Seetõttu näeme hädavajalikuna töötukassa meetme jätkumist kõikidele ettevõtetele, kelle käive on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga langenud 50%, kuna väga oluline on hoida töökohti ning mitte kaotada reisisektori tugevaid spetsialiste teistele valdkondadele," lisas Lugus.

Seotud lood:

Liit tegi valitsusele ettepaneku kehtestada tööjõumaksude moratoorium 2021. aasta lõpuni ning võimaldada reisiettevõtetel kasutada Kredexi teenuseid nii erakorralise 0% intressiga käibelaenu kui ka ettevõtte finantsgarantiidele 0% intressiga tagatiste saamiseks.

Lisaks palub liit valitsuselt eriolukorra kehtestamise tõttu reisidelt enneaegselt tagasi toodud inimeste transpordikulude solidaarset katmist kulutused teinud reisikorraldajaga ning täiendavate turundusvahendite riigipoolset rahastamist, et olukorra leevenedes kiiresti taastada turismi ekspordi võimekus.

„On selge, et 1700 töötajaga sektor ei suuda valdkonna täieliku peatumise tingimustes riikliku abita ellu jääda ning kui olukord paari kuuga ei leevendu, ootab hinnanguliselt kolmveerandit töötajatest koondamine," ütles Lugus. „Näeme, et usaldus turvalise reisimise vastu kogu maailmas ei taastu niipea ning sektori esmane üles ehitamine võtab aega vähemalt 12-18 kuud.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 17. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis, välja arvatud erandid seoses Baltikumi ja Soomega. Loe lähemalt kriis.ee lehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!