8 hävimisohus paika, mida peaks külastama, kuni see veel võimalik on

 (4)
Coro, Venezuela
Coro, VenezuelaFoto: WAT-12112, M. Watson/ARDEA

Floridas suplevad ja magavad lamantinid päikesepaistel, kuldpruunid pantrid luusivad aga Evergladesi rahvuspargi varjulistes metsades.

Soine metsik maapind, millelt kõrguvad taeva poole küpressid ja tuules kiikuv lõikehein. Aeg UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvas 1,5 miljoni aakri suuruses rahvuspargis, kohe Miami äärelinnade taga, näib olevat peatunud.

Kuid tõusev merevee tase on Evergladesi magedad pinnaveevarud soolaseks muutnud ning taimed ja muu metsik loodus peavad kiirelt kohanduma, et uutes tingimustes ellu jääda.

Sellepärast ongi Evergladesi rahvuspark nimetatud kaheksa Ameerika mandril asuva UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluva vaatamisväärsuse hulka, mis on hukkumisohus. Kokku on selles nimekirjas 55 paika kõikjalt maailmast (domineerivad riigid, kus käivad sõjad ning möllavad terroristid).

Rannikut mööda liikude sisaldab nimekiri paiku Florida rahvuspargist kuni Peruu endisaegse linna ja tontliku Tšiili kaevanduseni. Tegemist on Ameerika mandri kõige ebatavalisemate paikadega, mis UNESCO arvates on tõsiselt ohustatud, olgu siis inimeste või keskkonna poolt. Sestap on huvilistel mõistlik neid paiku külastada nii kiiresti kui võimalik. Sest varsti neid võib-olla enam olemas pole.

Seotud lood:

Coro, Venetsueela

Tutvudes Coro suurepärase arhitektuuriga, leiad hispaanlastest vallutajate poolt sisse toodud mauride mõjusid, mis on märgatavad ka Hollandi stiilis ehitistel Arubal ja Curaçaol.

1527. aastal, pelgalt 35 aastat pärast Christopher Columbuse surt merereisi asutatud linna koloniaalne ajalugu on rikkalik.

Asukoht Venetsueela põhjarannikul on strateegiliselt oluline, Coro ajalooline sadam oli esimene koht, mille Francisco de Miranda 1806. aastal Lõuna-Ameerikas Hispaania võimu alt vabastas.

Miks ohustatud: Coro sadam kanti UNESCO maailmapärandi nimekirja 1993. aastal ning ohustatud märge pandi sellele külge 2005. aastal.
Paduvihmad on mõnesid Coro ajaloolisi ehitisi pöördumatult kahjustanud ning kuna Venetsueela valitsusel puudub asjast ülevaade, ohustab seegi linna püsimajäämist.

Coro, Venezuela Foto: WAT-12091, M. Watson/ARDEA