5 asja, mida staarkokad Riia turult ostmas käivad

 (13)
5 asja, mida staarkokad Riia turult ostmas käivad
Mārtiņš Sirmais Riia KeskturulFoto: Silvia Pärmann

Sel nädalal Tallinnas restoranis Farm gurmeefestival „Riga. Your flavourite city” Läti maitseid tutvustav Mārtiņš Sirmais on Riia turul sage külaline ja jagab lahkelt infot, mida ja kelle käest sealt osta tasub.

Neljast suurest hallist ja vabaõhualast koosnev Riia keskturg on linna üks suuremaid vaatamisväärusi, mida külsatab iga päev 80 000–100 000 inimest - nende hulgas on nii tippkokad, koduperenaised kui gurmaanid kõikjalt maailmast.

Sealt võib osta peaaegu kõike – nii Lätimaal kasvatatud ja talunike valmistatud omatooteid kui ka eksootilisi puuvilju ja tööstuskaupu.

Läti parimaid ja tuntumaid kokkasid Mārtiņš Sirmais, kes on Riia restoranide tippkolmikusse kuuluva restorani „3 pavāru restorāns” ning ka uue restorani „Restaurant 3” omanik ning mitme populaarse Läti kokasaate juht - on turul sage külaline. Kunagi käis ta igal hommikul seal restorani jaoks sisseoste tegemas, nüüd on töökoormus selline, et kasutada tuleb usaldusväärseid abilisi. Ent turul näeb teda korra nädalas kindlasti ja müüjate käitumisest on näha, et tema lemmikud on teada. Kõike seda, mis Sirmaisi turukotti kaob, restoranis nautida ei saa - mõned hõrgutised valmivad ainult tema enda pere jaoks.

Seotud lood:

Paar tundi staarkoka sabas sörkimist mööda hiiglaslikku turgu õpetab selgeks, kust on kõige targem osta köömnejuustu või hapukapsast ning kergitab ka saladuseloori sellest, mida kuulus kokk kodus oma kõige kallimatele süüa teeb.

Riia keskturg asub südalinnas, vaid kümmekonna sammu kaugusel vanalinnast, Daugava jõe kaldal Riia bussijaama ja Keskraudteejaama kõrval. 1998. aastal kanti kogu tohutu Riia Keskturu territoorium UNESCO maailmapärandi nimistusse. Peale selle on turg arhitektuuri seisukohalt ainulaadne mitte ainult paviljonide poolest, vaid ka vanade ladude, või nn hulgiladude tõttu, mis asuvad turu territooriumil ja selle kõrval. Nüüd asub hulgiladudes loomingulise tööstuse kvartal.


Reisijuht.ee sõidukulud Riiga kandis Riia turismiarendusbüroo.

Foto: Mārtiņš Sirmais pärast turulkäiku köögis.