„Kolmandat korda toimuv festival täidab linna aasta kõige pimedamal ajal valguse, näituste ja meluga. Kolmapäeval kerkib Emajõe kallastele valgusinstallatsioonide rada, avatakse näitused ning algab rahvusvaheline konverents. Juba käivad rahvusvahelised töötoad ning nädal toob mitu kontserti ja Baltikumi ainsa Valgusmessi,” tutvustab TAVA2021 peakorraldaja Elo Liiv. “Festivali üheks kõrghetkeks on kindlasti Caspar Lootsmanni, Kullar Laiapea ja Toomas Liivi installatsioon “Linea temporis” Jaani kirikus, mida näeb 27.30.10 igal õhtul. Rohkem kui 200 laserkiire koreograafia kirikukeskkonnas loob võluva ja mõtlevapaneva atmosfääri, et rääkida lugu muusikast, lootusest, armastusest ja Eestist. Esimeses osas kõlab eesti helilooja Robert Jürjendali “Then the days are lighter than white”, teine on seatud eesti helilooja Pärt Uusbergi teosele “Igaviku tuules”.”

TAVA2021 üritusi ühendab Emajõgi, mille kallastel saab festivali vältel kõndida mööda valgusrada — Tartu kesksele jõeäärsele pargialale loodud installatsioonidest rada. Vaatajalt oodatakse siin aktiivset suhestumist — paljudesse teostesse saab füüsiliselt sisse astuda. Lisaks rahvusvahelise kunstnikeseltskonna loomingule esitletakse kunstikoolide tudengite väljapanekut. Iga päev toimuvad ka giidituurid.

Venemaa kunstniku Elena Korpaneva installatsioonil teeb UV-valgus pimedas nähtavaks arvukad sätendavad ribad, mis moodustavad erineva lõikega ja moonutatud ühe õõnsusega hüperboloidide mittelineaarseid pindasid. Projekti Elemento eesmärk on viia vaataja teadvus linnakeskkonnast välja erinevatesse rahulikesse looduskeskkondadesse. Projekt meenutab loodust, kasutades selleks erinevaid värve, helisid ja mustreid, mida külastajad saavad installatsiooni raames ise valida.
Eesti kunstnikest on valgusrajal oma väga eriilmeliste töödega esindatud Alyona Movko, Elo Liiv, Rene Tamm ja Space & Spectra. Rene Tamme installatsiooni ideeks on jalutuskäik läbi mälestuste, samas kui Space & Spectra loodud installatsiooni valgusmäng sõltub otseselt tuule kiirusest ja suunast, millele valgustid reageerivad.

Osa kolmapäeval süttivatest installatsioonidest ja teostest valmivad IALD (International Association of Lighting Designers) arhitektuurse valgustuse töötubade käigus, mille eesmärk on linnakeskkonda paremaks muutvad ja vastutustundlikud valguslahendused. Töötubasid juhendavad valdkonna professionaalid Veronika Mayerböck (Austria), CJ Brockway (USA) ningJohan Moritz ja Tina Wikström (Rootsi).

Esimese töötoa fookuses on Vabaduse puiestik, kus asuvad mitu monumenti. Kuna ausambad ja monumendid on tugevasti seotud rahvusliku ühtsustunde ja ajalooga ning on tihtipeale linnade maamärgid, on eriti oluline, et need oleksid esitletud meeldejäävalt ja pakuksid ka pimedal ajal linnaelanikele ja külalistele meeldejäävat ja ajaloost jutustavat elamust. Töötoas tegeletakse põhjalikumalt kolme monumendi Tartu Vabadussõja mälestussammas, Friedrich Reinhold Kreutzwaldi monument, Oskar Lutsu ausammas valgustamisega. Teises töötoas tegeletakse kaldaäärse looduse eripära ning linnaelanikele mõeldud vaateplatvormide esiletoomisega. Kuna Tartu kesklinna läbiva Emajõe kaldad on mitmest kohast vaadeldavad ja kujundavad tugevalt linna identiteeti, tuleks väga põhjalikult mõelda ka Tartu linna öisele ilmele.

Pallase galeriis kolmapäeval publikule avataval valguse metafoorile keskenduval näitusel on vaatamiseks jaapani kunstniku Tatsuru Arai ning hispaania kunstnike Paola Medina Querini ja Maria Pazi installatsioonid. Näituse avamissündmus toimub päev pärast uste avamist publikule, 28. oktoobril kell 18.

29.30. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis toimuval Valgusmessil esitletakse ja tutvustatakse nii uusi valgusteid hoovi ja tuppa kui ka dekoratiiv- ja jõuluvalgustust. Eesti valgustisalongid ja -tootjad toovad oktoobri lõpus Tartusse oma uusima tootevaliku. Kodusisustajate kõrval on Valgusmess kohtumispaigaks iga valdkonna professionaalidele, kes valgustusega tegelevad. Valik ootab neid, kes tegelevad lavavalgusega.

TAVA kontserdiprogramm jätkub 29. oktoobril Aparaaditehases TAVA Xperimentaliga, kus astuvad üles Algorütmid & Henri Hütt, taju ja teaduse kokkupuutepunktidele toetuv Hispaania muusik ja kunstnik Exotikdot ning Jaapani helikunstnik Tatsuru Arai.

Raekoja platsil seisab kogu festivali ajal Non Grata ”Mobiilne Valgus Buss”, mis on kahekorruseline interaktiivne kunstibuss koos valguslahenduste ja projektsioonidega. See sekkub laserikiirte, valgusmängude ja videoprojektsioonidega linnaruumi, andes uue vaatenurga olemasolevatele ehitistele ja tavapärasele linnaruumi kasutusele. Buss jagab ka infot festivali programmi kohta.

Tartu arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival TAVA ehk Tartu Valgus on terviklik, rahvusvaheline, valdkondi ühendav valgus- ja valgustuskunsti festival. Festival toimub üle aasta ning TAVA2021 on järjekorras kolmas.

TAVA2021 põhisündmused toimuvad 27.30.10.2021, kuid sellele eelnev töötubade nädal ning kõrvalprogramm loovad sündmusest ligi kuu aega kestva festivali. Koos Tartu Valgusega toimub esimest korda Eestis linnavalgustuse assotsiatsiooni LUCI (Lighting Urban Community International) aasta üldkogu, kus osaleb ligi 300 maailma valguskunsti ja arhitektuurse valgustuse valdkonna spetsialisti.

TAVA2021 põhiprogrammi moodustavad rahvusvahelised töötoad, väliruumi installatsioonid, konverents, valgusmess ja sisenäitused. Sellele lisandub koostöös Tartu kultuuriasutustega ja ettevõtetega valmiv kõrvalprogramm meeliköitvate kontsertide, valgus-show, ilutulestiku ja muude etteastetega. Kogu sündmus on võimalikult kohaspetsiifiline — enamik valguskunsti ja arhitektuurse valgustuse installatsioone luuakse Tartu eripärasid arvestades ja puudutades Eestile olulisi teemasid. Üheskoos muudetakse Tartu valgusmaailmaks, mis meelitab kultuurihuvilisi kutsuva tulukesena Põhjala pimedamal ajal Lõuna-Eestisse.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid