Püüdes saada kiire puhkuse sihtkohaks, edendab Leedu võimalust riigis kauem viibimiseks, kompenseerides külastajate kolmanda ööbimise. Lisaks Leedu suurimate linnade tuntud vaatamisväärsustele on nendes ka palju eriskummalisi asju, mis eristavad riiki ainulaadse reisisihtkohana.

Leedu Reisimine — riiklik turismiarendusagentuur — on koostanud nimekirja üheksast kõige tundmatumast faktist Leedu suurimate linnade Vilnius, Kaunas ja Klaipėda kohta.

1 . Vilniuse avastamiseks kulub vähem kui 2000 sammu. Kuna kogu riik on üsna väike, on ka linnad väikesed. Näiteks riigi pealinna Vilniuse peamiste vaatamisväärsuste avastamiseks kulub vaid 1969 sammu. See arv võib tunduda väike, kuid Vilnius UNESCO nimekirja kantud Vanalinnana on üks lihtsamaid jalgsi Euroopas avastatavaid linnasid. Seetõttu on isegi lühim pärastlõunane jalutuskäik Vilniuses täis rikkalikku ja värvikat ajalugu, hämmastavat barokkstiilis arhitektuuri, rohelisi parke ja kunstiruume.

2. Osa pealinnast on maetud maa alla. Vilniuse vanalinna tänavate all on varjatud maa-alune maailm. Vilniuse Katedraali kelder on Leedu Suurvürstiriigi kuulsate valitsejate ja aadlike ning ka katedraali endiste piiskoppide matmispaik. Tänapäeval annab kaasaegne ekspositsioon külastajatele võimaluse tutvuda Leedu iidsete matmistraditsioonidega, näha arheoloogiliste uuringute käigus leitud väljakaevamisi ja tutvuda hoone enda ajalooga.

Vilniuse katedraal. Foto: Andrius Aleksandravičius

3. Vilniuses toimusid Netflixi sarja “Stranger Things” võtted. Lukiškėsi vangla, üks kuulsamaid rajatisi Vilniuse kesklinnas, on pärast vangla sulgemist alates 2019. aastast ümber kujundatud kultuuriruumiks. Sajandivanune vangla, mis on saavutanud ülemaailmse tunnustuse Netflixi sarja “Stranger Things” võttepaigana, on nüüd kaks aastat korraldanud kultuuritegevusi, kontserte, festivale ja eksklusiivseid haridusreise. Hetkel on uus meelelahutuskeskus nimega „ Lukiškės vangla 2.0” andnud ligikaudu 250 kohalikule kunstnikule võimaluse jätkata oma loomingulisi tegevusi ning lõbustada Vilniuse kohalikke ja külastajaid erinevate kultuurielamustega.

4. Kaunases on tuumavarjendis Tšornobõli-teemaline sõjamuististe kogu. Aatomipunkri kogu annab Kaunase külastajatele võimaluse tutvuda muljetavaldavate Külma Sõja aegsete esemete, relvade, KGB ainulaadse varustuse, autentselt varustatud ülekuulamisruumide ja lugudega, mis näitavad, kuidas rõhuv Nõukogude süsteem Leedus toimis. Eramuuseumi kollektsiooni ei tunnusta mitte ainult rahvusvahelised eksperdid, vaid seda on kajastatud ka kuulsas HBO sarjas “Tšornobõl”.

Kaunas. Foto: Andrius Aleksandravičius

5. Kaunases asub Kuradimuuseum. Kuradimuuseumis Kaunases, mis on kantud maailma ainulaadsemate muuseumide hulka, asub umbes 3000 sarvedega eksponaati kogu maailmast: kujutav kunst ja käsitööesemed, suveniirid, maskid ja palju muud. See muuseum annab linna külastajatele võimaluse lähemalt uurida salapärast mütoloogilist olendit ja seda, kuidas teda on kujutatud koguni 70 maailma riigis.

6. Kaunas pakub võimalust einestada aktiivses kloostris. Pažaislise kloostri — tõelise barokkpärl 17. sajandist — ehitas jõukas, mõjukas ja usklik Pacas perekond. Kloostri juures asuv ainulaadne söögi- ja külalislahkuskompleks Monte Pacis kutsub külastajaid kogema ajalooliste roogade kaasaegset tõlgendust. Vürtsitatud munkade kulinaarsete teadmiste ja loominguliste saladustega, on toidud valmistatud kohapeal kasvatatud toodetest. Tänapäeval on see tuntud kui Kaunase üks enim külastatud turismiobjekte.

Pažaislise klooster. Foto: Andrius Aleksandravičius

7. Klaipedal on Saksa Impeeriumiga ainulaadsed ajaloolised sidemed. Kuigi Klaipėda on tuntud traditsioonilise Leedu kultuuri säilitamise poolest, on sellel selgelt saksa maitse. Leedu suuruselt kolmas linn — varem tuntud kui Memel — kuulus Preisi Kuningriiki (ja mingil ajahetkel oli see ka pealinn), kuni piirkond taastas oma autonoomia 1923. aastal. Hooned kompaktses vanalinnas, näiteks hotell Old Mill, on ehitatud Saksa fachwerki stiilis, mis tähendab, et need on omapäraste puitfassaadidega.

8. Klaipėda külastajad saavad linna vanalinna avastada põgenemistoa sarnase mängu kaudu. “Kadunud Klaipėda” on interaktiivne nutitelefonimäng, milles linna külastajaid oodatakse aktiivselt osalema. See virtuaalne juhend juhatab osalejad läbi linna, lahendades selle saladusi ja keerates linna ajaloo lehti 2,5 km pikkusel marsruudil Klaipėda vanalinnas.

9. Klaipėda on tuntud oma ainulaadsete friteeritud juustupulkade poolest. Senamiesčio piršteliai (“Vanalinna Sõrmed”) on Klaipeda kohustuslik suupiste. Kuigi nimi ei pruugi kirjeldada nende ainulaadsust, pole konkurendid suutnud midagi sarnast uuesti luua. Krõbedad, nätsked ja maitsvad näpud on kogunud nii suure populaarsuse, et enam kui pooled Vanalinna baari — kus see suupiste leiutati — saabuvatest külastajatest on neid tellinud juba üle 20 aasta.

Lisateavet Leedu suurimate linnade kohta leiad SIIT.


Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid