Tallinna lennujaama reisijateenuste valdkonna juhi Katrin Hageli sõnul näevad lennujaama töötajad pea iga päev olukordi, kus reisile mineja peab veel viimasel hetkel puudulikke reisidokumente vormistama hakkama või jääb viimasele minutile jäetud koroona kiirtesti tegemise tõttu oma lennust maha: „Lennujaama check-in töötajad, aga ka väravateenindajad, kes kontrollivad dokumente enne reisijate lennuki pardale lubamist, ei taha sugugi sattuda olukorda, kus pettunud ja pahasele reisijale tuleb öelda, et ta ei saa minna oma planeeritud reisile. Meie eesmärk on tagada reisijate võimalikult mugav ning plaanipärane teekond, mis muuhulgas tähendab ka kõigi vajalike dokumentide ja tõendite kontrolli, et kindlustada reisijate muretu jõudmine sihtriiki. Me lähtume lennufirma reeglitest ja peame neid järgima väga täpselt. Lennunduses ei ole teisti võimalik. “

Katrin Hagel toob välja viis olulist teemat, millele reisiplaane tehes mõelda:

Tutvu sihtriigi nõuete ja piirangutega

Vii end kurssi sihtriiki sisenemise nõuete ja seal kehtivate piirangutega – info saamiseks tutvu riigi infoga Reisi Targalt lehel ning Euroopa Liidu ReOpen portaalis ja võta vajadusel detailide täpsustamiseks ühendust sihtriigi välisesindusega. Juhul, kui reisid ümberistumisega, kontrolli kindlasti ka transiitriigi läbimise reegleid, sest sinu reisidokumendid peavad vastama kõigi läbitavate riikide nõuetele.

Alates 1. juulist saad hankida omale digitõendi, aga ära unusta siiski eeltööd teha

Hetkel kehtivad pea kõigis Eurooa Liidu riikides erinevad piirangud ja nõuded, kuid nende ühtlustamise nimel töötatakse ning peatselt võetakse kasutusele ELi COVIDi digitõend (EU Digital Covid Certificate), mis hõlbustab kodanike vaba liikumist. Plaanide järgi peaks see juba 1. juulist 2021 kõikides liikmesriikides toimima hakkama. Aga isegi siis tuleb arvestada, et riigid võivad kehtestatada täiendavaid nõudeid ja piiranguid. Seepärast on jätkuvalt oluline teha põhjalikult eeltööd.

Alates 10. juunist on Eestis kasutusel uued Euroopa Liidu standardile vastavad digitaalsed COVID tõendid ning lisaks immuniseerimise tõendile on Eesti inimestel võimalik luua endale patsiendiportaalis ka läbipõdemise ja negatiivse testi tõend.

Tutvusid piirangute ja nõuetega pileti ostul? Vaata need üle ka paar päeva enne reisi!

Kuna lennupileti ostmise ja reisile mineku vahele võib jääda küllaltki pikk ajavahemik, siis võib reisile suundudes selguda, et riikide piirangud on vahepeal muutunud. Näiteks võib muutuda nõue, mis ütleb, kui mitu tundi enne sihtriiki sisenemist peab Covid-19 (kiir)test tehtud olema. Lae alla ja võimalusel trüki välja kõik dokumendid, mille ettenäitamist võidakse enne lennule minekut küsida.

Tule lennujaama aegsasti – see soovitus on täna tähtsam kui kunagi varem

Juhul, kui elektrooniline check-in ei ole võimalik, tule kindlasti vähemalt kaks tundi enne reisi algust lennujaama, sest check-ini käigus kontrollitakse ka sihtriigi poolt nõutavate dokumentide olemasolu, mistõttu kulub mõnikord järjekorras seismisele päris palju aega.

Reisilt naastes tuleb teada Eestis kehtivaid nõudeid ja piiranguid

Tänase seisuga peavad veel mitmest Schengeni piirkonnast saabuvate lendude reisijad läbima piiripunkti, kus kontrollitakse piiriületaja deklaratsiooni olemasolu. Et kogu protsess lennujaamas toimuks kiiremini, täida piiriületaja deklaratsioon veebis Terviseameti iseteeninduslehel. Elektrooniliselt täidetud tervisedeklaratsiooniga saad reisilt saabudes kasutada elektroonilisi piiriületuse väravaid.

COVID-19 haiguse läbipõdenud, selle haiguse vastu vaktsineeritud ja teised isikud, kellele Vabariigi Valitsuse korralduse nr 282 kohaselt liikumispiirangud ei kohaldu, ei pea piiriületaja ankeeti täitma, kui nad läbipõdemist või vaktsineerimist tõendavad. Esitamisvalmis peavad olema läbipõdemist või vaktsineerimist tõendavad dokumendid, kuna neid võidakse piiril kontrollida.

Värske info erinevate piirangute kohta ja reisimist hõlbustavad soovitused leiad ka Tallinna lennujaama kodulehelt.

Katrin Hagel lisab, et kui täna võib reisimine veel keeruline tunduda, siis tulevikus reeglid suure tõenäolisusega ühtlustuvad ja reisiks ettevalmistamine muutub lihtsamaks: „Ka reisija teekond muutub kiiremaks, sest kõikvõimalikud kontrollimised automatiseeritakse. Seni tuleb aga varuda kannatust ja teha eeltööd, kuid reisida saab!“ kinnitab Hagel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid