1. Austria: nõlvad on avatud, kuid välisturistidele sisuliselt ligipääsmatud


Suusapiirkonnad on vaatamata karantiinireeglitele avatud, kuid välisturistidele kehtestatud ranged nõuded suusaturismi siiski ei soosi. Nimelt peavad riiki sisenejad järgima 10-päevast karantiini, mille saab lõpetada ka varem, kui viis päeva pärast riiki saabumist anda negatiivne PCR-test. Kõik Austriasse saabujad peavad täitma ankeedi, kuhu tuleb märkida enda isikuandmed ja viimase 10 päeva ööbimised.

Praeguse seisuga on kuni 7. veebruarini suusakuurortitesse minek ja seal suusatamine lubatud. Siiski tuleb arvestada asjaoluga, et restoranid, hotellid, meelelahutusasutused ja kultuurirajatised on suletud. Sestap pole turistidel võimalik kuni veebruari lõpuni majutust leida, sest ka eramajutus turismi eesmärgil on keelatud.

Maskikandmine on kohustuslik suletud jaamades ja suusatõstukites, kus on ühtlasi kehtestatud 50% ruumide täitumuse piirang, igal pool tuleb pidada kinni ka kahemeetrisest distantsinõudest.

  1. Itaalia: suusakuurortide taasavamine planeeritud veebruari keskpaika


Kõik Lõuna-Tiroli suusakeskused on suletud, kuid plaanitakse taasavada kogu Itaalias 15. veebruaril. Itaalia valitsus astus aga just tagasi, mistõttu võivad reeglid väga lühikese etteteatamisajaga muutuda. Riiki sisenemiseks tuleb registreeruda kohalikus terviseametis, kus läheb vaja negatiivset testi, mis on antud vähem kui 48 tundi tagasi, vastasel juhul kehtib 14-päevane karantiinikohustus.

Teoreetiliselt on võimalik matkata või teha muid tegevusi väljaspool suusaradasid, kuna turistidel on lubatud sinna siseneda. Taoline alternatiiv on aga tohutult populaarne, sest mägimajakesed on avatud ja see on viinud selleni, et matkavarustust ei pruugi kohapealt leidagi. Alates pühapäevast (31.1.2021) on Lõuna-Tiroli söögikohad kaheks nädalaks suletud.

  1. Saksamaa: suusatamine täielikult keelatud veebruari keskpaigani

Kuni 14. veebruarini (kaasa arvatud) on suusatamine mägedes Saksamaal täielikult keelatud. Seetõttu jäävad mägiraudteed ja suusatõstukid selle ajani suletuks ja tõenäoliselt kauemgi.

Jaanuari lõpus tühistas Baieri halduskohus 15-km-reegli, mis piiras kogu Saksamaal liikumise miinimumini. Siiski on Saksamaal karantiininõue riskipiirkondadest saabuvatele välisturistidele. Reeglid riiki sisenemisel on sarnased Austriaga (digitaalne taotlus; negatiivne test, mis on tehtud kuni 48 tundi varem; negatiivse testi korral 5 päeva karantiini, muidu 10 päeva).

  1. Prantsusmaa: tõstukite avamine tühistati uuesti


Prantsusmaale reisides peab arvestama kohustusliku PCR-testiga (maksimaalselt 72 tundi vana) ja nädalapikkuse karantiiniga, mille lõpus tuleb teha kordustest. Prantsusmaal ei ole üleriigilist karantiini, kuid linnapiirkondades kehtib alates kella 18st õhtune komandanditund.

Suusaturistidel lubatakse sõita Prantsuse Alpidesse, kuid 1. veebruariks välja kuulutatud liftide võimalik avamine on tühistatud. Prantsuse turismiminister Lemoyne pole aga uut kuupäeva välja kuulutanud, mis omakorda viitab sellele, et suusahooaeg on mitteametlikult maha kantud.

  1. Luksemburg: piiranguid pole, aga ka pakkumisi pole

Kummalisel kombel pole Luksemburgis teadaolevalt ei reisipiiranguid ega karantiinikohustusi. Samas pole peale mõne Öslingi murdmaasuusaraja selles riigis ka võimalusi suusatamiseks.

Mida teha soetatud suusapassi või hooajapiletiga?

Paljudes Euroopa riikides lõppes suusahooaeg olude sunnil varakult. Suusaturistidel polnud seetõttu võimalik ostetud hooajapiletit ega suusapassi täies mahus kasutada ja said makstud raha eest vähem teenuseid.

Kasutamata aja eest soovitame taotleda proportsionaalset tagasimakset suusakeskuse operaatorilt. Soovitus on teha seda kirjalikult, näiteks e-posti teel, et oleks esitatud nõuet võimalik hiljem tõendada. Mõned teenusepakkujad on nõus osalise tagasimaksega või krediteerivad summa uuele hooajapiletile.

Enne ostmist tasub hoolega lugeda teenuse üldtingimusi. Seoses viiruse levikuga ning tavapärasest erineva olukorraga, on paljud teenusepakkujad, nt liftioperaatorid lisanud üldtingimustele spetsiaalsed koroonaga seotud klauslid.

Õiguslikus vaates on olukord pea lootusetu, kui suusakuurort on avatud, aga riiki sisenemine keelatud või karantiininõue ei võimalda tarbijal teenust kasutada. Sellisel juhul kehtivad sõlmitud lepingu tingimused. Seega, kui suusajaamad tagavad lepingus kokkulepitud teenuste olemasolu (liftid, nõlvad jne), kuid turist ei saa kohale tulla ega kohapeal ööbida, sõltub tagasimakse võimalus lepingutingimustest.