MÕISTATUS LAHENDATUD | Põnevad saladused, mis on iidset päritolu vaatamisväärsuste kohta hiljuti avastatud
(2)Nii põnev on saada teada, milline elu neis iidsetes ehitistes ja nende ümber kunagi käis. On tehtud palju avastusi, kuid palju on jäänud ka saladusteks. Loe avastuste kohta nende viieteistkümne vaatamisväärsuse juurest ja uuri asja veelgi rohkem sügavuti, vaadates artiklile lisatud videoid.
Noolega paremale liikudes leiad 15 iidset päritolu vaatamisväärsust, kus on hiljuti uusi põnevaid avastusi tehtud.
Kuningate orus asub saladustest pungil Tutanhamoni hauakamber. Kui Howard Carter 1925.aastal hauakambri avas, leiti sarkofaagi seest kaks pistoda, millest üks oli asetatud endise vaarao reie peale. Nüüdseks on leitud kinnitust, et pistodad on valmistatud meteoriidilist päritolu materjalist.
Domus Aurea oli aastal 64 ehitatud sädelev palee Rooma imperaator Nero jaoks. Peale Nero surma vandusid ta pärijad, et lõhuvad uhke hoone ära. Nad lammutasid täielikult palee ülemised korrused ja alumised korrused maeti mulla alla.
Õnneks säilis palee maa all kenasti. Hiljuti restaureerimistööde ajal avastati sealt terve ruum, millele pandi nimeks Sfinksi tuba. Tegu on väiksemapoolse kambriga, mis on kaunistatud seinamaalingutega. Kuigi seal on veel palju avastada, on eksperdid vastu hoone edasi uurimisele, kuna kardavad, et edasi uurides võib hoone struktuur ebastabiilseks muutuda ja laguneda.
Rooma kolossaalne amfiteater on vaatamisväärsus, kus paljud soovivad ära käia. Colosseumi ehitus algas aastal 70 Rooma imperaatori Vespasiani jaoks. Peale hoone avamist said tuhanded pealtvaatajad näha gladiaatorite võitlusi. Viimased uurimused on aga näidanud, et Colosseum peidab endas rohkem saladusi, kui keegi arvata oskaks.
Esmalt leidsid ehitajad hoone renoveerimise ajal mitmete sammaste pealt punase värviga kirjutatud numbrid. Tehti kindlaks, et numbrid näitavad, et pealtvaatajad järgisid kindlat sisenemis-ja istumisplaani. Veel üks hiljutine avastus on see, et peale Rooma impeeriumi lagunemist ehitas üks paruniperekond teatrihoone lõunaküljele kindluse. Avastati, et Colosseumi kivides olevad augud puidust kõnnitee kõrval, mida perekond kasutas, olid mõeldud jälgimiseks, ega ükski vaenlane neile lähedale pole sattunud. Kuigi paruniperekonna jälgi on Colosseumi juures vähe alles, aitavad sellised detailid aru saada hoone keerukast ajaloost.
Müstiline maiade linn Tikal asub Guatemala põhjaosas. Arvatakse, et linn on rajatud aastal 600 eKr ja võimsad püramiidid on hiljem juurde ehitatud (umbes aastatel 600-900 pKr). Aastal 2018 tegid eksperdid tänu moodsale tehnoloogiale huvitava avastuse.
Tehnoloogia, mida kasutati, paljastas, et nähtaval olevad varemed on ainult väike osa maiade linnast. Avastati tundmatud paleed ja kindlused. Lisaks leiti veel iidsed teed ja niisutamise süsteemid. Uus informatsioon on teadlaste arvates tõend sellest, et 2072 ruutkilomeetrisel alal võis elada ligikaudu 10 kuni 15 miljonit inimest. Algselt arvati, et alal elas umbes viis miljonit inimest.
On vähe iidseid linnu, mis on sama lummavad kui Petra. Linna rajamise aastad on teadmata, kuid ajaloolased arvavad, et linna hiilgeaeg lõppes maavärinaga 4. sajandil pKr. Arheoloogid jätkavad linna avastamist.
2016. aastal leiti linnast uus ehitis, mis asub Petra keskusest ainult 800 meetri kaugusel. Tegu on monumendiga, millel on suur platvorm, mille peal asetseb väiksem platvorm. Arheoloogid pole veel hoone eesmärgile kinnitust leidnud, kuid usuvad, et seda kasutati erinevate tseremooniate läbi viimiseks.
Peaaegu kõik on kuulnud Pompei’st, linnast, mis jäi tuha alla peale Vesuuvi purset aastal 79. Tänaseks meelitab linn tohutult turiste ja ajaloolasi üle maailma. Linna uurimine on täies hoos. 2018. aastal leiti sealt Jupiteri maja.
Tegu on kunsti täis majaga, mis suure tõenäosusega kuulus mõnele Pompei rikkurile. Arheoloogid usuvad, et maja on avastatud juba varem, kuid teiste põnevate ehitiste seas ta lihtsalt unustati. Selline leid annab hea vaate Pompei kõrgklassi inimeste ellu.
Eksperdid on uurinud nende kivide tähtsust ja mõtet juba mitmeid aastaid. Kõige populaarsem arvamus on, et kivisid kasutati matuse rituaalide läbi viimiseks. Kividest ring pärineb 2500 eKr ja toob enda juurde igal aastal meeletult turiste. Kuigi Stonehenge peidab endas tohutult saladusi, usuvad eksperdid, et on mõnele neist jälile jõudnud.
Hiljutiste uurimuste käigus on teadlased avastanud, et Stonehenge polnud ainus kividest koosnev ring. Arheoloogid on leidnud tõendeid, et Stonehenge oli kunagi üks osa 17 struktuurist. Lisaks on avastatud, et kiviringi alla on maetud vähemalt 25 inimest. 10 neist olid pärit Walesist, teised 15 pärinesid Suurbritannia lääneosast.
Allikas: msn.com