Ekspertide sõnul levib viirus kõige lihtsamini ühistranspordis. Haigestumine toimub pärast kontakti haige inimesega, kellel aga ei pruugi veel isegi nähtavaid haiguse sümptomeid olla. Nimelt on haiguse peiteperiood 1-14 päeva, mille ajal võib haige juba viirust edasi kanda. Haigusetekitajad satuvad õhku süljepiiskadega (köhimisel, kõnelemisel või aevastamisel).

Kas mask kaitseb koroonaviiruse eest lennukiga reisides?

Maski kandmine aitab mingil määral. Kui inimene, kellel on gripi sümptomid, kannab maski, siis satuvad piisad maski sisse, mitte õhku. See kaitseb ümbritsevaid inimesi. Kui aga maski kannab terve inimene, kes kasutab seda ettevaatusabinõuna, siis pole garanteeritud, et see teda ühegi viiruse eest kaitseb. Eriti juhtudel, kus inimene pole kindlaks teinud, kas mask on talle paras. Koroonaviiruse osakesed on väiksemad, kui enamik maske filtreerida suudavad. Koroonaviiruse osakesed on mõõduga 0,1 mikromeetrit. Enamik maske blokeerivad aga osakesi, mille suurus on vähemalt 0,3 mikromeetrit.

Meeles tuleb pidada veel, et lennukites kasutatakse HEPA-filtreid, mis püüavad kinni 99,9 protsenti õhus olevatest mikroobidest. Lisaks on lennukites väga kiire õhuvahetus.

Mis aitab maskist paremini viiruseid vältida?

On asju, mida oma järgmisel lennul teha, et vältida erinevaid viiruseid.

Puhasta laud ja käepidemed, pese käsi ja järgi üldiseid hügieenireegleid.

Ära unusta, et viirus saab su kehasse siseneda sinu suu või nina kaudu, nii et ära katsu oma nägu!

Kõige turvalisem on istuda lennuki aknapoolsel istmel, nii jõuab sinuni potentsiaalselt vähem pahalasi kui vahekäigu poolsel istmel istudes. Muidugi on olukord seda turvalisem, mida vähem sa lennu ajal lennukis ringi liigud.

Kui oled terve, siis pole maskil erilist mõtet ja see ei kaitse tõenäoliselt koroonaviiruse eest.

Mida maski soetamisel meeles pidada?

Kui oled ikkagi maski kasuks otsustanud, siis tasuks teada, millist maski eelistada. Maskidel on erinevad efektiivsuse astmed, mis näitavad, kui palju mikroobe nad välja filtreerivad. Kõige tihedamalt kasutatakse N95 märgisega maske. Need eemaldavad 95 protsenti õhus olevatest mikroobidest. N98 ja N100 eemaldavad õhust vastavalt 98 ja 99,97 protsenti mikroobidest, kuid on ka kallimad.

Meeles tuleb pidada, et mask tagab maksimaalse kaitse esimesed kaks tundi. Pärast maski näost ära võtmist tuleb kohe käsi desinfitseerida või vee ja seebiga pesta.

Allikad: thepointsguy.com, New York Times