Hellbrunni loss, Austria

Jõulude saabumisega kattub terve Austria jõuluturgudega. Siiski pole ükski neist nii maagiline kui Hellbrunner. Jõulutunnet aitavad tekitada lauljad, käsitöömüüjad, puhkpilliorkester, alphornidei mängijad, paraad, kujukesed Jeesuse sünniloost ja tulukestega kaunistatud metsatukk. Lastele toimuvad ponisõidud. Kõigele sellele lisaks on muudetud 24 lossi akent advendikalendriks.

Padstow, Inglismaa

Padstowi jõulufestivalil annavad staarkokad rahvale nippe, kuidad jõulusööki põnevamaks muuta. Õhkkonda vürtsitavad jazzbändid ja lauljad. Kaiäärsetelt lettidelt saab endale soetada puidust mänguasju ja kaunistusi. Lisaks leiab sealt veel pirukavaliku ja hõõgveini. Laste rõõmuks on eraldi alal põhjapõdrad. Toimub ka heategevuslik võidujooks, kus osalevad ligi 200 jõuluvana hakatist. Õhtul kattub taevas ilutulestikuga, mida paadisillalt lastakse.

Mt Pilatus, Šveits

Jõuluturule pääsemiseks tuleb sõita maailma järsemail ratasajamiga raudteel. Selle raudtee abil on inimsed 2132 meetri kõrgusele pääsenud juba aastast 1889. Christkindlimärti mäetipult leiab jõulumuusikat, mesilasvahast küünlaid, kujukesi Jeesuse sünniloost, piparkooke ja muid toredaid asju. Ostlemisest saab pausi teha näiteks kelgutades või lumelauatades.

Malmö, Rootsi

Rootsi üks maagilisemaid jõuluturge asub Malmös. Jõuluse meeleolu tekitavad erinevad kontserdid ja tulukestega kaunistatud puud. Lisaks leiab sealt palju käsitööna valminud kaunistusi, saab hõõgveini juua ja piparkooke süüa. Aktiivsemaid külastajaid ootab ka uisuväljak. Katrinetorpi mõisast on võimalik osta antiiki, jõulutähti ja jõulutoite. Sellel aastal on sealne müügikoht avatud 6.-8. detsembril. Teine populaarne koht on Good Jul, kust leiab palju taaskasutatud ja vintage kingitusi. Good Juli on see aasta võimalik külastada 25. novembrist kuni 23. detsembrini.

Gengenbach, Saksamaa

Leidub vähe linnasid, mis tekitavad samamoodi jõulutunnet nagu Gengenbach. Linn meenutab midagi, mida tavaliselt näeme ainult lumekuulide sees. Puidust majakesi kaunistavad tulukesed. Tänavatel kajavad jõululaulud. Linnahalli akendest on tehtud advendikalender, millest iga õhtu kell kuus üks avaneb.

Barcelona, Hispaania

Kellele on vaja jõuluvana, kui on võimalik ta asendada naeratava, kuid veidra Caga Tióga. Viimasest veel kummalisem on piiblitegelaste kujukeste vahele peidetud Caganer. Selle kuju väljaheideteks on kingitused. Lisaks usutakse, et ta toob head õnne ja viljakust. Jõulumeeleolu hoiavad üleval veel mandlitest ja meest maiused ning piiblitegelaste kujukestest kokkupandud imedemaa. Jõuluturg paikneb gooti stiilis Plaça de la Seu katedraali ees.

Colmar, Prantsusmaa

Tõelise jõulukogemuse saab Colmari linnast. See piparkoogi hõnguline puidust majadega linnake on koduks lausa viiele jõuluturule. Petite Venise meelitab oma karusellide, jõuluvana kirjakastiga lapsi. Samas on Ancienne Douane turg meelispaigaks neile, kes otsivad antiiki, kunsti ja käsitööd.

Tallinn, Eesti

On suur tõenäosus, et jõulude ajal näeb Tallinnas lund. Jõuluturg asub Tallinna vanalinnas Raekoja platsil. Hiiglasliku kuuse ümbert leiab palju käsitööd. Eriti populaarsed on käsitsi kootud mütsid, sallid ja kindad ning punutud korvid. Õhtuti võib kohata platsil ka jõuluvana. Külmakraadide eest kaitsevad mõnusad kohvikud, kus saab ennast mõne traditsioonilise jõuluroaga kosutada.

Innsbruck, Austria

Lumistest Austria Alpidest leiab nõidusliku jõuluturu, mis tegutseb pea kaks kuud. Hiiglasliku särava jõulupuu juures esinevad erinevad rahvamuusika ansamblid, müüakse jõulukaunistusi, küünlaid, piparkooke ja hõõgveini. Lastele on tehtud lõbusõidu rajad ja toimuvad erinevad etendused. Lisaks on seal miniloomaaed, kus on võimalik loomadele pai teha. Lastele on sobilik ka muinasjututeemaline Kiebachgasse, kus on tänavateater ning Hansukese ja Greetekese maja, mille 24 akent on tehtud advendikalendriks.

La Fête dé Noué, St Helier, Jersey

Seal toimuvad erinevad kontserdid ja tegutseb tänavateater. Toimuvad giidiga jalutuskäigud rannikul ja näidatakse jõulufilme. Kastanipuud on kaunistatud tulukestega. Erinevates poodides luuakse jõulumeeleolu puuvõõrikute, õlle, lihapirukate ja käsitööga. Öösel toimub jõuluparaad, kus saab näha muinasjuttudest ja folkloorist pärit tegelasi.

Allikas: Lonely Planet