Need kümme rahvusparki on järgmised:

10. Snowdonia, Wales, Suurbritannia (avapildil)

Nimi vihjab Walesi mäele, 1085 meetri kõrgusele Snowdoniale. See on hea koht nii loodus- kui kultuurihuvilistele, sest lisaks mägedele ja järvedele saab teel näha ka vanu külasid ja losse.
www.eryri-npa.gov.uk/home


Suur Kanjon.

Eestiski on oma kuulus liivakivikanjon, Suur Kanjon on selle pinnamoodustise hiiglasest sugulane, mis on näha ka kosmosest. Colorado jõgi, mis sügavas kõrvalharudega orus voolab, on kohati nii sügaval, et päikesepaiste satub jõepinnale harva. Vaateplatvormidelt saab vaadata alla sadade meetrite sügavusele kuristikku. Kohale tuuakse reisijad nii kopterite, busside kui autodega. Las Vegasest jõuab kohale parasjagu ühepäevase autoteekonnaga. Tegemist on nii looduse maailmaime kui UNESCO maailmapärandiga.
www.nps.gov/grca/


Krugeri rahvuspark.


Lisaks ühele ilusaimale on tegemist ka maailma ühe suurima rahvuspargiga kahel miljonil hektaril. Seal leidub 336 erinevat liiki puid, 49 liiki kalu, 34 liiki kahepaikseid, 114 liiki roomajaid, 507 liiki linde ja 147 imetajat, sealhulgas kaelkirjakud ja elevandid.
www.sanparks.org/parks/kruger

Deosai, Pakistan.

Lillesõprade jaoks on see rahvuspark tõeline paradiis ja lilleilu pärast pole ka ime, et Deosai maailma ilusaimate hulka lisati. Igal kevadel katab rahvusparki lillevaip ja selle kohal lendlevad liblikaparved. Omapärased on ka rahvuspargi platood, mis on ühed maailma kõrgeimad - 4115 meetrit merepinnast.
www.wildlifeofpakistan.com/ProtectedAreasofPakistan/Deosai_NP.htm

Kakadu rahvuspark.


Samuti UNESCO maailmapärandi hulka kuuluv Kakadu rahvuspark kaitseb nii loodusmaastikke kui kohalikke aborigeene. Põhja-Austraalias Darvinist paraja autosõidu kaugusel asuv kaitseala näitab aborigeenide kaljujooniseid ja seal elab ka soolase vee krokodill.
www.parksaustralia.gov.au/kakadu

Hortobagy.


Ungari esimene rahvuspark loodi kaitsmaks metsikuid hobuseid ja mitmeid linnuliike. Seal peatuvad paljud rändavad veelinnud, kes on meilgi tuttavad ja jäävad ilusasse rahvusparki mõneks ajaks peatuma teel lõunasse või põhja. Nendega käivad kaasas linnuvaatlejad, kelle jaoks on rahvuspargis loodud ideaalsed tingimused vaatetornide ja vaatlusplatsidega.
www.hnp.hu/index_en.php

Plitvice.


Horvaatia ilusaimad järved koos veekaskaadide ja helesiniste läbipaistvate veesilmadega pakuvad paradiislikke vaateid. Laudteed looklevad nii järvekallastel kui läbi järve. Suuremal järvel saab ka väikese turistipaadiga ringi sõita, mis töötab elektriga.
www.np-plitvicka-jezera.hr/

Mada'in Saley, Saudi Araabia.


Igav liiv ja tühi kõrb koos lagedate kaljudega võib ka ilus olla. Ilu lisavad rahvuspargis peituvad ajaloolised oaasid. Oaasides peidavad end ajaloolised asula- ja matmiskohad, mis on üle 1500 aasta vanad.
en.wikipedia.org/wiki/Mada%27in_Saleh

Sagarmatha.


Maailma üks kõrgemaid rahvusparke Himaalajas ulatub 8848 meetri kõrgusele Sagarmatha ehk Mount Everesti tippu. Mägedes elavad sherpad, loomariigist on esindatud sellised suured haruldused nagu punane panda, lumeleopard, muskushirv. Pargis on loodud puhvertsoonid, et piirata õrnade taimekihtide tallamist karmides mägitingimustes, kus need taastuvad väga aeglaselt.
www.dnpwc.gov.np/index.php/page/21

Iguazu juga.


Subtroopiliste vihmametsadega Iguazus on tuntuim vaatamisväärsus mõistagi juga. Tegelikult koosneb Iguazu tuhandetest jugadest. Vihmametsas elavad ahvid, jaguarid, kaimanid ja paljud muud eksootilised liigid.
http://www.iguazuargentina.com/