Grotta della Poesia

See looduslik bassein oma helesinise veega on kaitstud kõrge lainetuse ja kõrvaliste pilkude eest. Sissevarisenud koopad on nagu tõelised basseinid järskude kallaste ja läbipaistva veega. Itaalia saapakujulise poolsaare "kontsa" peal asuv rand sobib nii lastele kui täiskasvanutele.

Kuratlik koht - Victoria joa serval leidub vee poolt kividesse uuristatud õõnsusi, milles saab nagu hiiglaslikus mullivannis istudes nautida vaadet otse joa äärelt. Tegemist on kohati ohtliku kohaga, sest mõned inimesed on aja jooksul ka üle ääre joast alla kukkunud ja hukkunud.

Kohalike juhendamisel saab aga siiski üsna turvaliselt end sisse seada täiesti joa servas mõnes kaelani veega lohus, kust alla kukkuda koos langeva veega pole võimalik.

See on hiiglaslik helesinine ujumisauk, kuhu tuleb laskuda pikka redelit pidi. Augu sügavus on ligi 30 meetrit. Looduslik ime asub Vaikse ookeani Samoa saarestikus.

Tegemist on Austraalia Kakadu rahvuspargis kaljuserval asuvate looduslike basseinidega, millest avaneb hingemattev vaade maastikule. Läbipaistvad veesilmad on otse kaljudel ja kristalselt puhta veega. Erineval tasemel basseinikesi ühendavad väikesed joakesed.

Eco-Arqueological Park Ik Kil

Mehhikos asuvas koobasjärves on ujumine tehtud võimalikult lihtsaks. Enne vetteminekut saab võtta dušši, kui ujumisoskus on kehv, antakse ka päästevestid. Vette saab laskuda treppe pidi ja vesi pole üldse külm, nagu koobasjärvest (mis siis, et pealt lahtine, aga päike alati sisse ei paista) oodata võiks.

Texases asuv samuti sissevarisenud laega kunagine karstikoobas pakub kõrbekuumusele jahutust. Rahvarohkuse üle pole põhjust kurta, sest rahvusparki lastakse vaid 225 inimest korraga. Samas võib see tähendada, et igal ajal sinna ei saagi ja peab natuke ootama. Saabuda tuleks hommikul 9-10 ajal.

Šotimaa looduslikud basseinid on jällegi väikeste jugade kohale ja alla tekkinud veesilmakesed kivise lihvitud põhjaga, kus hea niisama logeleda või suuremates ka natuke ujuda. Ka augustis võib vesi veidi külm olla, sest on osaliselt pärit allikatest.

Nagu meie Treppoja, mis surutud kokku ja venitatud kõvasti kõrgemaks. Imeilus koht USA-s on kiiresti populaarsust kogunud ja päris privaatselt neid astmeid ja joaalust basseinikest nautida enam ei saa. Kivise põhja tõttu on basseinijalanõud soovitatavad.

Taimaal, Erawani rahvuspargis asuvad paradiislikud joad, kokku seitse tükki. Ujudes kohtub ka suurte kaladega, kes siiski ujujaid ei himusta. Mõned arvustajad märgivad, et kalad võivad ikkagi mõnikord ka kergelt hammustada. Parki sisenedes küsitakse väike piletitasu.

Vanuatu on riik, kuhu puhkaja just kuigi tihti ei satu. Vaikse ookeani saarestikus Austraaliast idas asub helesinine Nanda Blue Hole, kuhu sinna reisides maksaks suunduda, kui on soov proovida eksootilist ujumiskogemust.

Sügavus on piisav ka sukeldumiseks või snorgeldamiseks, tsivilisatsioon püsib kohe augu äärel treppide ja baari näol.

Kreeka rannik on valdavalt kivine, kuid Giola pakub kivise ranna kohta suuri mugavusi: merest on eraldatud kaljulohud, mis ongi parasjagu basseinisuurused. Vesi on neid lohkudes väga soe, ujumiseks ruumi jätkub. Küll aga ei pruugi tipphetkedel jätkuda ruumi saabuvatele autodele. Suure tee pealt juhatavad viidad, lähedal on ka söögikoht.

USA-s Arizonas olevad imelised joad on Havasupai indiaanlaste territooriumil ja sinna pääsemine nõuab luba indiaanlastelt. Tegemist on ülimalt kauge nurgaga, kuhu peaks plaanima vähemalt kahepäevast reisi. Külasse võib jõuda lisaks jalgsirännakule viimasest parkimiskohast ka hobustega.