Läbimurded toiduvalmistusel, mis aitasid oluliselt kaasa maailmamerede vallutamisele
Olgu aluseks kruiisilaev või kajak, prahilaev või fregatt, ei saa reis selle pardal väldata kauem kui peab vastu proviant ehk siis kaasa võetud toit, mis ka süüa kõlbab.
Tehnilised uuendused toiduainete säilitamise ja valmistamise vallas on teinud inimkonnale võimalikuks merede uurimise, meretagustele maadele seilamise ja nende sõjalise vallutamise, osutab ajaloolane Simon Spalding oma värskes raamatus „Toit merel: laevanduskulinaaria antiigist nüüdisajani“ (Food at Sea: Shipboard Cuisine From Ancient to Modern Times), vahendab Wired.
Toome siinkohal ära mõned tähtsamad verstapostid — või oleks õigem öelda toodrid? — merendusliku kokakunsti ajaloos.
• Kambüüs — Yassi Ada laevavrakk, aastast u 625
Türgile kuuluva Yassi Ada saare lähistelt avastatud, seitsmendal sajandil põhja läinud Bütsantsi laeva pardalt leiti esimene teadaolev kambüüs ehk laevaköök — 4,6 ruutmeetrine ala kahe katla, rohkem kui 20 keedupoti ja puitplatvormiga, mida katsid koldekivid.
• Sissetehtud toidukraam — Niña, Pinta ja Santa María, aastast 1492
Teadmata kestusega merereisi jaoks varus Cristoph Kolumbus oma laevadesse kuivatatud liha, soolakala, veini, mett, melassi (söödasiirupit) ja kuiva, kivikõva leiba, mida nimetatakse laevakuivikuteks. Pealeselle võeti kaasa soola, et teha sellega sisse sihtkohas varutavat liha.
• Brodie pliit — HMS Victory, aastast 1781
Valumeister Alexander Brodie (1732–1811) patenteeritud kambüüsipliit, mis vahetas Briti merelaevadel välja traditsioonilise kolde, oli varustatud mitme pöördkraanaga, mis võimaldasid hulka potte korraga tule kohale riputada, tervet lammast mahutava pöörleva röstimisvardaga ning kondensatsiooniseadmega, mis võimaldas soolasest mereveest joogikõlbulikku magevett destilleerida.
• Toidukonservid — USS Hartford, aastast 1864
Algselt 19. sajandi alul Prantsuse merelaevastiku tarbeks välja töötatud kuumsteriliseerimismeetod tõi kaasa toiduainete vekkimise ja konservide hõlmamise USA kodusõja aegsete laevade nagu Hartford toiduvarude hulka.
• Külmutusseadmed — SS Amerika, aastast 1904
Restoran Ritz-Carlton peamiselt Hamburgi ja New Yorgi vahel laineid kündnud reisilaeva SS Amerika pardal oli esimene toitlustusasutus Atlandi ookeanil seilaval alusel, mis pakkus kliendi tellimuse järgi valmistatud praade. Sellist luksust võimaldas parda-kompressorkülmik, mis konstrueeriti algselt liha eksportimiseks Uus-Meremaalt Suurbritanniasse.
• Andmekaevandusalgoritmid — Carnival Ecstasy, aastast 2015
Statistiline analüüs võimaldab kruiisilaevandusettevõttel Carnival Cruise Lines luua illusiooni piiritust toiduvalikust. Igaüks aluse Carnival Ecstasy 2056 reisijast saab valida kolme supi, kahe salati, 11 eelroa ja kuue magustoidu vahel, kuid tänu miljonite reisijate varasemale teenindamisele oskab ettevõte täpselt ennustada, mida reisijad kruiisil tellima hakkavad, ning varuda täpselt vastava koguse sobivat provianti.