Pärnu tähistab oma tuntuima arhitekti Olev Siinmaa 135. sünniaastapäeva 11.-12. novembril.

Olev Siinmaa (12. november 1881 Pärnu – 29. märts 1948 Norrköping, Rootsi) on üks Eesti legendaarsemaid arhitekte ja 1930. aastate väljapaistvamaid funktsionaliste. Tema nimi seostub eelkõige Pärnuga – siinse linnaarhitektina tegutses ta aastatel 1925 – 1944. Tema heledad eramud ja ka Pärnu rannaarhitektuur kujunesid sõjaeelse moekuse sümboliks. Nii Siinmaa enda poolt kui ka tema otsesel mõjutusel on Pärnu linna projekteeritud palju hooneid, mis mõjuvad ka täna värskete ja kergetena ning on andnud Pärnule olulise osa tema miljööst ja identiteedist kuurortlinnana. Just tema ametisoleku ajal omandas Pärnu kuurort kaasaegse ilme. Siinmaa kui andekas tisler on kavandanud ka rahvuslikku mööblit riiklikele esindusehitistele. Tema tööd kaunistavad ka täna presidendilossi, Toompea lossi ning Kadrioru Kunstimuuseumi ruume. Tema varaseim töö tislerina on Pärnu Raekoja tarbeks valmistatud mööbel, mis osaliselt ka seal säilinud.

11. novembril kell 12.00 avatakse arhitekti endise kodumaja Rüütli 1a vastas Vallikääru nõlval arhitekti 135. sünniaastapäevaks pühendatud monument. Samast kuupäevast saab tema töödest koostatud näitusega tutvuda teater Endla sammassaalis. Tegemist on Eesti Kunstiakadeemia rektori, üheks parimaks Siinmaa-asjatundjaks hinnatud prof. Mart Kalmu eestvedamisel arhitekti 130. sünniaastapäevaks koostatud näituse taasesitamisega väiksemas mahus.

12. novembril toimuvad ringkäigud „Pärnu linnaarhitekt Olev Siinmaa – särav funktsionalist".
Ringkäigul taaslavastatakse Pärnu kuurordi kaasajastamise lugu. Ühe silmapaistvaima funktsionalistina suunas Olev Siinmaa 1930. aastate Pärnu kujunemist moodsa supelarhitektuuriga linnaks. Linnaarhitektiks olemise ajal (1925–1944) valmisid funkvillad Pärnu Vallikääru lähistel ning Pärnu ranna-ala tippteosed: Rannahotell ja seenrõduga rannakohvik. Ringkäigud algavad Siinmaa endise kodumaja eest (Rüütli tn 1a). Tutvustatakse funkvillat Lõuna tänavas, räägitakse kuurordilinna villade positsioonist 1930. aastatel ning uuritakse, milliseid lahendusi pakkus moodne arhitektuur väljakutseid esitavale krundile. Edasi viib ringkäik suvituslinna uhkuse – rannapiirkonna hooneteni, et külastada Pärnu mudaravila ruume, mille taastamisest Hedon spaahotelliks räägib arhitekt Helle-Triin Hansumäe. Ringkäik lõppeb Rannahotellis, kus tegevjuhi juhatusel vaadatakse, milliseid võimalusi pakub 1930. aastate funkhotell tänapäeva supelsakstele.

Ringkäigud toimuvad 12. novembril 2016 kell 11.00-13.00 ja 13.30 -15.30 (lõpuaeg on orienteeruv). Vajalik eelregistreerimine kuni 10. november (kaasa arvatud) telefonil 444 8291 (E-N: 8.00-17.00, R: 8.00-16.00) või e-posti aadressil jane.avamere@lv.parnu.ee
Registreerumisel teatage, millisel ringkäigul soovite osaleda. Ekskursiooni korraldab Eesti Arhitektuurimuuseum koostöös Pärnu Linnavalitsusega.

12. novembril kell 15.00 annab Pärnu Keskraamatukogus avaliku loengu arhitektuuriajaloolane ja kriitik, Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojari. Loeng kannab pealkirja „Olev Siinmaa. Arhitekt linna kuvandi loojana“ ning annab ülevaate Olev Siinmaa loomingust ja tegevusest kuurortlinna väljaehitamisel. Loengu kestuseks on orienteeruvalt 1 tund. Vahetult enne ja pärast loengut on võimalik endale soetada pärnaka Hedda Peedi koostatud raamatut „ Pärnu valged majad ehk Härra Funk ja proua Puhvet“.

12. novembril on Olev Siinmaa projekteeritud Rannahotelli restoranis kuni kella 17.00 Siinmaa sünniaastapäeva puhul sooduspakkumine. Lisaks on Rannahotellis vaatamiseks näitus hotelli kujunemisloost.

Kõik huvilised saavad Siinmaa Pärnu linnaruumis asuvat loomingut avastada ka äppiga. Selleks tuleb fotoorienteerumise äpp alla laadida oma nutiseadmesse App Store-st või Goolge Play poest.