Arvesse võeti järgmisi faktoreid:

 • Mugavus (puhkealad, istumiskohad väravates)
 • Teenused, rajatised ja tegevused
 • Toitlustus
 • Sisserände kontroll ja turvalisus
 • Klienditeenindus
 • Puhtus

Lennujaamad, mis parima tiitli välja teenisid, on üheaegselt nii nauditavad kui efektiivsed. Need lennujaamad annavad kindluse, et neis on lihtne liikuda ning mugavus on samuti oluline, lisaks pakutakse täiendavaid teenuseid nagu raamatukogu, ootesaalid ja hooajalised atraktsioonid.

Tallinn ja Porto tõestavad, et väikesedki lennujaamad on sama head kui hiiglaslikud monstrumid. Zürich, Viin, München ja Helsingi näitavad, et hästi paigutatud toidukauplus on vaieldamatu tõmbenumber, mis rahvamasse ligi meelitab. Kuid parimatest parim – tänavune kõige-kõige lennujaam pakub suurepärast terminalide võrgustikku ning loodetavasti hulgaliselt inspiratsiooni kogu ülejäänud maailma lennujaamadele.

Ja siin need reisijate arvates kümme kõige paremat Euroopa lennujaama on.

1. Müncheni rahvusvaheline lennujaam, Saksamaa (MUC)

Uuringus osalenu vaatenurk: Lennujaama põhiplaan teeb väravast väravasse liikumise lihtsaks. Kõige efektiivsemalt majandatud lennujaam.

Müncheni rahvusvaheline lennujaam sai parima Euroopa lennujaama tiitli juba teist aastat järjest. Terminalides on olemas kõik, mis seda tiitlit toetab – puhtus, klienditeenindus ja üldine organiseeritus – , viidud peaaegu teaduslikule tasemele. Kuid sellised pisiasjad nagu tasuta hommikukohvi ja väga hea kvaliteediga toit nii restoranides kui toidukauplustes, viib ta teistest lennujaamadest sammu võrra ettepoole. Tukastamisalad ja tasuta WiFi on teised olulised väärtused, kuid pruulikoja, mini-golfiraja, uisuväljaku, surfi ja hooajalise jõuluturu vastu ei saa miski. München on ideaalne kombinatsioon reisimiseks hädavajalikust ja unikaalsetest täiendavatest teenustest.

Teenused: maksa-palju-kasutad ootesaalid, tasuta WiFi, magamiskambrid, pruulikoda, lennujaama ekskursioonid, kasiino, 24 h toitlustus, pagasi hoiustamine, puhkealad, dušid, kino, mini-golf.

München

Uuringus osalenu vaatenurk: Kõik kulgeb ladusalt. Kõik töötab. Puhas, mugav, sõbralik ja efektiivne.

Meeldiv arhitektuur ja armastusväärne personal on Helsingi Vantaa lennujaama alustalad, mida armastavad nii pikemalt peatujad kui kiiresti läbijooksjad. Magamiskambrid on tõenäoliselt ühed omapärasemad ja väärtustatumad osad terminalist. Kuigi punkte lisavad ka tasuta WiFi ja 24 h toitlustus. Turvakontrolli järjekorrad võivad mõnikord liiga pikad olla, kuid see-eest leidub hulgaliselt pistikuid, kus telefone ja arvuteid laadida ning kohti, kuhu eralduda.

Teenused: maksa-palju-kasutad ootesaalid, tasuta WiFi, tasuta ja tasulised magamiskambrid, lennujaama ekskursioonid, raamatuvahetus, 24 h toitlustus, pagasi hoiustamine, puhkealad, dušid, töökohad.

Vantaa

Uuringus osalenu vaatenurk: Tõeliselt õdus, tundub nagu lennuk maanduks su enda maja taga aias.

Tallinna lennujaama tõus parimate lennujaamade nimekirjas näitab, et parimad asjad on väikeses pakendis. Eriliselt mugav ja puhas ning väga hästi korraldatud lennujaam paneb reisijad end tundma nagu kodus. Lihtne põhiplaan, moodsad rajatised, mugavad toolid ja kiire WiFi ning lühikesed järjekorrad – kõik need koos moodustavad ühe Euroopa parimatest lennuväljadest. Paljudele reisijatele meeldivad ka unikaalsed võimalused, mida Tallinna lennujaam pakub – raamatukogu ning džässi- ja ooperilauljate muusikalised etteasted. Kõik see muutub veelgi paremaks, kui taipad, et võid lennujaama ühest otsast teise jalutada 10 minutiga! Just väiksuse tõttu on hilisõhtused lahkumised ja pikad ooteajad haruldased, sestap ei konkureeri öistele ja pikaajalistele ootajatele mõeldud teenused teiste Euroopa tipplennujaamadega. Sellest hoolimata armastavad reisijad Tallinna lennujaama sama palju kui teisi tippe.

Teenused: maksa-palju-kasutad ootesaal, tasuta WiFi, raamatukogu, pagasi hoiustamine, dušid.

Tallinn

Uuringus osalenu vaatenurk: Tunnen end selles lennujaamas alati nagu kodus. See on õdus ja samal ajal ka luksuslik. Seda lennujaama peab külastama!

Üllatust ei ole – šveitslased jätkavad üliefektiivse, organiseeritud ja puhta lennujaama opereerimist Zürichis. Suurepärased suunaviidad ja märgistus aitavad reisijatel vajaliku kohe üles leida, olgu selleks siis järgmine värav või rongijaam. Puhtad põrandad ja käetugedeta tugitoolid meeldivad eriti neile, kes vajavad pisukest pikutust. Neile on soodne ka mahe valgustus ja kaks tundi tasuta WiFit. Kas midagi on halvasti ka? Hinnad püsivad eriti kõrged, kõhnema rahakotiga reisijad ei saa endale restoranide ja kaupluste külastamist lubada, viitavad uuringus osalenud reisijad. Samas – soodsa hinnaga toidukaupu võib osta lennujaama keldrikorrusel asuvast toidukauplusest.

Teenused: maksa-palju-kasutad ootesaal, tasuta WiFi (kaks tundi), transiithotell, lennujaama ekskursioonid, jalgrataste, rulluiskude ja käimiskeppide laenutus, pagasi hoiustamine, dušid.

Zürich

Uuringus osalenu vaatenurk: Lihtsalt väga armas … Selles väikese lennujaamas on palju looduslikku valgust, suured, vaiksed ning meeldivad puhke- ja ootealad.

Porto lennujaam, sarnaselt Tallinnale, on tõestuseks, et mandumine ja ekstravagantsus pole just tingimata need, mis ühe lennujaama parimaks muudavad. OPO figureerib parimate lennujaamade nimekirjas aasta aastalt, sest see on lihtne, funktsionaalne ja puhas. Pakub reisijatele mitmeid tasuta teenuseid, muu hulgas ka ajaliselt limiteerimata tasuta WiFit ja dušše. Kui lisada sellele suured ja avatud ruumid ning hulgaliselt looduslikku valgust, on tegemist väga mõistliku kohaga, kus järgmist lendu oodata. Plusspoolele kuulub ka kvaliteetse toidu valiku võimalus, lihtne pääs kesklinna ning hulgaliselt käetugedeta istmeid, mis magajatele eriliselt meeldivad. Nii lihtne see ongi!

Teenused: maksa-palju-kasutad ootesaal, tasuta WiFi ja dušid, pagasi hoiustamine.

Portugal

Uuringus osalenu vaatenurk: Üldiselt suurepärane lennujaam. Palju kohti, kus süüa ja ostelda. Küllaltki puhas (sõltub terminalist ja väravast). Palju suuri ruume, kus liikuda – see on hea.

Kastrupi lennujaam Kopenhaagenis pääses nimekirja tänavu tänu oivalisele ja moodsale arhitektuurile ning suurele hulgale loomulikule valgusele. Kuid ära lase end lollitada, CPH o midagi enamat kui ilus välimus! Laitmatult puhtad ruumid, kiire riikipääs, tasuta WiFi ning suur hulk erinevaid toitlustus ja ostlemiskohti annab sellele lennujaamale sisu ja glamuuri. Ning mõned mõnusad sohvad koos pehme öise valgusega muudavad lennujaama täiesti magatavaks! Reisijad märkisid oma kiidukirjades ära ka suurt hulka WC-sid ja pistikuid – needki teevad uue tipptegija fännide seas popiks.

Teenused: maksa-palju-kasutad ootesaalid, tasuta WiFi, 24 h toitlustus, pagasi hoiustamine, spaa.

Kopenhaagen

Uuringus osalenu vaatenurk: Viini rahvusvahelisest lennujaamast on saanud mugav koht. See on saladus, mida äriklassi reisijad teavad.

Viini rahvusvahelise lennujaama poolt hääletajad on eriliselt rõõmsad terve plejaadi suurepäraste istumisvõimaluste üle. Saad valida mugava äriboksi, megasuure diivani terminalides G ja F või allalastava seljatoega ooteruumitooli – kõik need on lendude vahel päris lõõgastavad. Teiste meeldivate asjade hulka kuuluvad VIE-s hulk erinevaid toidukauplusi ja tasuta wifi, mida pakutakse arhitektuuriliselt väga ilusates hoonetes, mille vahel on kerge liigelda ja õiget teed leida.

Teenused: maksa-palju-kasutad ootesaalid, tasuta WiFi, 24 h toitlustus, pagasi hoiustamine, dušid, lennujaama ekskursioonid, puhkealad.

Viin, Austria

Uuringus osalenu vaatenurk: Väga sõbralik ning elav muusika nädalavahetustel on tõeliselt vinge!

Ateena Eleftherios lennujaam on nimekirjas tänu sellele, et on küllaltki puhas ja meeldiv. Mõistliku suurusega terminalis on kerge liigelda, seal on piisav hulk 24 tundi avatud restorane ja kohvikuid. Ülakorrusel asuv muuseum pakub tükikest Kreeka ajalugu ning lennujaama töötajad on eriliselt meeldivad. Nädalavahetustel pakutavat elavat muusikat hindavad reisijad väga, üldisemalt on aga terminalis kõlav muusika vastuoluline. Kuigi see peaks olema vaikne, keeratakse kõlarid nii põhja, et puhkamine ja lõõgastumine on häiritud.

Teenused: maksa-palju-kasutad ootesaalid, tasuta WiFi (45 minutit), 24 h toitlustus, pagasi hoiustamine, muuseum.

Ateena.

Uuringus osalenu vaatenurk: Palju puhkealasid, rohkelt tegutsemisvõimalusi (Isegi muuseum!), taskukohane mini-spaa. Eriliselt meeldivad mulle puhkealad, kus on magamistoolid, saab valida metsalise ja merelise helitaustaga ruumide vahel, kambrikesed, kus saad oma mugavustsooni sulguda ja enda muusikat kuulata.

Kuigi Amsterdam Schiphol lennujaam on üks maailmaklassi jaamu, on see tänavuses nimekirjas taas tõusnud. Viidatakse tasuta WiFile, puhkealadele, duššidele ja muuseumile. Suurema osa aastast kestsid AMS-is ehitustööd, mis ajutiselt terminalides parimate teenuste (näiteks YotelAIR transiithotell ja magamistoolid) pakkumist segasid. Ka liikumine oli seetõttu segadusttekitavam ja võttis kauem aega. Kuigi magamiseks pakuti erinevaid võimalusi, kaebasid reisijad, et eredad tuled, jahe õhutemperatuur ja müra segasid väljapuhkamist. 26. juulil aga avati uus puhkeala lahkuvate lendude reisijatele, kusjuures ehitamisel peeti silmas just transiitreisijaid. Pakkuda on hulgaliselt temaatilisi ootealasid, näiteks „Moodne hollandlane“, „Hoolitus ja heaolu“, „Perekond“. Need võivad järgmisel aastal lennujaama ülemaailmsele seisundile veelgi vunki juurde anda.

Teenused: maksa-palju-kasutad ootesaalid, tasuta WiFi, transiithotell, kasiino, 24 h toitlustus, raamatukogu, pagasi hoiustamine, muuseum, puhkealad, dušid, spaa.

amsterdam

Uuringus osalenu vaatenurk: Palju söögikohti. Pistikuid pole raske leida, hämmastavad puhkealad, suurepärased terrassidega lennujaamabaarid, väga-väga toredad teenindajad, tonnide viisi erinevaid toiduvalikuid … nimekiri on lõputu!

Dublin mahub kümne parima Europa lennujaama hulka tänu limiteerimata tasuta WiFile, mugavatele ja vaiksetele puhkealadele, hulgalistele pistikutele ja The Loop’ile. See ostukeskus sisaldab suurt hulka erinevaid restorane, kohvikuid ja kauplusi, mis toidavad reisijaid hästi ja lauhutavad kenasti ka nende meelt, ning seda kõike mõistlike hindade eest. Ning kui eriti veab, leiad sealt mõnel päeval värske õhuga restorani! Pahupoolele jääb see, et mõnede piirkondade puhtus jätab mõnikord soovida.

Teenused: maksa-palju-kasutad ootesaalid, tasuta WiFi, dušid, 24 h toitlustus, pagasi hoiustamine.

Dublin

 1. Müncheni rahvusvaheline lennujaam, Saksamaa (MUC)
 2. Helsingi Vantaa lennujaam, Soome (HEL)
 3. Tallinna rahvusvaheline lennujaam, Eesti (TLL)
 4. Zürichi Kloten rahvusvaheline lennujaam, Šveits (ZRH)
 5. Porto Francisco Sá Carneiro lennujaam, Portugal (OPO)
 6. Kopenhaageni Kastrup lennujaam, Taani (CPH)
 7. Viini rahvusvaheline lennuväli, Austria (VIE)
 8. Ateena Eleftherios Venizelos rahvusvaheline lennuväli, Kreeka (ATH)
 9. Amsterdami Schiphol rahvusvaheline lennujaam, Holland(AMS)
 10. Dublini rahvusvaheline lennujaam, Iirimaa (DUB)
 11. Varssavi Chopin lennujaam, Poola (WAW)
 12. Praha Václav Havel lennujaam, Tšehhi Vabariik (PRG)
 13. Stockholmi Arlanda lennujaam, Rootsi (ARN)
 14. Lissaboni Portela lennujaam, Portugal (LIS)
 15. Oslo Gardermoen lennujaam, Norra (OSL)
 16. Brüssel Zaventem lennujaam, Belgia (BEL)
 17. Madrid-Barajas lennujaam, Hispaania (MAD)
 18. Londoni Heathrow lennujaam, Suurbritannia (LHR)
 19. Düsseldorfi lennujaam, Saksamaa (DUS)
 20. Frankfurt am Maini lennujaam, Saksamaa (FRA)
 21. St Petersburg Pulkovo rahvusvaheline lennujaam, Venemaa (LED)
 22. Alicante–Elche lennujaam, Hispaania (ALC)
 23. Wroclawi Copernicus lennujaam, Poola (WRO)
 24. Rzeszów–Jasionka lennujaam, Poola (RZE)
 25. Las Palmas Gran Canaria lennujaam, HIspaania (LPA)
 26. Toulouse–Blagnac lennujaam, Prantsusmaa (TLS)
 27. Malta rahvusvaheline lennujaam, Malta (MLA)
 28. Tirana Nënë Tereza rahvusvaheline lennujaam, Albaania (TIA)
 29. Napoli rahvusvaheline lennujaam, Itaalia (NAP)
 30. Corki lennujaam, Iirimaa (ORK)
 31. Nice Côte d'Azur rahvusvaheline lennujaam, Prantsusmaa (NCE)
 32. Riia rahvusvaheline lennujaam, Läti (RIX)
 33. Glasgow rahvusvaheline lennujaam, Suurbritannia (GLA)
 34. Moskva Vnukovo rahvusvaheline lennujaam, Venemaa (VKO)
 35. Tbilisi rahvusvaheline lennujaam, Georgia (TBS)
 36. Bratislava lennujaam, Slovakkia (BTS)
 37. Vilniuse rahvusvaheline lennujaam, Leedu (VNO)
 38. Göteborgi Landvetter lennujaam, Rootsi (GOT)
 39. Lyon–Saint-Exupéry lennujaam, Prantsusmaa (LYS)
 40. Izmir Adnan Menderes lennujaam, Türgi (ADB)

Allikas: sleepinginairports.net